GPS koordinate iz topografskih kart

Odgovori
Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

GPS koordinate iz topografskih kart

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Če Avg 06, 2015 12:08 pm

Zna kdo določiti GPS koordinate iz topografske karte 1:25000 ali 1:50000 po Gaus Krigerjevi projekciji?

Uporabniški avatar
boris0511
Zelenec
Prispevkov: 17
Pridružen: Če Jan 26, 2012 12:03 pm

Re: GPS koordinate iz topografskih kart

Odgovor Napisal/-a boris0511 » Pe Avg 07, 2015 10:04 pm

Aleksander, kot žvrgoli Andrej Šifrer v eni od svojih pesmi, ga ni problema, ki ga ne bi rešili (za šankom). Rečmo bolje , na tem forumu.
V svojem vprašanju si zelo skop in če si prav razlagam, si na topografski karti v Gauss-Kruegerjevi projekciji določil točko in bi sedaj rad vedel, kje je to v GPS formatu. Če ni to to, je moj odgovor brca v temo.

V mojih učnih letih sem v brskalnik vtipkal: pretvarjanje Gauss-Kruegerjevih koordinat v Sloveniji
in dobil sem povezavo na: Program pretvarja GK v geografske koordinate. Avtor je Zorko Vičar.

Drugo pa je, če vnašaš GK koordinate v GPS in bi rad videl, kje si v WGS84 geodetskem sistemu. V tem primeru moraš svojemu GPS sprejemniku povedat, da si v GK koordinatnem sistemu in ročno vnesti točno določene parametre.
Poišči literaturo : GPS in digitalna kartografija v Sloveniji, avtor Uroš Kunaver in
Nastavitev GPS sprejemnikov za slovenske zemljevide, avtorja sta Igor Vilfan in Tone Verbovšek.
Vsi navedeni avtorji imajo zelo dobre opise in natančna navodila. Bistvo tega drugega dela je, da moraš GPS-ju nastaviti nov datum in projekcijo. Potem lahko vneseš GK koordinate. Nato GPS nastaviš nazaj na WGS84 geodetski sistem in ti to točko pokaže v tem sistemu.
Nisi povedal, kakšen GPS sprejemnik imaš, vendar boš moral poiskati v neniju:SETup/position format/position format-User grid, map datum-user in map spheroid-user spheroid.
To velja pri meni za garmina gpsmap 62, za pametne telefone ne vem, kako je rešeno.

Uporabniški avatar
Aleksander
Geolovec
Prispevkov: 88
Pridružen: So Jul 25, 2015 6:53 pm

Re: GPS koordinate iz topografskih kart

Odgovor Napisal/-a Aleksander » Ne Avg 09, 2015 9:18 pm

Hvala za obširen odgovor. Kar si napisal moram seveda predelati. Za to čakam topografsko karto 1:25000, da sebo preverjalo pravilnost. Iščem nek dokaj enostaven in avtomatiziran postopek. Organizirali bi radi tekmovanje, kjer se bo uporabljajo tako GPS, topografske karte.
Ena opcija je verjetno http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/gaus ... aj_02.html in www.geopedia.si.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov