Klub ali ne klub?

Vse kar niste vedeli o geolovu.
Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a icabrian » Če Okt 30, 2014 1:18 am

Prosim, brez užaljenosti!
Da bi me užalil, se boš moral precej bolj potruditi... ;)
Zato, da bi ovrgel mojo trditev, bo treba prešteti zaklade, ki so položeni z enim resnim GPS iz recimo serije GARMIN in seveda vse ostale. Razmerje je definitivno porazno. Od tod tudi moja trditev.
Kako pa to veš?

Uporabniški avatar
VolkD
Geolovec
Prispevkov: 152
Pridružen: Po Okt 27, 2014 9:58 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a VolkD » Če Okt 30, 2014 11:48 am

icabrian napisal/-a:Kako pa to veš?
Berem. Vse piše. Vse svoje obiskane cache spremljam še kar nekaj časa, a najmanj toliko, da ga nekdo drug najde. Tudi slike marsikaj povedo. In pri vseh, kjer sem uspel zaznati tip naprave je to bil telefon. Sem pa v Skopju na kamnitem mostu srečal juhanili, ta je imel Garmina. Na Ohridu pa sem tudi videl enega z meni neznano GPS napravo ( sumim na starejšega magellana), prav tako sumim, da je bil Nizozemec - glede na jezik. Kasnejši vpis to nekako potrjuje. Od Slovencev pa poznam osebno 4 ljudi, ki imajo GPS ročne naprave, od tega se trije ne ukvarjajo z geocachingom.
To je moja izkušnja.
Lahko pa, če koga zanima, poženem "pajka", ki bo pregledal množico uploadanih slik in iz njih izbral tiste, ki imajo v Xif-u podatke o tipu fotoaparata, pa boste presenečeni koliko je od tega telefonov z možnostjo GPS sleldenja in kako malo je slik, katerih vsebina je GPS naprava.
Zavedam se, da je vse to le ocena, a ta je precej bolj natančna kot pa zgolj opletanje z jezikom.

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » So Nov 01, 2014 9:49 pm

Kar se tiče telefon vs. garmin. Mislim, da je redko kdo bolj kompetenten, da poda odgovor, kot sem sam. Tisti, ki me poznajo, vedo zakaj. Za ostale pa samo podatek, da sem začel z dlančnikom, nadaljeval z Nokio, Samsungom in sedaj sem kakšen mesec tudi lastnik Garmina. Z vso to tehnično šaro sem našel tistih nekaj keškov, ki sem jih. Moje mnenje. Z vsako zadeva se da iskati. Toda Nokia je bila velik preskok od dlančnika, android je seveda s svojimi aplikacijami že nekaj tisoč let naprej, pri čemer moram reči, da v zadnjem času uporabljam gdak, kjer mi je nekaj rešitev boljših od opevanega cgeota, povrh pa se mi še ne sesuva. In Garmin. Dokler ga nimaš, ga ne pogrešaš. Ko začneš delati z njim, brez njega ne moreš več. Meni je res zakon in moram reči, da telefon uporabljam samo še za online zadeve, za OSM karte, ker si jih še nisem naložil na garmina in za multije. Kar pa se natančnosti tiče ... Garmin me je prepričal ... je pa res, da če ga kot pravi Gorenc ne bi dobil za toliko kot sem ga, bi ga še vedno samo gledal pri drugih :lol:

Uporabniški avatar
jean
FTF lovec
Prispevkov: 368
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 6:49 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a jean » So Nov 01, 2014 10:12 pm

Gdak ti je verjetno bolj všeč od cgeota, ker si premič in imaš dostop do Geocaching API. Človek, moraš razumet tehnične omejitve :D

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » So Nov 01, 2014 10:22 pm

Hja, res je ena od prednosti. Všeč pa mi je tudi iskalnik in pa res enostavno preklapljanje med kompasom in zemljevidom. Predvsem pa to, da ko kliknem na zemljevid, mi pokaže lokacijo kakšen kilometer x kilometer. Pri cgeotu je bilo vedno skrajno nadležno in dostikrat povezano s sesuvanjem, ker ti recimo pri mapi Slovenija pokaže na enkrat vse slo keške na mapi, potem pa zumiraš kot nor, da prideš na razumno velikost.

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a bucar » To Nov 04, 2014 9:22 pm

Strinjam se z VolkD, da je večina slik narejenih s telefonom in gotovo bi to pokazal tudi "pajek". Tudi moje, čeprav že od nekdaj iščem s pohodniškim Garminom. Fotoaprati na GPS napravah (kje pač sploh so) se ne morejo kosati s telefonskimi.

Kolikor poznam slovenske geocacherje, nas je presenetljivo mnogo, ki imamo namenske GPS naprave. Takole iz glave jih ta hip naštejem 20. Proti vsej množici geocacherjev (več sto), je to morda res malo, a si upam trditi, da med najbolj aktivnimi iskalci prevladujejo GPSi, še več, da je več najdb slovenskih zakladov narejenih z GPS napravami kot s telefoni. Seveda pa tudi tisti, ki imamo Garmine, za backup uporabljamo telefon, če drugega ne, da ob težavah na terenu preverimo zadnje online loge.

Pri skrivanju seveda ni tako, tam zadnje čase prevladuejo novi in manj izkušeni skrivalci. Koordinate so povprečene, ali pa niso, prav zajete ali pa ne, morda si sem in tja kdo pomaga tudi z zemljevidom ali satelitsko karto in malo "popravi", kar GPS/telefon fali, v glavnem pa so pri večini zakladov koordinate znotraj 10m ali pa je namig dovolj nedvoumen, da metrske natančnosti niti ne potrebuješ. Se zgodi, da so koordinate zgrešene tudi za 50m, ampak to so radosti, ki doletijo prvoiskalce (FTF), in taka odstopanja so potem v logih jasno poudarjena, ponavadi tudi s predlogom pravilnih koordinat.

Sčasoma vsi ugotovimo, da je nekaj izkušenj in "ostro oko" tisto, kar v zadnji fazi pomaga do uspešne najdbe, nikakor pa ne slepo sledenje podatkom na zaslončku.

Uporabniški avatar
jean
FTF lovec
Prispevkov: 368
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 6:49 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a jean » To Nov 04, 2014 9:26 pm

Če že posplošujemo, več kot polovica slo keškov so traili, ki imajo koordinate zagotovo povprečene z namensko napravo. Vsi novinci pa tudi niso zamašeni in vedo da njihova naprava ni natančna in koordinate odmerijo iz satelitske slike.

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » To Nov 04, 2014 9:45 pm

Satelitska slika včasih fali tudi 10 metrov ...

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a icabrian » To Nov 04, 2014 10:06 pm

Sčasoma vsi ugotovimo, da je nekaj izkušenj in "ostro oko" tisto, kar v zadnji fazi pomaga do uspešne najdbe, nikakor pa ne slepo sledenje podatkom na zaslončku.
Točno tako. Meni tudi ni nič nerodno povedat, da sem potreboval ene 100-200 najdb, preden sem to ugotovil. In nekaj mojih zgodnjih logov še vedno priča o tem. :oops: Koordinate, ki večino obiskovalcev pripeljejo na 5 m od skrivališča, so že zelo točne. Naprej pa pridejo prav izkušnje.
Vsi novinci pa tudi niso zamašeni in vedo da njihova naprava ni natančna in koordinate odmerijo iz satelitske slike.
Odmerjanje s satelitske slike je zelo dvorezen meč. Ponekod je razlika glede na karto ogromna (se vidi, če pogledaš kombiniran prikaz). Bolj natančno je odmerjanje s topo karte na GPS napravi, če je kje blizu kaka referenčna točka. V mestih so ob nekaterih stavbah lokacije tako točne, da zanesljivo niso bile izmerjene, ampak odčitane s karte.
Kolikor poznam slovenske geocacherje, nas je presenetljivo mnogo, ki imamo namenske GPS naprave.
Moje izkušnje so tudi iz tujine take, da je imela ročno GPS napravo vsaj polovica tistih, ki sem jih srečal.

Uporabniški avatar
VolkD
Geolovec
Prispevkov: 152
Pridružen: Po Okt 27, 2014 9:58 pm

Re: Klub ali ne klub?

Odgovor Napisal/-a VolkD » Sr Nov 05, 2014 2:04 am

V pripravi imam postavitev svojega prvega tradicionalnega zaklada. Pravzaprav moram samo še vgravirati napis na ftf nagrado, ostalo je že vse: Text, prevodi, slike, vsebina škatle, vse tisto kar ne smem povedati in še nekaj za zraven ... Potem gre zadeva Vrso-tu.

Potem bomo videli koliko bodo zagriženim in najboljšim lovcem na ftf pomagale izkušnje, koliko garmini in koliko telefoni :) Upam, da ne bo dežja na ta dan, ker bo v nasprotnem videti, ko da tu rijejo divji merjasci, ... Zanimivo bo videti koliko razritega terena bodo pustili za seboj in kakšen čas bodo potrebovali, da zadevo odkrijejo.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov