Koordinate

Vprašanje, navodila in napotki glede skrivanja zakladov, velikosti, težavnosti,...
Uporabniški avatar
caver
Bunkelj
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Maj 12, 2013 3:52 am

Koordinate

Odgovor Napisal/-a caver » To Jun 04, 2013 4:46 am

Verjetno sem kar precej butast, ampak meni koordinate na GPS napravi padejo kakšen km JZ od dejanske lokacije zaklada?

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a bucar » To Jun 04, 2013 10:06 pm

A to sodeč po zemljevidu ali fizično v naravi? Morda je prišlo pri pretipkavanju do napake? GPSi so natančni vsaj na nekaj 10m, tako da 1km je pa res kar malo preveč.
Več detajlov rabimo: katera naprava, kateri zemljevid, kako so vnešene koordinate,...

Uporabniški avatar
caver
Bunkelj
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Maj 12, 2013 3:52 am

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a caver » Sr Jun 05, 2013 4:02 am

Lokacija je napačna na napravi. Poskusil sem na dveh napravah, na enem starem telefonu, Nokia E90, kjer imam naložene karte 1:25000, vnašam pa GK koordinate; in z Garmin Forerunner 910XT, brez kart, kjer je zapis WGS84.

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a bucar » Sr Jun 05, 2013 8:56 am

Morda je napaka pri pretvorbi WGS v GK ali pa neskalibriranimi kartami?

Kaj pa Forerunner? Kakšno oddaljenost od koordinat kaže, če stojiš na mestu zakladka?

Uporabniški avatar
caver
Bunkelj
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Maj 12, 2013 3:52 am

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a caver » Če Jun 06, 2013 5:30 am

saj ne pretvarja WGS v GK, na telefonu vnašam GK, v Forerunner pa WGS.

Pozicija zakladka se kaže cca 1 km JZ od stojišča (zakladka)???

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a bucar » Če Jun 06, 2013 10:45 am

Če prav razumem, v Nokio (kateri program?) vneseš GK koordinate zaklada? Nekako jih moraš pretvoriti, ker so vse koordinate zakladov v WGS sistemu. Kje sicer dobiš GK koordinate? Lahko daš primer, kateri zakladek je to in katere koordinate točno vneseš v napravo?

V Forerunnerja vneseš WGS koordinate zaklada (in je tudi Forerunnerjev sistem nastavljen na WGS84?), pa ti z mesta zaklada kaže 1km proč? To je precej čudno. Takole na pamet lahko rečemo le, da je bodisi nekje nekaj narobe nastavljeno na napravi (torej napačen koordinatni sistem) ali pa se vnašajo napačne koordinate.

Uporabniški avatar
caver
Bunkelj
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Maj 12, 2013 3:52 am

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a caver » Če Jun 06, 2013 1:47 pm

Zaenkrat hvala lepa, bom še enkrat vse skupaj preveril, saj verjetno je kakšna moja banalna napaka, pa se potem morda spet oglasim.

Uporabniški avatar
muren
Bunkelj
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jun 03, 2013 6:23 pm

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a muren » Ne Jun 09, 2013 8:48 pm

Ja, tudi mi imamo drugačne koordinate.Imam aparat Dakota 20. Na primer pri Svetem Križu nad Mavrlenom so po moje koordinate E=(05)510148, N=(050)48643 in če to vnesem v atlas okolja mi tudi pokaže pravo mesto in istočasno lahko dobim tam koordinate v drugi obliki in sicer N=45 34 54.86; E=15 07 31.00. Zanima tudi mene na katerem aparatu je tistemu, ki je zabeležil tam koordinate pokazalo N= 45 34 914; E=15 07 515. Res bi to enkrat rada zvedela, zato prosim, če mi nekdo odgovori, ki to res ve. Hvala

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a bucar » Po Jun 10, 2013 3:11 pm

Tole v resnici zahteva zelo dolg odgovor, saj tema posega na področje koordinatnih sistemov, ki so se v zgodovini precej spreminjali in so bili odvisni od države do države.

Na kratko: GPS javlja koordinate v sistemu WGS84. (daljši opis)

V tem sistemu geografski korodinati širino in dolžino opišemo v stopinjah (ki približno pomenijo ločni kot od ekvatorja in ničelnega poldnevnika). Ker je ena stopinja v naravi ogromna razdalja, moramo dodati še manjše enote, to lahko povemo na več načinov:

1. STOPINJE, preostanek so decimalke:
N45.581906, E15.125278

2. LOČNE MINUTE, preostanek so decimalke:
N 45° 34.914, E 15° 07.517

3. LOČNE SEKUNDE, preostanek so decimalke:
N 45° 34' 54.86'', E 15° 7' 31.00''


Vsi trije načini so ENAKOVREDNI in opisujejo ISTO točko na Zemlji. Tako kot je 3.99 EUR ali pa 3 EUR 99 centov, ISTA cena napisana na dva različna načina. Ali pa 2.5 ure in 2 uri 30 minut enako dolg čas opisan na dva različna načina.
GPSi znajo pokazati/sprejeti koordinate v kateremkoli izmed teh napisov, vendar moramo pravi način izbrati v meniju, pač glede na to, v katerem zapisu imamo korodinate. Pri geocachingu v glavnem uporabljamo način 2, vi pa ste v atlasu okolja dobili koordinate v zapisu načina 3. Odtod zmeda. Pretvorba med vsemi temi načini je enostavna, dovolj je navaden kalkulator.

Prvi del vašega vprašanja pa zadeva lokalni slovenski geodetski sistem (Gauss Krueger, Mercatorjeva projekcija UTM), v kateri so naši lokalni starejši zemljevidi. Pretvorba med GK in WGS84 ni tako zelo enostavna, da bi jo človek na pamet delal, obstajajo online pretvorniki. Nekatere GPSe se da nastaviti, da sprejmejo tudi ta koordinatni sistem, vpisati pa moramo prave parametre projekcije.

Kot sem rekel, pri geocachingu uporabljamo WGS84 in največkrat boste srečali zapis 2, torej stopinje, minute in decimalke za minutami.

Uporabniški avatar
muren
Bunkelj
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jun 03, 2013 6:23 pm

Odg: Koordinate

Odgovor Napisal/-a muren » Če Jun 13, 2013 4:45 pm

Res hvala za odgovor in razlago, zdaj mi je vse bolj jasno. Treba je rabit možgane pri 52-tih letih, pretvorba je jasno 60 (ker ima stopinja 60 minut). Najbrž je še komu drugemu sedaj vse bolj jasno. Jaz pa moram zdaj samo še pogruntat, če je v meniju GPS Dakote 20, možno nastavit na WGS84 In ne v GK. Res hvala, takih razlag sem zelo vesela, se še kaj javim, ko bodo problemi. Lp

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost