Vandalizem pri iskanju zaklada

Vprašanje, navodila in napotki glede skrivanja zakladov, velikosti, težavnosti,...
Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Ne Jan 29, 2012 8:30 pm

Seveda pa je možno gledati tudi tako, da nič ni večno. Vse je podvrženo spremembam. In tudi geolovci nekaj pripomoremo k temu...

Uporabniški avatar
marko0037
Geolovec
Prispevkov: 77
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 2:44 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a marko0037 » Ne Jan 29, 2012 8:52 pm

Zanimivo je tudi, da nekateri v želji po vpisu uničijo tudi zaklad. Primer je River Nearby http://coord.info/GC2XV9X . Kar nekajkrat se je zgodilo, da so cev izpulili, ker niso našli drugega načina. Tudi mikro v notranjosti so razbili ob skalo, res pa se je težko odpiral.
Ko mi je bilo vsega dosti, sem cev zabetoniral in beton lepo obložil s kamni, da se ga ne vidi. Mikro je pa zdaj navaden in se lepo odpira. Zdaj je pa mir.

Uporabniški avatar
stoparg
Zelenec
Prispevkov: 29
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 12:34 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a stoparg » Ne Jan 29, 2012 9:09 pm

Sam imam nekaj dobrih in nekaj slabih izkušenj. Najboljši primer je pa Roka - http://coord.info/GC2YJYW. Zaklad je skrit na samem objektu. Zaenkrat lahko samo pohvalim vse obiskovalce, da se res trudijo ne uničevati okolice. Slabe stvari so pa sigurno markotov River Nearby, kjer sva z matejem naletela na popolnoma "požvečeno" škatlico. Je res tako zelo zelo nujno treba razbiti, polomiti, prevrtati ... škatlico če je ne moreš odpret. Kaj ni enostavneje prositi lastnika za foto log in mu objasniti nastalo situacijo. Mislim, da bi v primeru nastajanja škode v okolici zaradi zakladka, lastnik moral zaklad arhivirati oziroma ga prestaviti na takšno lokacijo, da ne bo več škode. S kilometri tudi pridobiš veliko izkušenj, kje se zakladi obnesejo in kje ne.

LP

Uporabniški avatar
stoparg
Zelenec
Prispevkov: 29
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 12:34 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a stoparg » Sr Mar 21, 2012 10:53 am

Ko mi je bilo vsega dosti, sem cev zabetoniral in beton lepo obložil s kamni, da se ga ne vidi. Mikro je pa zdaj navaden in se lepo odpira. Zdaj je pa mir.
Pa ravno sem ga hotel priporočiti ostalim geolovcem. Očitno spet ni miru. Škoda, ker samo vsak pri sebi ve, kako je prišel do mikro škatlice v notranjosti. Če bereš loge, se na vsake toliko časa pojavi log, da je zaklad v slabem stanju oziroma uničen. Torej bi načeloma točno lahko vedeli kdo je zaklad uničil. Verjetno pa morajo nekateri, ko pridejo do tja in ne vedo kako bi prišli do škatlice, na vsak način priti do loga, pa tudi če se zaklad pri tem uniči. :roll:

Uporabniški avatar
marko0037
Geolovec
Prispevkov: 77
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 2:44 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a marko0037 » Sr Mar 21, 2012 11:46 am

River nearby http://coord.info/GC2XV9X je spet obnovljen oz. spremenjen. Pravzaprav je bilo vsako popravilo tudi izziv zame, kako preprečiti drugačno pot do mikrota kot sem si zamislil.
Ponavadi so geolovci v cev najprej spustili privezan čep in nato mikro. Zdaj to ni več mogoče, ker je čep fiksno pritrjen pa tudi mikro se natančno prilega cevi in odpade vsakršna druga varianta izvleka. Hmm, kdo ve, itak me vedno kdo preseneti.

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a icabrian » Če Maj 24, 2012 7:56 am

http://coord.info/GC394DE

Hvala mucku, da je poslikal. Žal je zaklad postal šolski primer tega, kaj geocaching ni in ne bi smel biti. Sumim, da je škatla spet izginila, ker je ni bilo tako težko najti kljub zamiku nove lokacije kake 3-4 m glede na objavljene koordinate. Ampak to ni razlog, da se nardi tako razdejanje.

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Če Maj 24, 2012 9:09 am

Zid je povsem razdejan, kot bi vanj padla bomba :evil: . Edina sreča v nesreči je dejstvo, da ni šel kdo kugle metat in valit na travnik, ker bi s tem naredil še dodatno škodo in jezo lastnika travnika :roll: . Sicer pa ravno to razdejanje kaže, da tudi premium only keški ne zagotavljajo, da bo kaj drugače. Kar je razumljivo. Nekomu se zdi škoda plačati za premium ali pa enostavno nima oz. si ne more privoščit, pa ima visoke etične standarde in bo zaklad iskal nežno, z občutkom in predvsem tako, kot bi bil njegov. Drugi ima denarja kot peška, jih razmetava, zaradi mene tudi za premiuma pri geocachingu, v resnici pa je razbijač, ki gre z glavo skozi zid, če je treba :roll:

Uporabniški avatar
bojank
Geolovec
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 1:12 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a bojank » Če Maj 24, 2012 12:02 pm

PremiumOnly zakladi res ne preprečujejo razdejanj, jih pa zaradi manjšega obiska znižujejo (poleg prej naštetih tudi "grdi" nepremium memberji jih ne bodo prišli iskat). Nekaj lahko prispeva še domneva, da plačaš za premium članstvo, ko te je že zagrabilo, torej imaš že nekaj geocaching izkušenj in pripadajoče kulture.
Nič me ne bi motilo, če bi bili tehnično zahtevni in občutljivi zakladi Premium Only. Manj dela bi bilo za postavljalce, za nas iskalce pa večja razpoložljivost (manj downtime-a).

Uporabniški avatar
dr.gumpi
Moderator
Prispevkov: 964
Pridružen: Če Jan 19, 2012 7:18 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a dr.gumpi » Če Maj 24, 2012 1:19 pm

Ah, razpoložljivost je bolj ali manj odvisna od postavljalca in njegove domiselnosti, ne pa od tega ali je premium ali ne. Nedomiselno skriti premium kešek bo izginil daleč prej, kot skrbno in domiselno skriti običajni zakladek. Zakladi v kamnitem zidu so pa tako ali tako brez zelo jasnega hinta žal obsojeni na razdejanje vse naokoli. To se je že večkrat pokazalo, ne samo tukaj. Sicer pa, ko sam postavljam zaklad imam v mislih željo, da privabim čim več zakladolovcev na določeno točko in da tam vidijo tisto, kar je mene pritegnilo. Če bom želel manjši obisk, pa bom veliko raje postavil uganko, katero bo lahko rešil vsakdo, če se bo le dovolj dolgo ubadal z njo. In to se bodo samo tisti, ki so pri stvari s srcem, ne pa s polno denarnico...

Uporabniški avatar
icabrian
Doktor
Prispevkov: 1045
Pridružen: Sr Jan 25, 2012 4:24 pm

Re: Vandalizem pri iskanju zaklada

Odgovor Napisal/-a icabrian » Če Maj 24, 2012 3:02 pm

Kar se je zgodilo, se je sicer zgodilo v času, ko je bil premium only umaknjen. Nima pa nobene zveze s premium statusom, ampak z brezobzirnostjo enih, ki se jim ob misli na novo najdbo ustavi pamet in jim očitno popustijo vse zavore. Taki se najdejo tudi med premium člani. Mi smo tudi prvič, ko je bil zaklad izgnjen, iskali pol ure, pa se je samo na enem kamnu malo poznalo. Vse luknje se je dalo lepo prešlatat. Glede premium zakladov pa: meni je ideja, da bi moj zaklad smeli vpisati samo tisti, ki nekemu Groundspeaku plačajo 30 dolarjev, povsem tuja in nekako v nasprotju z idejo geocachinga. V tem konkretnem primeru so najbrž premium vključili, ker so hoteli zaklad narediti čim manj opazen, da ga ne bi kdo obiskal pred Poizonom (mi smo bili tisti dan v Bohinju in sem vsakih 5 minut gledal, ali je že vpisan, pa je bil žal šele zvečer; lokaciji pa nismo šli niti blizu). Lokacija se je, zdaj vemo, izkazala za slabo, ker je očitno spet izginil. Po mojem ga ni bilo več že takrat, ko ga je mucek prvič iskal. Bil je dobro skrit, pa nikakor ne tako, da bi ga morali iskati celo uro in pri tem demolirati celo lokacijo. Bom pogledal, če imam še kje fotko prejšnjega stanja. Zakladi v zidu so kar izziv za postavljavca: koordinate morajo biti res natančno izmerjene, pa dober namig, sicer je lahko takoj dizaster.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov