oregon 550

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a bucar » To Maj 22, 2012 6:51 pm

Tisto dodajanje koordinat v slike danes res ni več bistveno, saj to naredi že vsak novejši fotoaparat in praktično vsi telefoni z GPSom. Fotoaparat na GPSu nam je do sedaj res prav prišel le enkrat, ko smo točko že izbrisali, fotografije pa ne, potem lahko izbereš "pojdi na mesto fotografije" in te odpelje na koordinate. Spoiler fotke pa lahko tako in tako dodaš tudi na GPSe, ki nimajo fotoaparata.

Custom maps in Birdseye danes podpirajo vsi novejši Garmini, tudi Dakota, Colorado, Edge, GPSMAP in etrex serija, tako da tu človek ne more zgrešit.

Kar se tiče bicikla, se strinjam, da je po grdih MTB terenih bistveno boljši manjši GPS na balanci - pač manjša masa in se vse skupaj manj trese in ima človek boljši občutek. Za mirno kolesarjenje po asfaltu (mestu) in nabiranje zakladkov pa je vseeno montana boljša tudi na kolesu. Zadnjič nas je nekaj geocacherjev šlo družinsko z otroki okoli Vrbskega jezera (44km, 8ur, 110 zakladov) in smo imeli na kolesih oboje, in oregon in montano. Pri montani cel dan ni bilo treba menjati baterije, po vsakem najdenem zakladku je bilo bistveno manj klikanja (najdeno, vnesi log, poisci novo, prikazi zemlljevid...itd), na velikem montaninem zaslonu (ki se je bolje videl v soncu med vožnjo, kar je pomembno zaradi varnosti) pa si lahko poleg zemljevida imel na zaslonu še dodaten "dashboard" - npr. kompas ali informacije o naslednjem zakladu (dif, terrain, oddaljenost, tip), tako da so opis, hint, logi, ipd. klik ali dva stran. Pri 100 zakladih pomeni izguba pol minute na zaklad skupaj tri četrt ure :).

Seveda pa vse to tistim, ki imajo GPS v glavnem za orientacijo in izlete v naravi in le občasno za pobiranje zakladov, ne pomeni kaj dosti. Kot smo že zapisali, vsak mora izbrati primerno napravo za lastno uporabo, če se le da, pa je pametno prej narediti "testne vožnje" in ne le papirnato primerjavo, da je kasneje manj tolčenja po glavi.

Uporabniški avatar
tomicko
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Feb 17, 2010 11:31 am

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a tomicko » To Maj 22, 2012 7:18 pm

Se strinjam z vsem. Seveda je Montana za GC boljša, saj je novejša, z izpopolnjenim softwareom. Mogoče jaz gledam iz drugega stališče, najprej kot zagrižen MTBjevec, sekondarno pa še GC. Ampak ni važno, važno je to, da se zabavamo.

Čudi me le to: jaz imam po 2 letih v oregonu še vedno originalne baterije. Polno nopolnjene pa mi še vedno zdržijo 12 in več ur pa ga ne šparam. Apak tudi to ni problem. Vedno je placa še za dve AA bateriji :)

Uporabniški avatar
Janiel74
Bunkelj
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Maj 16, 2012 10:35 am

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a Janiel74 » Ne Maj 27, 2012 8:36 am

Še eno vprašanje. Naložil sem AdriaTOPO na Oregona. Ampak geocaching ne deluje še oz. ne znam še najti. Verjetno moram naložiti še AdriaRoute? Se motim? Vedno mi zemljevid pokaže na Kanado in ZDA?

Uporabniški avatar
tomicko
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Feb 17, 2010 11:31 am

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a tomicko » Ne Maj 27, 2012 12:15 pm

Razlogov je lahko veliko....

1. Ali je zemljevid legalen? Če ne obstajajo razne "odklenjene variante"

2. Preveri da nimaš vklopljeno "simulacijo".

3. Kje si testiral? Doma? Lahko da ni bilo signala?!

4. Na koncu: si naložil GC točke na GPS?

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a bucar » Ne Maj 27, 2012 7:18 pm

Ko GPS ujame signal in določi lokacijo, bi moral pokazati lokalni zemljevid. Ponavadi je vsaj grob zemljevid sveta že na napravi. Če zemljevida za tisto področje nima, bo zaslon "prazen". To, da ti pokaže ZDA oz. Kanado, je čudno. Kot je že tomicko rekel, preveri, da nimaš vklopljene simulacije. Preveri, katere koordinate kaže kot trenutno lokacijo!

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Ne Maj 27, 2012 9:44 pm

Mogoče pa je to odvisno od gps signala. In preko njega Amigosi projecirajo svoje želje. Bilo kuda, USA svuda :sick:

Uporabniški avatar
Janiel74
Bunkelj
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr Maj 16, 2012 10:35 am

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a Janiel74 » Po Maj 28, 2012 8:03 am

Hehe. Hvala. Saj se je že rešilo. Vprašal sem "neumnost" . Sem pač rookie:) Medtem sem že našel svoj prvi geocache:) TOPO je naložen in dela. Razmišljam še o AdriaRoute. Ima to smisel? Prek my.garmin se da naložit še marsikaj. A je kaj uporabnega? Kaj priporočate?

Uporabniški avatar
tomicko
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Feb 17, 2010 11:31 am

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a tomicko » Sr Maj 30, 2012 10:00 pm

Pripročam izdelavo custom maps. Jaz sep pretvoril "OZIjeve" specialke 1:5000 in 1:25000 slovenije in je dosti boljše (pregledno ) kot AR ali AT.

Uporabniški avatar
sandokan_in_medoti
Bunkelj
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jul 30, 2012 12:56 pm

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a sandokan_in_medoti » Če Maj 31, 2012 7:16 am

Kateri program pa potem uporabljaš za transformacijo tiff kart v garmin format? Se to da urediti kar z Ozi jem?

Uporabniški avatar
tomicko
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr Feb 17, 2010 11:31 am

Odg: oregon 550

Odgovor Napisal/-a tomicko » Pe Jun 01, 2012 4:52 pm

Ne z ozijem ne gre.

Global mapper ali direkno v google earth. (tokaj dobiš kmz fajle)

Če uporabljaš "modificarn" firmware gps-a potem je program MAPC2MAPC. Popravit frimware je malo riskantno, vendar je rezultat dober. Dobiš pa jnx fajle (birds eye format)

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov