X tema - prevoz koles z avtom

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a bubiji » Ne Maj 18, 2014 7:04 am

Živjo!

Tokrat eno resno vprašanje, verjetno 100x prežvečena tema, ampak zame prvič. Imam 3 kolesa, od tega enega otroškega (3+), ki bi jih rad dostavil do kakega geoparkirišča, da bi od tam naprej malo pokolesarili in pobrali spotjo še kako škatlico. V trgovini je možnih rešitev toliko, kot zakladov v Slo, od 20€ pa do 1000€. Avto (trenutno Hyundai i30) nima kljuke, ampak če bi bila to najboljša varianta, bi jo pač montiral. Torej kaj svetujete, kakšne so izkušnje. Seveda iščem tem boljše razmerje med ceno in kvaliteto, pa tudi izkušnje bodo dobrodošle! Hvala!
Slika

Uporabniški avatar
Geobunkelj.si
Administrator
Prispevkov: 240
Pridružen: Če Jan 19, 2012 6:40 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a Geobunkelj.si » Ne Maj 18, 2014 8:54 am

Imam izkušnje samo s strešnimi nosilci. Vse sem kupil rabljeno, 100€ za prečki in po 40€ za nosilec kolesa. Priporočljivo je, da imajo ključavnico. Če imaš dva odrasla kolesa pritrjena na nosilce, lahko vmes "v zraku" pripneš še otroškega - ampak tako, da ne bo ušel s strehe avta.
Aleš

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a bubiji » Ne Maj 18, 2014 9:20 am

Kaj pomeni "v zraku"? Pripneš na okvir kolesa tako, da se gume ne dotikajo nosilca? Pa je to varno oz. ali še na kaj fiksiraš?
Slika

Uporabniški avatar
Geobunkelj.si
Administrator
Prispevkov: 240
Pridružen: Če Jan 19, 2012 6:40 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a Geobunkelj.si » Ne Maj 18, 2014 12:18 pm

Manjše otroško lahko fiksiraš kar na enega odraslega. Gume so lahko v zraku, pomembno je dobro fiksirat okvir na okvir. Nekaj elastik in improvizacije, pa gre.

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a icabrian » Ne Maj 18, 2014 12:51 pm

Jaz sem zelo zadovoljen s Thulejem za na kljuko. EuroClassic ali nekaj takega. Sploh za 3 kolesa je OK. Ni pa najcenejša varianta, pa kar nekaj prostora zasede v garaži. Za kratke vožnje (=po Sloveniji iz centra) je po mojem OK vsak malo bolj soliden nosilec za na streho. Za dolge vožnje (1000+ km) pa imam s strešnimi nosilci precej slabe izkušnje, tudi s Thulejem. In nekaj bližnjih srečanj z omejevalniki višine na cestninskih postajah... :oops: Improvizacija, kot jo opisjejo, je OK, ampak otrok raste in kolo z njim, ko si pri 20" kolesih pa je že fajn, če je dobro pritrjeno.

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a bubiji » Ne Maj 18, 2014 12:55 pm

Icabrian: omenil si slabe izkušnje na 1000+km vožnjah. Se je kaj konkretnega zgodilo ali neudobna vožnja? Omejevalniki višine pri nas ali v tujini? Kako je pa s predori pri nas? Saj vem, firbec, ampak vse teme so 5+ stare in stvari se vseeno spreminjajo ...
Slika

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a icabrian » Ne Maj 18, 2014 3:02 pm

Dva nosilca sta mi razpadla. Predvsem je problem, če je veliko stranskega vetra in se na dolgi vožnji po avtocesti vse precej razmaje. En precej cheap nosilec se je po 1.500 km zlomil in je kolo padlo dol (odvil se je en vijak, potem pa...). Na starejših Thuletih pa se nam je (pa ne samo nam) vedno odvijal vijak, ki drži čeljusti na nosilec. Tako da smo se morali vsakih par 100 km ustavljat in ga privijat. Z omejevalniki višine je hudič, pozabiš, da imaš kaj na strehi, pa je štala, pri nas ali v tujini. Lani smo bili tik na tem, da se kovčkom na strehi zapeljemo v garažno hišo...

Uporabniški avatar
5-r
Geolovec
Prispevkov: 52
Pridružen: Če Jan 26, 2012 11:44 am

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a 5-r » Ne Maj 18, 2014 6:11 pm

Še moje izkušnje:
Pred leti smo startali s strešnimi nosilci, saj nekako ni bilo denarja za kljuko in nosilce zadaj, pa še avto je bil tak, da ga nismo imeli namena dolgo obdržati.
Že takrat sem raje kupil Thule Proride 591 (cheap nosilci mi niso vlivali nobenega zaupanja). Do danes nimam nobene pripombe čez njih - vožnjo 1100km v enem kosu, delno v dokaj zoprnem vetru smo preživeli brez kakršnih koli zapletov. Nameščanje in snemanje koles je mala malica.
Po petih letih in v tem času tudi že pri menjanem avtu smo nekoliko stisnili denarnico za vlečno kljuko (drugače je načeloma ne rabimo) ter ustrezen Thule nosilec za njo. Ker smo štirje, spada zraven seveda tudi dodatek za četrto kolo... Res je zadeva stala nemalo denarja, je pa BISTVENO bolj udobna in kolesa lahko naklada ali razklada že naš 11 letni mulc (OK, pod nadzorom :) ).

Torej - na kratko:
Finančno: nosilci za na streho
Udobje: kljuka in nosilec za na kljuko.
Če zadeva ne bo veliko v uporabi so po moje bolj smotrni nosilci na strehi, drugače pa vsekakor kljuka in zadaj.

Je pa še nekaj:
- s kolesi na strehi načeloma ne smeš vozit hitreje kot 110km/h (tako mi je pisalo v navodilih za Proride 591 in sem se raje držal). Pri nosilcu na kljuki to ni problem.
- s kolesi na strehi imaš konkretno višjo porabo (v našem primeru takrat še z Zafiro bencinarjem smo s kolesi na strehi in 110 km/h na avtocesti komaj prilezli pod 10l /100km, drugače je bila poraba vedno pod 8l /100km pri normalnih avtocestnih hitrostih (načeloma ne več kot 130km/h) in kolesih na kljuki.
- če imaš na strehi kolesa, kajpak ni prostora za strešni kovček (trugo), kar pa je za kako kempiranje omejujoč dejavnik - vsaj za nas.

To bi bilo takole na kratko moje razmišljanje o teh zadevah.

Uporabniški avatar
Geobunkelj.si
Administrator
Prispevkov: 240
Pridružen: Če Jan 19, 2012 6:40 pm

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a Geobunkelj.si » Ne Maj 18, 2014 6:53 pm

Glede strešnih nosilcev bi dodal samo tole: jaz kolesa vedno pripnem še z nekaj vezicami - za vsak slučaj. Kot napisano, se lahko kakšen vijak tudi odvije. Za mene največji minus je to, da pozabiš, da imaš nekaj na strehi in lahko je ...boom :o

Obstaja še tretja varjanta nosilcev, ki se jih namesti na vrata prtljažnika (brez kljuke torej). Samo meni to ni všeč, ker se vrata prtljažnika praktično ne da odpirati zaradi velike teže nosilca in koles.

Vprašanja za uporabnike nosilcev na kljuki - ali je možno odpirati prtljažnik?

Uporabniški avatar
5-r
Geolovec
Prispevkov: 52
Pridružen: Če Jan 26, 2012 11:44 am

Re: X tema - prevoz koles z avtom

Odgovor Napisal/-a 5-r » Ne Maj 18, 2014 8:12 pm

:) Tudi jaz sem bil vedno "na preži", ko sem vozil kolesa na strehi - vedno je bilo potrebno paziti, kam bom zapeljal na dvorišče, saj imamo nadstrešnico, ki je konkretno prenizka za polno višino s kolesi. Na srečo nisem niti enkrat bil blizu tega da se mi to zgodi.

Tisti nosilci za na prtljažna vrata tudi meni niso niti malo všeč.

Prtljažnik je možno odpirat, če ti to podpira nosilec na kljuki. Ta od Thule, ki ga imam jaz, omogoča da s preprostim pritiskom na eno pedalo kratko malo komplet nosilec "kipaš" nazaj in normalno odpreš prtljažnik - razen če ima prtljažnik res orjaška vrata (imamo tudi tak primer pri prijateljih).

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov