Lakajski (Lackey) geokovanci
Lackey oziroma lakaj je vzdevek zaposlenih na sedežu igre Geocaching (Geocaching HQ). V prvem desetletju igre se je pojavil kot šaljiv opis za ljudi, ki v ozadju skrbijo za spletišče geocaching.com in potek igre nasploh. In se obdržal. V slovenščini ne zveni posebej šaljivo, a nam je z leti geolovska raba vendarle sedla v uho. Lakaji imajo na geolovskem spletišču poseben status (Lackey, kajpak) in značilno pikselirano ikono. Slednja je narejena po meri za vsakega lakaja posebej in odraža njihove najljubše (tudi negeolovske) dejavnosti, hobije, hišne ljubljenčke ali delo, ki ga opravljajo v Geocaching HQ. Lastnica ikone na sliki je med drugim strastna geolovka in ljubiteljica klasičnih, na roko napisanih pisem. Saj to je očitno, mar ne?

Lakajska ikona

Lakajski TB
Lakaji, ki izpolnijo določena geolovska merila (vsaj 200 najdb in še nekateri drugi geolovski mejniki), dobijo tudi svoj sledljivček. To je tako imenovani Lackey Tag (lakajska ploščica), ki je med zbiralci sledljivčkov zelo iskano blago. Lakaja ali lakajko najlažje srečate na kakem velikem geolovskem dogodku. Na prvi slovenski mega-dogodek geoLjubljana 2022 so prišli kar štirje, na letošnjem Block Party dogodku septembra v Kamniku pričakujemo vsaj enega. Lahko pa organizirate svoj dogodek na lokaciji, ki je lakajem posebej pri srcu (in dovolj blizu). A bo najbrž preprosteje, če pridete septembra v Kamnik.
Zdaj vemo, kdo so lakaji. Kaj pa je lakajski geokovanec oziroma Geocaching HQ Lackey Coin? To je geokovanec z omejeno naklado, na katerem so zbrane ikone in imena vseh v času izdelave kovanca aktivnih lakajev.
Začetki te tradicije segajo v leto v leto 2005. Takrat je Geocaching HQ izdelal kovanec z ikonami in imeni vseh 12 zaposlenih. Kovanec ni bil naprodaj, geosrečneži so ga lahko dobili kot darilo ob obisku sedeža igre ali ob srečanju z lakajem. Lastnik vseh geokovancev je ostal Signal the Frog. Enako je veljalo tudi za kovanec, izdelan leta 2007, le da je bila naklada nekoliko večja, ikone 15 zaposlenih pa so bile prvič v barvah. Kovanec leta 2009 je bil prvi, ki je bil naprodaj, in edini, na katerem poleg ikone ni zapisanega imena lakaja.
- Kovanec leta 2005,
- 2007
- in 2009.
Kovanec leta 2010 je bil v marsičem prelomnica. Bil je prvi lakajski kovanec, ki so ga oblikovali v Geocaching HQ, in eden prvih geokovancev, oblikovanih v HQ nasploh. Na njem je bilo prikazanih 42 ikon, hkrati je bil tudi spominski kovanec ob desetletnici igre. Predstavljen je bil na dogodku GeoWoodstock, ki je vsako leto eden največjih geolovskih dogodkov v ZDA.
- Sprednja …
- in zadnja stran kovanca 2010
Prispevek bi bil predolg, če bi opisovali vse kovance. Leta 2013 je bil kovanec, zasnovan kot knjiga s tečajem, ki se je razprla in prikazala ikone 69 lakajev, prvič na voljo v kompletu s sledljivo ploščico. Kovanec iz leta 2019 je imel celo dva tečaja in se je razprl kot triptih: na zunanji strani je bil zemljevid četrti Fremont, v kateri se nahaja sedež igre, na notranji pa ikone 73 lakajev. Kovanec iz leta 2020 je meril v premeru več kot 8 cm, saj je bilo mišljeno, da mora biti za dvajsetletnico igre nekaj posebnega. Pa se je vse skupaj sfižilo. Vemo, zaradi česa. Kovanec iz leta 2021 je bil prvi in edini 3D lakajski geokovanec doslej. Tisto leto so bili 3D kovanci posebej moderni. Zasnovan kot klasični geolovski vsebnik, škatla za strelivo oziroma ammo can, je imel pri 8 cm dolžine težo in tudi volumen. Kovanec leta 2024 je bil znova z dvema tečajema, kot šotor, ki se je razprl na obe strani in razkril lakajske ikone.
Kaj pa lakajski geokovanec 2025? Kolikor vem, bo. In to prav kmalu. In kolikor vem, se bo Slovenski Geocaching klub potrudil, da jih za slovenske geolovce pridobi po privlačni ceni (ne bo ravno poceni, a občutno cenejši kot v drugih trgovinah v Evropi). Podrobnosti še niso znane, domnevamo pa, da bo gotovo nekaj posebnega (kot vsi) in vključen v kontekst 25-letnice igre. Omejena naklada pomeni, da ponatisa ne bo. Ko jih bo zmanjkalo, jih bo zmanjkalo. Lansko leto jih je zmanjkalo še pred poletjem in veliko prej, kot smo se v Sloveniji zganili glede možnosti nakupa. Letos ne smemo ponoviti te napake. Če vas nakup zanima, lahko svojo željo že zdaj sporočite na info@geocacher.si, da se bo vedelo, s kakšno količino gre računati. In čakajte na uradno objavo.