Nova zbirka dragocenosti: Geocaching v Sloveniji
Z napovedjo te zbirke smo, priznamo, malo pohiteli. Je bil pač tak dan v letu. V letošnjem aprilu bomo zbirali samo navigacijska orodja in lovili pirhe. Slovenska lokalna zbirka pa … ni rečeno, da je kdaj res ne bo. Če bo, bo nekaj podobnega, le pri merilih za dragocenost Mirobori bomo najbrž malo bolj popustljivi. 😉
Dragocenosti so nova funkcionalnost geolovskega spletišča, ki je bila predstavljena 17. marca 2025. Mnogi ste že pohiteli na teren in izpolnili prvi dve zbirki, tematsko povezani z začetki geolova v letu 2000 in praznovanjem 25-letnice igre. Posamezne dragocenosti namreč zbiramo z geolovskimi dosežki. Za uvod je bilo treba poiskati le nekaj zakladov z določeno težavnostjo, aprila pa nas čakajo težji izzivi (kot je že napovedani Lov na digitalne pirhe). Privlačno pri tej novosti je to, da odpira številne možnosti oblikovanja tematskih zbirk glede na preprosta, pa tudi dokaj zahtevna merila. Tudi geografska. V aprilu bomo tako prvič preizkusili novost: zbirko dragocenosti, ki jih bo mogoče zbrati le z geolovskimi dosežki v eni državi. Zdaj že slutite, kam pes taco moli. Velik uspeh naše geografsko omejene dirke sledljivčkov Tour de Slovenija 2025 je Geocaching HQ prepričal, da s testiranjem te novosti prične pri nas.
Geocaching v Sloveniji je zbirka petih dragocenosti, ki tako domačim kot tujim geolovcem predstavlja našo državo in naš pristop k igri. Ne bo neskromno, če rečemo, da se lahko v geolovskem svetu pohvalimo s številnimi dosežki. Oglejte si torej dragocenosti, ki so na voljo, in začnite načrtovati geolovske odprave, s katerimi boste izpolnili merila.
Slovenija
Začetek seveda ne sme biti pretežak. To dragocenost boste pobrali, če boste v enem koledarskem letu:
- našli en fizični zaklad,
- vpisali udeležbo na geolovskem dogodku v Sloveniji,
- odložili sledljivček v zaklad v Sloveniji.
To res ne bo težko niti za popolne začetnike. Dogodek je lahko kakršen koli dogodek, tudi CITO ali celo letošnji osrednji dogodek, Block Party v Kamniku.
Slovenski Geocaching klub
Slovenskega Geocaching kluba (SGK) ni treba posebej predstavljati. Nenazadnje prebirate ta prispevek na njegovi spletni strani. Klub je bil ustanovljen leta 2012 s ciljem spodbujanja dejavnosti na prostem ter odkrivanja in ohranjanja slovenske zgodovinske, kulturne in naravne dediščine v igri geocaching (geolov). Danes ima 141 članov (številko lahko preprosto povečate tako, da izpolnite pristopno izjavo in jo pošljete na klubski e-naslov). To dragocenost boste pobrali, če:
- se boste prijavili na vsaj en dogodek v organizaciji SGK in se dogodka tudi udeležili,
- boste aktivirali vsaj tri izvirne slovenske sledljivčke, ki jih je založil SGK.
Prvo merilo boste lahko izpolnili kar v pižami sredi aprila. Za izpolnitev drugega merila vam lahko v naši spletni trgovini ponudimo tri klubske sledljivčke, štelo pa bo tudi, če aktivirate sledljivo SGK majico.
Triglav
Pravijo, da se mora pravi Slovenec vsaj enkrat povzpeti na Triglav, najvišjo goro v Sloveniji. To velja tudi za pravega geolovca oziroma pravo geolovko. Na vrhu vas čakata kar dva zaklada. Starejši je Triglav 2864 iz leta 2007, ki je bil kar dvakrat razglašen za zaklad tedna v uradnem Geocaching blogu. Novejši je manj otipljiv virtualni zaklad Triglav in 30 let Slovenije, ki pa ima to prednost, da je dostopen tudi v snegu (če vam le uspe odkopati vsaj zastavico Aljaževega stolpa). To dragocenost boste pobrali, če:
- ste oziroma boste našli oba zaklada na vrhu Triglava,
- ste oziroma boste našli še najmanj 13 slovenskih zakladov, razen dogodkov in avantur, postavljenih na višini vsaj 2.500 m.
Najbrž ne bo pretežko. Če vam kakšen zaklad zmanjka, lahko uberete bližnjico in poiščete večstopenjski zaklad pri kasarni Morbegna, ki je sicer že več kot desetletje arhiviran, a je Tigi67 potrdil, da je še vsebnik še vedno tam.
Najstarejši slovenski zaklad
Prvi zaklad v Sloveniji je bil postavljen na Strunjanskem klifu in objavljen 29. junija 2001 s preprostim imenom Prvi Geocache v Sloveniji. Ponosni smo, da je še danes med živimi, čeprav ne več na originalni lokaciji, in da občasno vzdrževanje opravi tudi lastnik, ekipa Team Humuhumunukunukuapuaa. Kako se je preselil na sedanjo lokacijo je del slovenske geolovske zgodovine. Na originalni lokaciji pa je Slovenski Geocaching klub postavil spominski virtualni zaklad. To dragocenost boste pobrali, če:
- ste oziroma boste našli najstarejši slovenski zaklad,
- ste oziroma boste našli virtualni zaklad, postavljen na izvirni lokaciji prvega slovenskega zaklada,
- ste oziroma boste našli vsaj en zaklad, postavljen v vsakem letu od leta 2001 do danes.
Gotovo je bila vaša prva misel, da pri nas ni več nobenega aktivnega zaklada, postavljenega v letu 2002. Prav imate, vendar to ni razlog za skrb. V času, ko berete ta prispevek, je MekinjskiRambo že oddal v objavo po en zaklad iz leta 2002 v vsaki slovenski regiji.
Mirobori
Mirobori ni najstarejši slovenski geolovec, pa tudi najstarejši ne (čeprav od nedavnega drži ta primat v dvojicah). Nima največ najdb, kaj šele največ FTF-jev, tudi pri postavljanju zakladov ga prehitevajo po levi in desni. Je pa zagotovo najdružabnejši. In letos ponovno nosilec laskavega naslova Maršal CITO. Če ste ga kdaj srečali – in zelo verjetno je, da ste ga, saj ga je celo ekipa tatanata srečala vsaj trikrat – potem veste, zakaj je ta dragocenost neke vrste Oskar za geolovsko življenjsko delo. Pobrali jo boste, če:
- se boste udeležili vsaj 49,33 % vseh geolovskih dogodkov v Sloveniji v koledarskem letu,
- boste našli vsaj 10 zakladov, ki jih je postavil Mirobori (lastni zakladi štejejo kot najdeni),
- boste našli vsaj 10 zakladov, ki jih je našel Mirobori.
Če izpolnjujete vse pogoje, potem ste zelo verjetno Mirobori osebno. Zato smo se z Geocaching HQ dogovorili, da dodelijo to dragocenost vsakemu geolovcu, ki dokaže, da ima med kontakti na telefonu številke vsaj 367 slovenskih geolovskih ekip.