FTF kešek

Mystery / Puzzle Cache – Skrivnostni / Ugankarski zaklad
Ta zaklad pogosto vsebuje komplicirano uganko, ki jo morate rešiti, da dobite koordinate zaklada. Informacije za rešitev uganke morajo biti prosto dostopne iskalcem zakladov, opis pa mora vsebovati vse potrebne podatke za njeno uspešno rešitev.
Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Ne Maj 27, 2012 5:01 pm

Če je tako, potem že tonemo :lol:

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a icabrian » Ne Maj 27, 2012 5:40 pm

ima tukaj človek veliko več dela in ugibanja (kot je že jean napisal, ne veš niti pogojev niti merskih enot za obe hitrosti), kot pa če se loti "brute force", pa verjetno se bo pri "brute force" precej več naučil kot pa pri ugibanju "katere vrednosti točno si je pesnik zamislil".
Natanko tako. Mene veselje do reševanja mine, ko mi postane jasno, da ugibam pesnikov navdih in mi bo šele geochecker povedal ali je špičasto ali ploščato. In gre zadeva na ignore, če ni kake lepe in logične "brute force" rešitve, ki je lahko še bolj zabavna kot originalna rešitev.

Glede ideje FTF keška: jaz sem jo razumel bolj na načelni ravni, ne dobesedno. Dejansko ima vsak možnost, da rešuje uganko, kot da bi reševal za FTF, in za ta FTF tekmuje z drugimi, saj se mu kaj lahko zgodi, da pride prepozno in je uganka že nova (kot v pravi FTF tekmi). Prvi najditelj pa je bil samo eden, in tudi večkraten vpis istega zaklada nekako ni v duhu igre, kot ga jaz razumem. Res je, da GS dovoljuje več kot en "found" vpis, se mi pa zdi, da bi to tudi onemogočili, če bi se izkazalo za problem.

Ne zdi se mi, da bi bilo treba pri FTF zakladu kaj bistveno spreminjati. Mislim, da ga tudi tisti, ki smo ga že našli, na spletu obiskujemo pogosteje kot druge že najdene zaklade. Razen mora še aktivnejšega posredovanja lastnika, kar pa zna vzeti precej časa.

Uporabniški avatar
bojank
Geolovec
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 1:12 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a bojank » Ne Maj 27, 2012 11:38 pm

Naj FTF ostane!
Sam ga redno spremljam, poskušam rešiti nalogo, čeprav ne verjamem, da bom ga bom šel še kdaj iskat. Le zakaj bi hodil na mesto, kjer me ne čaka nič novega.
Zdaj pa k problemu. Moje mnenje je, da je Marko pripravil odlično zadevo. Da je stanje tako, kot se opisuje, bi naprtil na drugo stran, sestavljavcem nalog in reševalcem. Roko na srce (in verjamem, da me bo podprlo kar nekajod vas),ne malo nalog dosedaj je bilo po moji oceni slabih, nedorečenih in tako pride do ključnega problema. To je zloraba kontrolne številke za to, kar ni namenjena. Posledica je pravzaprav nerešena naloga in slaba volja če nabor številk "ne prime". Ravno tako naloga ne sme že v osnovi temeljiti na tem dodatnem podatku. Ujemanje s kontrolno številko naj bo le zagotovilo, da z veliko verjetnostjo letimo s pravo rešitvijo v Voklo. Torej, dajmo se potruditi. FTF cache ne rabi enobesednih, pesniških in ekshibicionističnih pristopov.
Pa še: imejte novo nalogo že pripravljeno, ko se odpravite na teren.

Uporabniški avatar
mucek4
Geolovec
Prispevkov: 141
Pridružen: Če Jan 19, 2012 6:39 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a mucek4 » Po Maj 28, 2012 6:25 am

icabrian napisal/-a:Mene veselje do reševanja mine, ko mi postane jasno, da ugibam pesnikov navdih in mi bo šele geochecker povedal ali je špičasto ali ploščato. In gre zadeva na ignore, če ni kake lepe in logične "brute force" rešitve, ki je lahko še bolj zabavna kot originalna rešitev.
Zadeva bu tudi šla na ignore, če ne bi bilo 500 50 in 5 v mojem primeru. Sicer pa lahko povem, da se številke da zvrteti v 40 minutah. S kontrolno številko v slabih desetih. V čem je potem problem?

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a icabrian » Po Maj 28, 2012 8:06 am

Mišljeni so bili puzzli nasploh, ne konkretno ta. Glede moje uganke pri tem pa sem nekaj postov nazaj skrušeno priznal, da je imela rep ali glavo, obojega hkrati pa ne... Glede tega je res, kar pravi Bojan.

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Po Maj 28, 2012 9:51 am

A ni pri misterijih (skoraj) vedno pesnikov navdih? Vsakdo si zamisli neko nalogo, ki mu je čisto razumljiva in je prepričan, da bo tako tudi drugim. Potem je pa nekaterim takoj jasno in vriskajo od navdušenja in popajo favorite, drugi si pa lomijo zobe, preklinjajo, pljuvajo in nergajo. Toda tudi z misteriji je tako kot s tradiji. Vsak se sam odloči ali bo raje lezel v neko hosto, plezal po skalah ali celo pod stoli kakšne oštarije, luknjah kanalizacije. Stvar okusa. Jest vsako nalogo v razumnem dometu pogledam, malo gruntam in če se ne posveti zadosti, dam na stran. Čez čas pogledam, če je že zrela za rešitev in tako naprej. Včasih prileti povsem slučajno, ali pa tudi ne, kakšen hint in rešitev je za odtenek lažja. In na koncu pri nekaterih samo zavzdihnem, pri drugih ploskam. Pri vseh pa sem zadovoljen, da sem strl tak ali drugačen, težji ali lažji, meni bližji ali povsem tuj, oreh.

Uporabniški avatar
bojank
Geolovec
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 1:12 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a bojank » Po Maj 28, 2012 11:11 am

Jure, razumem tvoj pristop, že večkrat si ga tu povedal. Naloga je lahko pesniškega oziroma detektivskega tipa (da potem rešuješ kot Sherlock in Watson). Ko pa prideš v nasprotje z znanimi dejstvi oziroma prav znanostjo in tehniko, pa se stvar neha. Zadnji očiten tak primer je cache "f(x)=?" . Skozi 5 točk lahko "potegneš" neskončno poljubnih funkcij. Kaj pa zdaj? Nekaj jih najdeš, pa se še zmeraj nisi rešil ležeče osmice.

Uporabniški avatar
marko0037
Geolovec
Prispevkov: 77
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 2:44 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a marko0037 » Po Maj 28, 2012 3:05 pm

Hvala icabrianu za spretno rešitev gordijskega vozla in tudi požrtvovalnost- z najdbo, nevpisa Found it in novo uganko. Ob taki gesti sem mirno lahko zbrisal tudi svoj sporen Found it.
Kešek je preživel... do prihodnjič :roll:

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a icabrian » Po Maj 28, 2012 4:31 pm

:D Sem se že nekaj časa spravljal h Katarini in Radegundi, pa sem združil prijetno s koristnim, in kaže, da je bilo res koristno... 50 km s kolesom, 3 nove najdbe in zadovoljen lastnik FTF zaklada, pa ob vsem tem skoraj nič moker (od dežja), kaj hočeš boljšega. :lol:

Če koga morda zanima uganka: z XXY oziroma X0 označujemo nepravilnosti števila spolnih kromosomov pri osebah s Klinefelterjevim oziroma Turnerjevim sindromom. Poizvedbe na Googlu za XXY in X0 skupaj ali ločeno že med prvimi zadetki precej očitno povežejo oboje s številoma 47 oziroma 45, kolikor imajo ti posamezniki kromosomov (za razliko od normalno 46). Torej 47 - 45 = 2. :geek: Fora je bila, da je vse skupaj podobno nekemu matematičnemu zapisu. Logika, ki je botrovala rešitvi, mi ni očitna, po mojem je bil pristop podoben kot moj pri eSlavku, s to razliko, da sem ugibanje precej olajšal (ob predpostavki, da se je začelo na začetku)... ;)

Drugače pa med izvirno eSlavkovo uganko, tj. iskanjem prave hitrosti zvoka v žnj medijih in žnj enotah, in preizkusom množice možnih številk skoraj ni razlike. Z namigom glede zadnjih števk pa se je množica itak zreducirala na že omenjenih 22. Nisem ne računalničar ne matematik, pa sem si jih hitro izpisal, in ker sem iz reda velikosti pričakoval večjo številko, sem začel od zadaj in odklenil v tretjem poskusu.

Mimogrede, zakladek je OK, deževje mu ni prišlo do živega.

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Re: FTF kešek

Odgovor Napisal/-a bucar » Po Maj 28, 2012 5:45 pm

Hihi, tista matematika, na kar tole spominja, ima tudi pravo rešitev vmes: tromestna cifra s števkami XXY minus dvomestno število X0 (torej večkratnik števila 10). Ko ju odšteješ, dobiš tromestno število X0Y. Kontrolna številka je 2, torej X+0+Y mora dati 2 ali 11. Za 2 imamo samo opcije 0+2 ali 1+1, torej 101, 200 ali 002. 8-)
Za 11 je pa res malo več rešitev, 9+2, 8+3,... kar da več možnosti (902, 209, 803, 308,...).

Briljantno! Take naloge imamo radi, kakorkoli se človek loti, pride do pravega rezultata. Medicinsko, matematično, sedaj moramo najti še recimo arheološki pristop k nalogi. :lol:

Všeč nam je tudi Thommova naloga: dobro definirana, ne čisto trivijalna, družinska, zabavna.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov