Zbrisani zakladi

Uporabniški avatar
marko0037
Geolovec
Prispevkov: 77
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 2:44 pm

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a marko0037 » Pe Mar 07, 2014 2:15 pm

Obstajajo pa primeri, ko lastnik disabla zaklad, ker ne želi obiska. Gre za več primerov, ko je škatlica npr. v tunelu (Vršič) ali jami in lastnik ne želi, da se vznemirja netopirjev med zimovanjem. Menda poginejo, če jih preženemo ven...
V tem primeru je že prav, da spoštujemo voljo lastnika.

Sicer se mi je pa že enkrat zgodilo, da je moj log izginil in tudi obveščen nisem bil o kakšnem brisanju. Bila je ena mojih prvih najdb, Golf na Bledu. Logu sem imel pripeto tudi slikco, ki pa je ostala v mojem profilu.

Uporabniški avatar
jean
FTF lovec
Prispevkov: 368
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 6:49 pm

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a jean » Pe Mar 07, 2014 2:59 pm

Strinjam se s tem kar si povedal, ampak postavitev tja je že v štartu neodgovorna in neprimerna. Verjetno tudi proti pravilom.
Cesta, ki pelje mimo tunela je zelo turistična in zanašati se na dobro vest ljudi, da bodo vsi upoštevali vsa navodila, je skrajno naivno.

Uporabniški avatar
pikacu
FTF lovec
Prispevkov: 412
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 11:29 am

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a pikacu » Pe Mar 07, 2014 3:15 pm

Če se navežem na Bojanovo splošno vprašanje:

Tudi jaz pogrešam možnost, da na daljavo začasno izključiš zaklad za iskanje. Če sedaj hočeš preprečiti iskanje in logiranje (zaradi kakršnegakoli razloga), je edina možnost, da greš na teren in odstraniš škatlico z dnevnikom (včasih pa je to težko narediti). Pa še takrat se lahko najde kakšen navihan geolovec, ki nastavi svojo škatlico in listek za vpis ;) .

Dokler pa ni eksplicitno napisanih pravil, ki bi določale te možnosti, se moramo ravnati po obstoječih pravilih. Ki določajo, da velja vsak fizičen vpis v logbook kot legitimna najdba. Jasno je, da je tu cel kup mejnih primerov. In verjetno zaradi teh Groundspeak tudi ne bo uzakonil takšne prepovedi logiranja.

Jaz bi tule rekel takole: če lastnik eksplicitno v opisu zakladka navede pogoje, pod katerimi bo brisal loge iz dnevnika oziroma kdaj je iskanje dovoljeno, potem je brisanje upravičeno, iskanje in logiranje pa stvar geolovčeve etike. Vseeno pa mora lasnik upoštevati, da je to mejno področje in da so nekateri geolovci bolj neizprosni in se takšnih odstopanj od pravil pod nobenim pogojem ne bodo držali. Drugi geolovci pa bodo imeli stare podatke, ali pa sploh ne bodo razumeli jezika. Zato bi tudi pred brisanjem jaz kontaktiral geolovca in se z njim pomenil o konkretnem primeru - morda pa je vpis povsem legitimen.
Dober primer takšnega pogojevanja je na primer nek zaklad na Vršiču, ki je čez zimo zaprt za obiskovalce, ker notri prezimuje miš ali nekaj podobnega. Ali pa Petek trinajstega. Meni se zdijo čisto smiselne omejitve in legitimni razlogi za izbris logov.

Pri tem omejevanju pravil logiranja pa je treba biti zelo pazljiv na pravilo ALR: http://www.geocaching.com/about/guidelines.aspx pravilo III.1 (Logging of All Phyical Geocaches). Vrso zna zaradi tega zavrniti/zadržati objavo zaklada; jaz sem imel zaradi tega pri Potujočem sudokuju silne probleme.

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a bubiji » So Mar 08, 2014 8:02 pm

Če se navežem na Markovo mnenje, se z njim načeloma strinjam. A strinjam se tudi z mnenjem Žana, da ne bodo vsi ljudje upoštevali navodil lastnika. Postavljanje dodatnih zahtev je, kot je nakazal Pikaču, pač opcijsko in na strani iskalca je, ali bo spoštoval želje lastnika ali bo uničil vse okoli zaklada. Dokler ne bo tehnika omogočala brisanja zakladov na daljavo (torej z vseh naprav, spleta, legalnih, nelegalnih, doma spisanih aplikacij in v garaži sestavljenih naprav, ...) tu ne bo reda. Tega pa verjetno ne bo nikoli, vsaj ne za časa mojega življenja. Vedno si bo nekdo leta 2014 naložil vse zaklade Slovenije, nato pa se vanjo vrnil leta 2016 in iskal škatlice sredi avtoceste ali nakupovalnega središča.

Sam sem za ušesi še zelo moker. Imam dva zaklada in oba sta me veliko naučila o igri. O prijateljskih nasvetih, o tistem "100 ljudi, 100 čudi", o trudu vloženem v sestavljanje vsakega zaklada in o iskanju bližnjic iskalcev. Mislim da šele, ko postaviš svoje zaklade (in jih poskusiš postaviti s pametjo in po treznem premisleku), res spoznaš to igro, njene pasti in njene igralce. In igra ima določena, v nekaterih primerih sicer ohlapna pravila. In pravilo se glasi: najden fizični zaklad in njemu sledeč fizični vpis v log predstavlja dovoljenje za smeškota na spletni strani ter dvig statistike. Ne glede na želje in zahteve lastnika. Se pa verjetno da najditelja, ki ne upošteva pravil, "kaznovati" na druge načine.

Ne nazadnje si tak "najditelj" hitro ustvari slabo ime. Res je igra individualna, ampak slej ko prej vsak od igralcev spozna, da je njen čar tudi v druženju. Naključna srečanja ob zakladih, FTF mini eventi, forumu, ne nazadnje tudi zapisi v log so ena glavnih nagrad iskalcev in lastnikov. In naš ugled je tisti, ki nam že vnaprej pove, s kakšnim zakladom se bomo srečali. Da pa pometem tudi pred svojim pragom: verjetno bo marsikdo ob objavi mojega naslednjega zaklada malo pomislil, preden se bo podal za FTFjem. :oops:
Slika

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » So Mar 08, 2014 8:36 pm

No, da še tu napišem rezultat sporočila, poslanega na groundspeak, v katerem sem opisal, kaj se je tu dogajalo, seveda nisem zamolčal ničesar, kar morebiti namiguje lastnica v zadnjem logu:

Hello!

You are correct. If the log book has been signed, the smiley should stand. I have gone ahead and restored your log and will be reminding the geocache owner about logging guidelines.

Happy weekend!

Jane

Community Manager

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a icabrian » So Mar 08, 2014 8:54 pm

Drugačen odgovor bi me zelo začudil. Če si zaklad našel, težko nekdo trdi, da ga nisi.

Me pa v tej zgodbi žalosti predvsem to, do kod in v kakšen ton se je stopnjevala ta razprava v write notih (dokler sem jo še bral). Tu ste vsi vpleteni zamudili priložnost, da bi se umaknili in naredili konec prerekanju, ki je pripeljalo samo v še večji prepir. In sploh ni važno, kdo je prvi začel in kdo ima na koncu prav. :(

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Zbrisani zakladi

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Ne Mar 09, 2014 6:09 pm

No, si prekmalu nehal brati :D Sam sem se opravičil in ponudil roko sprave. Pa je lastnica ni sprejela. Škoda. Sploh njen zadnji post pa je tak, da ... brez besed.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov