TB v rokah geobuteljna

Sledljivi popotniki (sledljivčki) so stranski pojav pri iskanju zakladov. Vsak posebno označen popotnik ima svojo identifikacijsko številko, ki služi za vpisovanje v spletni dnevnik ter za sledenje gibanja predmeta. So popotniki in niso namenjeni, da jih obdržite ampak, da potujejo po svetu.
Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a icabrian » Sr Maj 23, 2012 7:43 am

Na gorenjskem je bilo že večkrat javljeno, da so v inventarju sledljivčki, ki jih pa fizično ni. Doma pogledaš inventar zaklada, se razveseliš oz. najdeš kakega, ki bi ga lahko ponesel naprej (dopusti prihajajo), se odpraviš do "hotela", notri pa nič oz nekaj predmetov za menjavo. Se jih da kako odstraniti, označiti kot izgubljene, če ne zaradi drugega, da vsaj lastniki vedo, da se nekaj z njimi dogaja oz. da so "missing in action"?
To lahko naredi samo lastnik sledljivčka, lastnik zaklada na to nima nobenega vpliva (razen da opozori lastnika sledljivčka). Eni sledljivčka razglasijo za pogrešanega prej, eni pozneje, eni pa nikoli, tako da je v nekaterih zelo prometnih zakladih včasih kar dolg seznam sledljivčkov, ki jih fizično že dolgo ni več not. Kar se pa cilja tiče: če sledljivčka pobereš in ugotoviš, da mu ne moreš kaj dosti pomagati, ga lahko vedno odložiš nazaj oziroma v kak bližnji zaklad ali daš komu drugemu. Listki se zdijo dobra rešitev, vendar nardijo sledljivčka manj priročnega in lahko otežijo potovanje, pa tudi težko jih je obesiti na npr. geokovanec. Pa včasih nič ne pomagajo. Mi smo pustili v TB hotelu na Brniku en TB, ki je hotel na Japonsko, je imel tudi plastificiran listek pripet, pa še v log zaklada in TBja smo napisali, kako in kaj. Pa ga je pobral en mojster in zdaj že 9 mesecev ždi na enem otoku na Hrvaškem in čaka na FTF. Je pa res nekaj bližje Japonski... ;)

V taki množici gelovcev se zgodi marsikaj. Eni so bolj nemarni, eni nehajo z gelovom, včasih pa se tudi izkušenim zgodi nesreča. Poizon je pri enem sledljivčku opisal, da je bil 14 dni izgubljen, potem pa ga je našel pod sedežem v avtu, ko je že obupal. Pa jaz sem imel pred časom en tak near miss z enim geocoinom v TB hotelu na pariškem letališču, ko leva roka ni vedela, kaj dela desna. Nekajkrat sem prebrskal nahrbtnik, vse žepe, listje v velikem krogu okoli škatle, dvakrat šel po poti, ki sem jo prehodil, preden mi je potegnilo, da ne vem, kam sem ga dal, pa nič. Časa je zmanjkalo, moral sem na letalo. Čez tri dni pa sem ga skupaj s svežnjem računov stresel ven iz denarnice...

Skratka, za sledljivčke lahko največ naredimo geolovci sami s hitrim vpisom najdbe in ustreznim odnosom do lastnine nekoga drugega. Lastnik, ki je morda na drugem koncu sveta, lahko samo od daleč opazuje, kaj se dogaja (in tu in tam malo podreza z mailom).

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Sr Maj 23, 2012 8:01 am

Dejstvo pa vsekakor je, da nekateri izginejo. Namerno ali nenamerno. Takrat jih pri TBjih večina po določenem času uporabi copytag, pri GCjih pa lahko kodo nalimaš nekam, da jo je možno še vedno vsaj odkriti. Je pa res, da pri copytagih vedno obstaja nevarnost, da bo nekdo pod sedežem našel zadevo, pa čeprav leto dni kasneje. V takšnem primeru še vedno lahko tistemu, ki ga ima trenutno v rokah pošlješ prijazen mail, če ti lahko original pošlje in tako čim prej preprečiš podvajanje...

Uporabniški avatar
bucar
Administrator
Prispevkov: 260
Pridružen: Ne Jan 29, 2012 10:47 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a bucar » Sr Maj 23, 2012 6:01 pm

Še ena stvar je pri TBjih, ki bi morali biti v zakladu, pa jih ni. Lahko je tik pred tabo sledljivčka nekdo vzel in ga še ni imel časa vpisati. Tik pred tabo je seveda raztegljiv pojem - od nekaj minut do... enega dneva, tedna, celo meseca. Če si na počitnicah, lahko vpisuješ šele po prihodu domov. In nekateri si privoščijo res dolge počitnice. ;) Lahko pa si po naravi bolj nereden.

Ob nepremikanju sledljivčkov se mi "tolažimo" oziroma zagovarjamo neredne oziroma "nemarne" prenašalce sledljivčkov s spominom na našo zgodbo:

V soboto smo v zakladu pobrali sledljivčka, ki je bil šele dobre 14 dni na poti. Drugega, ki smo ga imeli v življenju v rokah. V ponedeljek pa se nam je zgodila nesreča, ki je obrnila naše življenje na glavo. Vse kaj drugega smo imeli v mislih kot enega sledljivčka, ki pa je potrpežljivo ždel na naši domači polici. Slabo leto po tem, ko smo ga vzeli, smo ga šele odložili. Včasih imajo ljudje res tehten razlog, da sledljivčka ne odložijo. Včasih pa seveda tudi ne. ;) Ampak 14 dni ali tri tedne res še ni čas, ko začne človek zmerjati in bentiti...

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Sr Maj 23, 2012 7:25 pm

Ja. Verjamem, da se zgodi. Samo, če bi se to zgodilo meni, bi najprej močno zardel, potem pa šel gledat na stran sledljivčka kako in kaj. Tam bi se namreč videlo, če je lastnik zaradi "izginotja" sprejel kakšne ukrepe. Npr. poslal okoli copytag. V tem primeru bi bilo prav, da se najprej kontaktira njega in vpraša, kaj narediti...

Se je pa meni zgodil zanimiv primer. Ko sem v Omišu našel en zaklad, ftf, sem notri našel tudi lastnikovo uro. Konkretna nova ročna ura. Na njej pa z elastiko pripet listek, da naj vsakdo vpiše, kje jo je vzel ven in kje dal noter, da bo lastnik to spremljal. Itak, da bi zadeva takoj izginila, že listek bi takoj odpadel, če nič drugega. Sem mu pisal in vprašal, če res to hoče. Mi je odgovoril, da mu je vseeno, ali mu jo pošljem nazaj, obdržim ali dam v kešek v Sloveniji. In sem se spomnil, da bi lahko nanjo pripel copytag mojega tb-ja, ki je lani avgusta izginil na Češkem. Lastnik je bil navdušen in ravno tako bom tudi naredil...

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Sr Maj 23, 2012 7:29 pm

Btw. se pa strinjam, da štirinajst dni še ni čas, da bi začel bentit. Pred tedni sem dobil iz TB rescue obvestilo, da en tb čaka, da se ga reši, blizu mene. Pogledam, Ptičja opazovalnica. 14 dni notri. No ja, glede na to, da je zadeva samo nekaj pljunkov daleč, sem šel ponj in ga odnesel v drug zaklad. Nakar čez 14 dni novo obvestilo, treba je rešit isti tb. Ki je pač še vedno v škatlici, kamor sem ga dal. Niti slučajno ne grem ponj, kar je preveč, je pa le preveč...

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a icabrian » Sr Maj 23, 2012 7:32 pm

@bucar: Seveda, taka situacija pride in ni kaj, ampak to so vseeno (in na srečo) edinstveni dogodki. Iskreno upam, da nobenega od tistih, ki so odnesli 18 sledljivčkov, še vedno logiranih v decembrskem eventu na Kongresnem trgu, niso doletele hude življenjske preizkušnje. Statistično gledano bi bilo potem bolje geocaching opustiti. ;) Te sledljivčke je s Kongresnega trga odnesel nekdo, ki smo ga tam srečali, ne neka neznana roka neugotovljenega dne ob neugotovljenem času (kot na primer geokovanec, ki sem ga pustil v Markovem FTF zakladu, pa je izginil v 2-3 dneh, še sreča, da ga je logiral kot videnega tudi Gumpi). V TB hotelu na Brniku jih je ene par logiranih not že odkar pomnim, pa kje drugje tudi... Se strinjam, 2-3 tedne ni hudo, tudi kak mesec se še potrpi. Ampak če vidiš, da je nekdo v tem času našel nekaj deset zakladov, tvojega sledljivčka pa še vedno drži v rokah, pa postaneš malo nervozen...

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Sr Maj 23, 2012 8:45 pm

Uf, a tisti, ki je bil v ftf-ju je izginil :o Jest sem bil tam z muckom, saj me je zanimalo, kako je Marko po novem rešil zadevo in spremenil velikost. Takrat je bil notri in pa seveda lego figurica. Tega se spomnim. Ker pa sem samo prišel firbcat, sem gc zgolj odkril...

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a icabrian » Sr Maj 23, 2012 10:59 pm

Ja, prav tisti. Lastnik ga je že označil za izginulega, kar je sicer malo prezgodaj. Bi rekel, da ga je morda vzel kdo, ki se ni vpisal, in ga zdaj noče logirat. Ali pa... Je pa hudič s temi malimi kovanci, koda je majhna in slabo vidna, morda kdo misli, da ga lahko obdrži. Praktično popolnoma enako se nam je zgodilo s prvim sledljivčkom, ki smo ga našli, tudi takim majhnim kovancem z britansko zastavo. Odložili smo ga v takrat nam najbližji zaklad, naslednji dan ga je šel lastnik zaklada pogledat, potem pa se je za njim izgubila vsaka sled. Dva obiskovalca in 10 dni kasneje ga ni bilo več v škatli in se ni več pojavil... :shock:

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Če Maj 24, 2012 7:07 am

Ha, vem o katerem govoriš. Bi moral biti v kešku pri mostu čez Savo za pešce v Mednem. Se spomnim, da sem se kar malo veselil, da ga bom našel, saj takšnega še nisem videl, potem pa ga ni bilo notri...

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: TB v rokah geobuteljna

Odgovor Napisal/-a icabrian » Če Maj 24, 2012 7:48 am

Prav ta. Bil je v etuiju z listkom, da pripada 7-letni punčki in da bi rad potoval po svetu...

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov