Lažno logiranje

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a bubiji » Pe Maj 11, 2012 7:52 am

Se strinjam z zapisanim dr. gumpija.
Geocaching mi je všeč, ker od igralca ne zahteva veliko. Ni treba izropati dveh trgovin zgolj zato, da lahko igraš. Ni potrebna draga članarina. Za iskanje rabiš nekaj priprave, nekaj iznajdljivosti in dobro oko. V teoriji niti ročne GPS naprave ne, če si doma natisneš natančen zemljevid (dobro, multiji tega res ne dopuščajo). In kar je še boljše, lahko iščeš popolnoma individualno. Lahko se odločiš, da svojih najdb ne boš nikomur zaupal. Lahko pa jih v zahvalo lastniku, kot informacijo ostalim igralcem in za svoj ponos (ki ga zagotovo vsak začuti, ko najde dobro skrit vsebnik) objaviš na spletu. Tu se pač pojavi eno drobno pravilo več, to je da moraš imeti dokaze o resničnosti najdbe. Ampak pravila ne zahtevajo zapletenih obredov, ki bi jih bilo potrebno na licu mesta opraviti. Zgolj zapis v knjižico, listek ali pa kakršenkoli drug dokaz. Je tako težko slikati svoje otroke ob zakladu? to verjetno naredi vsak, tudi če se je vpisal v log. In potem na zahtevo lastnika pač priloži sliko. Verjetno bi pa marsikateremu lastniku zadostoval tudi besedni opis zaklada, morda vsebina, skrivališče. Možnosti so odprte. Če najditelj tega ne stori, naj bi se mu glede na pravila log izbrisal. Glede na dani odziv mu logiranje kot kaže niti ni pomembno.
Sicer ni čisto ustrezna tema ampak vseeno: Kako pa gledate na Did not find zapise? Imam občutek, da nas večina vpiše DNF, pri tem pa iščemo na napačnem mestu. Kontaktirate iskalce, greste preveriti ali je z zakladkom kaj narobe? In nato brišete DNF loge, ki se izkažejo za brco v temo? Sprašujem zato, ker se mi je zgodilo, da je bilo deset iskalcev pred menoj neuspešnih, zato se sam niti nisem podal v iskanje. Sem si rekel, da je kot kaže zakladek izginil. Čez nekaj dni pa zapis lastnika, da je z zakladkom vse v redu ...
Slika

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Pe Maj 11, 2012 8:53 am

Tudi glede DNF je praksa različna. Ker je ta bolj kot "hvaljenju", da zakladka nisi našel, namenjen kot opozorilo lastniku, da z zakladom nekaj ni v redu, ga pišem takrat, ko sem dokaj prepričan, da nekaj ne štima. Dnf logov se praviloma ne briše. Jest sem jih nekaj zbrisal samo pri moji Josipini, razloge sem tudi napisal. Neumno se mi namreč zdi, da nekdo, ki ne reši uganke in tako niti nima pravih koordinat, pride na teren, ne najde, potem pa piše dnf. Ker potem bi jest lahko brskal za mojo hišo in pri vseh misterijih pisal dnf. Večina, ki je pisala dnf pri Josipini je namreč brskala daleč, daleč od pravih koordinat...

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a bubiji » Pe Maj 11, 2012 9:51 am

Tisto brisanje se mi je zdelo upravičeno, saj smo vsaj mi na lokacijo prišli po naključju, pa smo si rekli, da bomo poskusili srečo. Sem bil pravzaprav v dvomih, ali sploh vpišem DNF ali rajši ne.
Slika

Uporabniški avatar
markpolona
Zelenec
Prispevkov: 11
Pridružen: Če Mar 01, 2012 12:08 am

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a markpolona » So Maj 19, 2012 2:27 pm

Tudi glede DNF je praksa različna. Ker je ta bolj kot "hvaljenju", da zakladka nisi našel, namenjen kot opozorilo lastniku, da z zakladom nekaj ni v redu, ga pišem takrat, ko sem dokaj prepričan, da nekaj ne štima. Dnf logov se praviloma ne briše.
Right.
Jest sem jih nekaj zbrisal samo pri moji Josipini, razloge sem tudi napisal. Neumno se mi namreč zdi, da nekdo, ki ne reši uganke in tako niti nima pravih koordinat, pride na teren, ne najde, potem pa piše dnf. Ker potem bi jest lahko brskal za mojo hišo in pri vseh misterijih pisal dnf. Večina, ki je pisala dnf pri Josipini je namreč brskala daleč, daleč od pravih koordinat...
Brisanje takih dnevniških zapiskov se nama ne zdi prav. Način reševanja/iskanja ni predpisan in če se je kdo tega lotil nespretno ali s kakšno neobičajno (da ne rečemo "neumno" ali grobo) metodo in pri tem ni bil uspešen, hkrati pa je pripravljen priznati način svojega iskanja in vpisati DNF - pa naj bo tako. Se mu je že zdelo vredno to napisati in mu ni bilo nerodno priznati svojega načina iskanja. Naj bo tak zapis v informacijo in poduk drugim iskalcem, kako naj se ne lotijo iskanja.

Vse je igra in vsak goljufa zgolj in izključno samega sebe.
Res je. Na temo lažnih vpisov pa sva imela pred kratkim tole izkušnjo - primere "dokumentiranega" goljufanja. Tu sta dva primera iz istega zaklada:
Na prvega sva bila pozorna, ker sva tega lovca na poti srečala, ko sva se vračala od uspešno najdenega zaklada. Pot je bila osamljena in takoj, ko sva ga videla, sva ga določila, da je zaklado-lovec, zato sva bila pozorna na loge. Dan kasneje z začudenjem in presenečenjem prebereva log. Nama zaklad ni delal težav - hitro sva ga našla in mnogo več časa sva porabila, da sva zaklad spravila iz luknje, kot pa za iskanje. Nekaterim se zdi sprejemljivo (in opravičljivo), da vpišejo "Found it" le na podlagi obiska prostora in ob tem priznajo, da zaklada niso našli. Pa nista to edina opažena primera lažnega logiranja, še kakšnega se najde...

Uporabniški avatar
bubiji
Geolovec
Prispevkov: 149
Pridružen: Ne Apr 22, 2012 12:40 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a bubiji » So Maj 19, 2012 9:49 pm

Brisanje takih dnevniških zapiskov se nama ne zdi prav. Način reševanja/iskanja ni predpisan in če se je kdo tega lotil nespretno ali s kakšno neobičajno (da ne rečemo "neumno" ali grobo) metodo in pri tem ni bil uspešen, hkrati pa je pripravljen priznati način svojega iskanja in vpisati DNF - pa naj bo tako. Se mu je že zdelo vredno to napisati in mu ni bilo nerodno priznati svojega načina iskanja. Naj bo tak zapis v informacijo in poduk drugim iskalcem, kako naj se ne lotijo iskanja.
Vsaj kar se mojega DNF tiče se mi zdi dr. gumpijev izbris več kot upravičen. Če ga ne bi izbrisal lastnik že pred menoj, bi ga sam. Razlog: uganka je vsaj za nas težka. Še posebej, ker nismo pričakovali, da nam mora dati točne koordinate. Tako smo med potjo prišli do mesta, ki bi ga lahko opisovala uganka in ki se nam je zdel logičen tudi glede na namig. Ker tudi po iskanju zaklada tu ni bilo, smo vpisali DNF, hkrati pa povprašali lastnika, ali smo sploh razmišljali v pravo smer. In ker nismo je izbris bil pravilen. Drugače bi se log napolnil z DNF takih "iskalcev", kot smo bili mi in bi dal vsakemu obiskovalcu napačno informacijo - da je z zakladom nekaj narobe. Oziroma v kolikor bi se z zakladom res kaj zgodilo, lastnik zaradi mase DNFjev niti ne bi bil pozoren na morda pravo težavo. Seveda ima o tem lahko vsak svoje mnenje in tudi vsaka situacija je lahko specifična. Odvisno kako na igro in na loge gleda vsak od nas. A zdi se mi, da sem s svojim vprašanjem temo zapeljal s prave smeri ...
Slika

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a icabrian » Ne Maj 20, 2012 7:48 am

Nekaterim se zdi sprejemljivo (in opravičljivo), da vpišejo "Found it" le na podlagi obiska prostora in ob tem priznajo, da zaklada niso našli. Pa nista to edina opažena primera lažnega logiranja, še kakšnega se najde...
Lažen vpis bi jaz rekel vpisu, iz katerega se da sklepati, da je bil zaklad najden, pa v resnici ni bil. Pojav, ki sta ga opisala markpolona, pa je še bistveno bolj pogost (glej recimo http://coord.info/GL7RE4D4) in je popolnoma v nasprotju z bistvom igre, iskanjem skritih zakladov. Jaz sem ga običajno pripisoval neizkušenosti, ampak kaj rečt za zgornji primer vpisa iskalca s skoraj 4000 najdbami :o. V začetku kariere tudi jaz kar nekaj nanotov nisem podpisal, ker brez očal za branje v log nardim samo nerazumljivo kraco :oops:, ki je niti sam ne znam več prebrat, in se mi je zdelo, da je brez veze odžirat tisto malo prostora v logbooku. Sem pa vedno držal kešek v rokah. Do danes pa sem se navadil, da vržem še očala v nahrbtnik...

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Po Maj 21, 2012 7:05 am

Se povsem strinjam z icabrianom. Sam sem med prvomajskimi našel podobno baziliko, kot je tista na linkih, ki sta jih pripela markpolona. Koordinate, kasneje pa še hint, sta bila tako jasna, da je bilo treba pregledati zgolj ostanke krstilnice. Vse skupaj nič. Hitro opravljeno. Sem pisal lastniku, pripel v mail slike in napisal tudi dnf log. Lastnik je potrdil, da sem iskal prav in ob še nekaj dnfjih tudi disejblal kešek. To je to. Če bi mi sam od sebe dovolil logiranje kot found it, ker bi na podlagi fotk ugotovil, da sem našel pravo mesto, zaklada pa zagotovo ni več, bi logiral tako. Vse drugo je po mojo brez veze, neki fotologi pa zreli za brisanje.

Mark(in)polona. Tudi sam sem bil v dilemi. Precejšnji. Vendar imajo tukaj bubiji prav in razlogi, ki so jih navedli, so prevladali. Vsak ima pravico iskati tako, kot mu paše. Toda tako, kot nima vsak pravice, da potem tudi logira kot found it (ker žal ni našel), tako mislim, da lahko zaradi pomena, ki ga ima dnf log, tudi pri tem obstajajo določene omejitve. Post note bi bil morebiti v takšnem primeru bolj primeren. Podobno kot sem že opazil post note loge, ko je kdo rešil uganko, pa bil predaleč, da bi šel iskat. Kaj ne bi smešno izgledalo, če bi pisal dnf log ;)

Uporabniški avatar
Ljubljanski pirati
Geolovec
Prispevkov: 107
Pridružen: To Feb 18, 2014 1:31 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a Ljubljanski pirati » Po Jun 02, 2014 9:14 am

Kot lastnik zakladka Stara mestna elektrarna/Old Power Station, sem se tudi jaz odločil, da preverim dnevnik z vpisanimi najdbami na internetu.
Imam štiri dnevnike (cca. po 50-60 vpisov). Preveril sem samo zadnjega. Od 55 vpisov štirih nisem našel.
Potem, ko sem vsem štirim pisal in jih povprašal po razlogu sem dobil naslednje:
- od enega dobil foto vpis,
- drugi mi je odpisal, da mikrov niti ne išče in da se mu je mudilo in če me to moti, lahko brišem vpis,
- od dveh (tujca z 3000+ in 4000+ najdenimi zakladki) pa sploh nisem dobil odgovora.
Vsi ti trije vpisi se bodo pri preverjanju naslednjega dnevnika brisali. To je edino pravično do tistih, ki so zakladek dejansko našli in pa vzpodbuda temu, ki mikrov ne išče, da se vsaj pri tem potrudi in ga najde, saj je 9 favoritkov podeljenih ravno zaradi dnevnika.

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Po Jun 02, 2014 7:55 pm

Kot sem že enkrat napisal. Vsak goljufa predvsem samega sebe. Žal so tudi tisti z zelo veliko najdbami med takšnimi. Tudi midva s Krossnikom sva na E seriji sredi Notranjskih gozdov našla škatlico, ki je bila brez vpisa Čeha s 27.000 plus najdbami, čeprav je logiral najdbo. Sam bi pričakoval vsaj odziv in tudi če bi mi nekdo prijazno odgovoril, da se je recimo morebiti pozabil vpisati ali kaj podobnega, ne bi kompliciral. Če pa se nekdo sploh ne odzove ali napiše takšno traparijo, kot je tisto, da tega sploh ni našel, bi pa tudi sam brisal.

Uporabniški avatar
Ljubljanski pirati
Geolovec
Prispevkov: 107
Pridružen: To Feb 18, 2014 1:31 pm

Re: Lažno logiranje

Odgovor Napisal/-a Ljubljanski pirati » Sr Jun 04, 2014 8:11 am

Ima kdo idejo, kako najlažje priti do seznama zakladolovcev, ki so vpisani v dnevnik na strani zakladka. Rabim ga za lažje preverjanje lažnih vpisov in me ves balast moti ... :)

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov