Geosledec star - Hamster Map

Mystery / Puzzle Cache – Skrivnostni / Ugankarski zaklad
Ta zaklad pogosto vsebuje komplicirano uganko, ki jo morate rešiti, da dobite koordinate zaklada. Informacije za rešitev uganke morajo biti prosto dostopne iskalcem zakladov, opis pa mora vsebovati vse potrebne podatke za njeno uspešno rešitev.
Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Ne Jan 10, 2016 8:02 pm

Enkrat sem že začel in opustil kalkulacije za http://coord.info/GC60C6Z
Tokrat sem vse koordinate in odstopanja najprej vpisal v dva stoplca elektronske preglednice, nato v novi dve koloni formule za izračun za širino in dolžino in nato kolono pravih koordinat.
S copy/replace nato preuredil format primeren za http://www.hamstermap.com/ , ki lahko pokaže več točk na karti.

Rezultat je tole
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (8.46 KiB) Pogledano 13037 krat
Kako se še drugače lotiti takih nalog?
Zadnjič spremenil Aleksander, dne Po Jan 11, 2016 6:51 pm, skupaj popravljeno 5 krat.

Uporabniški avatar
Ljubljanski pirati
Geolovec
Prispevkov: 107
Pridružen: To Feb 18, 2014 1:31 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a Ljubljanski pirati » Po Jan 11, 2016 10:37 am

Prvonajditelji so to stvar reševali na roke. Prav tako sem se stvari lotil sam in nato rezultate popravil pri vsakem zakladku (mislim da imamo samo premiumi to omogočeno). Sledil je še uvoz v Locusa in zadeva je zaključena.
Zadnjič spremenil Ljubljanski pirati, dne Po Jan 11, 2016 7:43 pm, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a bucar » Po Jan 11, 2016 11:21 am

v GSAKu imaš zaklade v lokalni bazi, kjer jih lahko urejaš po mili volji, vključno z dodajanjem popravljenih koordinat. Potem si jih lahko prikažeš na zemljevidu ali počneš z njimi, kar pač želiš. Možen je tudi masovni uvoz popravljenih koordinat iz tekstnih datotek (ali preko clipboarda), nekaj makrov že obstaja, lahko jih seveda tudi sam sprogramiraš.

Za teren potem iz GSAKa preneseš podatke na GPS ali skopiraš bazo (npr. samodejna sinhronizacija) na telefon, kjer zaklade iščeš z GDAK ali Locus Pro (potrebuješ vtičnik, ki bere GSAK bazo).

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a bubiji » Po Jan 11, 2016 5:47 pm

Kaj ko bi kdo kar vse rešitve objavil, ali pa morda ne kompliciral ampak to dal kar v kak GPX, tako da jih samo vnesemo v GC.com?

Finta te zvezde je med drugim tudi ta, da dokler ne rešiš, ne veš, kje gre pot in ko rešiš vse skupaj veš, da si pravilno rešil, saj gredo vse točke direktno po poti. In napako se kar hitro najde, ravno zaradi tega. Ti si opazil, da si zgrešil točko štiri. Pač jo izračunaj ponovno, verjetno si v preglednico vnesel napačen podatek. Slike pa res ni treba gor popati.

---
Sam sem uporabil preglednico, na roke popravil vnose na GC.com strani in prenesel vse skupaj v c:geo.
Slika

Uporabniški avatar
jean
FTF lovec
Prispevkov: 368
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 6:49 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a jean » Po Jan 11, 2016 6:18 pm

Joj včasih pa res pretiravate s tole "čistostjo". Finta zvezde je geo art, ne pa neki T5 puzzle, da bi skrival rešitev. Če se komu res ne bo dalo reševat teh trivialnih ugank, mu bo lažje odmerit koordinate iz 500px velikega screenshota zemljevida?
</offtopic>

Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Po Jan 11, 2016 6:42 pm

bubiji napisal/-a:Kaj ko bi kdo kar vse rešitve objavil, ali pa morda ne kompliciral ampak to dal kar v kak GPX, tako da jih samo vnesemo v GC.com?

Finta te zvezde je med drugim tudi ta, da dokler ne rešiš, ne veš, kje gre pot in ko rešiš vse skupaj veš, da si pravilno rešil, saj gredo vse točke direktno po poti. In napako se kar hitro najde, ravno zaradi tega. Ti si opazil, da si zgrešil točko štiri. Pač jo izračunaj ponovno, verjetno si v preglednico vnesel napačen podatek. Slike pa res ni treba gor popati.
.
Sliko sem nameraval dati dovolj grobo sliko, da se ne razbere lokacij. Če je to preveč, se opravičujem in jo odstranim. Logično je, da je trasa poleg same zvezde.
Geocacherji smo različni. Sam grem ponavadi na geocaching z ženo in otroci. Za lep izlet ni ravno dobro preveč časa izgubljati za popravke napak ali dolgotrajno iskanje zaradi napačnega izračuna. Z enim očesom vedno gledaš otroke.
Ja, v točki 4 sem v formulo namesto plusa vstavil minus ali obratno. Izračunane podatke iz preglednice sem vstavil v spletno stran http://www.gpsvisualizer.com/convert_input in tam naredil GPX datoteko in jo uvozil v Locusa. Grafično preverjanje zelo dobro pokaže morebitne napake.

Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Sr Jan 13, 2016 5:12 pm

Bom vseeno nadaljeval. Namen je debata o tem, kakšne metode in orodja uporabljamo in kako se lotevamo takih nalog. Upam, da ni nič narobe, če je nekje objavljeno, kako od daleč izgleda geoprostorska oblika geo artov. GSAK-a še ne uporabljam.

Pripravljam si spomladanske izlete. Tudi drugi geo art okoli Ljubljane. Iz preprostega razloga, ker je idealen za družinski kolesarski izlet. Že vnaprej vabim vse, ki še niso šli na Step-by Step Geosledec Trail geo artu, da naredimo skupni kolesarski izlet takoj, ko bo zunaj lepo vreme in cca 20 stopinj. Povabilo bom objavil dodatno kasneje tukaj na tem forumu na ustreznem mestu. Po logih iskanje s kolesom traja dobre 4 ure, računam še na kakšno okrepčilo na polovici poti v Brestu.



Po prvem primeru sem se tokrat lotil malo drugače. Najprej sem v tabelo naredil kopiraj-prilepi podatke za vseh 50 točk in sicer oba dela kode in namig. Na prvi sliki so 3-je od 50-tih posortiranih točk, ki so onemogočene. Tem sem poleg namiga pripisal "DISABLED".
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (54.91 KiB) Pogledano 12971 krat
Potem je sledilo z mystery wheel prevajanje vseh 700 številk. Tukaj iskrene čestitke postavljalcem, koliko dela so imeli s pripravo celotnega projekta. Že ta reverzni postopek je nekaj časa trajal.
Po malo prestavljanja celic dobimo takšen tekst. Zemljepisna širina, dolžina, za ime točke pa zaporedna številka in namig iz točke:
Clipboard05.jpg
Clipboard05.jpg (107.18 KiB) Pogledano 12971 krat
Priponke
Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg (86.22 KiB) Pogledano 12971 krat

Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Sr Jan 13, 2016 5:17 pm

Vseh 50 točk se vpiše na spletno http://www.gpsvisualizer.com/ stran dvakrat. Prvič, da se ven dobi grafična podoba. Iz slike se vidi, na katerih dveh točkah je očitna napaka, zato se mi zdi geografsko preverjanje koristno. Manj očitne napake se vidijo na večji povečavi, ko si točke ne sledijo lepo po vrstnem redu. Skupaj so bile napačne 4 točke, ali približno 7 napačnih številk oziroma vsaka stota. Po popravkh si točke na karti lepo sledijo po vrstnem redu. Zaradi zaporednih številk se lepo vidi, katera točka je napačno izračunana.
Clipboard04.jpg
Clipboard04.jpg (89.3 KiB) Pogledano 12971 krat
Po popravkih teh 50 točk vpišemo še v podstran, ki iz teksta naredi GPX datoteko. Pri vpisu je potrebno samo paziti, da imate v prvi vrstici pravilno zaporedje oznak stolpcev, v tem primeru "latitude,longitude,name". GPX je z originalnimi GC.com točkami povezan samo preko zaporednih številk, kar zadostuje. Ni potrebe, da 50 točk še ročno prepisujem v GC.com. Na izlet bom s seboj vzel tudi tabelo s podatki in mistery wheel in ga uporabil za preverjanje koordinat točke, če jo na osnovi teh podatkov ne bom našel. Še vedno obstaja možnost neodkritost človeške napake. Na izletu bo z GPX-om več časa za ogledovanje narave in same zaklade.
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (43.1 KiB) Pogledano 12971 krat

Uporabniški avatar
krossnik
Moderator
Prispevkov: 655
Pridružen: Pe Maj 03, 2013 2:26 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a krossnik » Če Jan 14, 2016 11:51 am

Zanimiva metoda :) Vsekakor si si vzel čas, da si vse to spisal. Lepo.

Zdaj pa moj komentar ;) Jaz načeloma take naloge več ali manj rešujem sam, ročno. Konkretno so mystery wheel pri meni približno polovico rešili otroci (ja, so že malo večji, pa se hitro naveličajo), ostalo pa sam.
Zvezdo smo reševali v okviru eventa, (podobno kot GRB http://coord.info/GC549JJ). Če pa bi delal sam, bi se poslužil excella ali pa delal ročno. Glede na to, da je veliko dela s C/P, bi najbolj verjetno odločil za kalkulator in sprotno popravljanje koordinat na GC.com. S tem pa preidemo na to, zakaj je smiselno koordinate popravljati predvsem na GC.com...

Jaz za popravke koordinat rešenih multijev in ugank na GC.com vidim vsaj dva pametna razloga :
- če si premium, lahko kreiraš PQ in v tem PQ so izvoženi zakladi s popravljenimi koordinatami
- ker potem lahko kadarkoli poljubno menjaš program(e) za iskanje ali obdelavo zakladov (če tega nimaš, imaš lahko potem veliko dela z migracijo podatkov iz ene aplikacije v drugo)
Take podatke potem ni problem potegniti v nek program (v mojem primeru GSAK, lahko pa tudi cGeo, Locus, GDAK...), predvsem pa so nekje trajno shranjeni, saj kakšne uganke rešiš, zaklad pa greš iskati šele čez čas.

Kako geografsko preverjam, kje so zakladi? Kot GSAK uporabnik uporabljam plug-in program, ki mi vse zaklade v trenutnem filtru prikaže na izbrani karti (možni so OSM, Google, satelit in še kup drugih). Ker je osnova Google, lahko vidim zaklade tudi s Streetview.


Ne rečem, da je moj sistem obdelave zakladov dober oziroma najboljši, se pa v njem vidim najbolj "domače", sploh ker v 99,9% zaklade iščem z Garminom, saj sem za telefon preveč štorast (beri kot, da mi dostikrat iz rok pade na tla. :roll: ). Vsak si sčasoma prilagodi sistem po svojih potrebah, tudi sam ga stalno spreminjam.
Addicted with Geocaching!

Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

Re: Geosledec star - Hamster Map

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Če Jan 14, 2016 6:36 pm

Metoda ni ravno običajna. Želel sem jo objaviti, če morda komu kdaj pride prav. Za veliko količino podatkov oziroma točk se mi je zdela smiselna, za manjše število bi gotovo šel spreminjati GC koordinate.
Iskal sem način, kako urejeno in sistematizirano priti do podatkov po korakih. Iskal sem kalkulator za mystery wheel ali aplikacijo, samo je nisem našel. Drugače bi šlo še bistveno hitreje.
Slaba stran je, da ni povezave z GC.com, zato sem pa moral dodati namige, sicer bi moral za vsako točko gledati v moj GPX, namig pa iz GC. Dobra stran pa je, da že na pogledu na novo točko poznam namig.
Popravljanje v GC je bolj naravno, vendar sem kljub premium nisem odločil. PQ za Locus Pro verjetno ni potrebno delati, ampak samo na novo naložiti n število točk okoli neke koordinate. Ne vem, nisem še poskusil update s popravljenimi koordinatami. Tudi GPX in podatke imam shranjene in ga lahko nalagam v različne programe. Če bo kdo šel na kolesarjenje, mu bom seveda ponudil GPX.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov