Predstavljamo (geo)Dragocenosti
Če ste te dni obiskali svojo Nadzorno ploščo na geolovskem spletišču, ste v levem stolpcu morda opazili novost: Dragocenosti. Dragocenosti so digitalni predmeti, tematsko združeni v zbirke. Zbirate jih tako, da poiščete zaklade, ki ustrezajo merilom za posamezno zbirko, in vpišete najdbo. Sliši se zelo preprosto. Gotovo ste takoj odprli zgornjo povezavo. Če od objave te novosti še niste našli nobenega tradicionalnega zaklada, vas je pričakalo nekaj takega:
Za začetek sta na voljo dve zbirki: Začetki geocachinga in Praznovanje 25-letnice. Slednja je zaklenjena, kar pomeni, da morate za dostop do nje najprej izpolniti zbirko Začetki geocachinga. S klikom v okroglo polje z vprašajem v digitalni vitrini ali na i v krogcu si boste prikazali merila za zbiranje dragocenosti iz te zbirke. Naloga ni prezahtevna: dragocenost vam bo prinesla najdba kakšrnega koli tradicionalnega zaklada.
- Modro stikalo
- Vsebnik prvega zaklada
- Ročna GPS naprava
- Satelit
Tukaj ste prekinili branje, stekli na teren in poiskali štiri tradicionalne zaklade. Ko boste vpisali najdbo prvega, bo v digitalni vitrini aktivne zbirke zasijala prva dragocenost (mimogrede: če boste najdbo izbrisali, bo izbrisana tudi dragocenost). Če smo prav opazili, je vrstni red zbiranja naključen. Prva zbirka je spomin na pionirske čase geocachinga v letu 2000, ko je postala GPS tehnologija dostopna tudi za civilno rabo, navdih za dragocenosti pa so dragoceni predmeti iz tistega časa. Ko boste vpisali najdbo vseh štirih tradicionalnih zakladov, bodo v vaši vitrini vse štiri zgoraj pikazane dragocenosti in zbirka bo izpolnjena. Za vse večne čase. Z iskanjem se ne mudi, saj za razliko od spominkov pri Dragocenostih (načeloma) ni časovne omejitve. Ampak firbcu se ne boste mogli dolgo upirati, mar ne?
- Konfeti
- Piščalka
- Torta
- Baloni
- Disko krogla
Ko boste torej izpolnili zbirko Začetki geocachinga, se bo čas prevrtel petindvajset let naprej na praznovanje četrt geolovskega stoletja. V zbirki Praznovanje 25-letnice je pet dragocenosti. Se vam zdijo znane? Seveda! Štiri pisane poznate kot Community Celebration sledljive ploščice, disko kroglo pa kot jubilejni geokovanec (kmalu bo spet na zalogi!). Prepričani smo, da tudi z izpolnjevanjem te zbirke ne bo težav. Vsaj za večino ne. Treba bo poiskati kakršen koli tradicionalni zaklad s težavnostjo največ 1,5. A pozor: zahtevnejši zakladi s težavnostjo 2 ali več tokrat ne bodo prinašali dragocenosti! Ko boste zbrali vseh pet dragocenosti iz te zbirke, si boste za dobro mero prislužili še spominek Praznovanje 25-letnice. Vaša stran z dragocenostmi pa bo videti nekako takole:
Lepo, ali ne? Prvi dve zbirki sta namenjeni spoznavanju z novostjo, zato merila za zbiranje dragocenosti niso postavljena preveč zahtevno. Dragocenosti so seveda na voljo tudi v uradni Geocaching aplikaciji in tako Osnovnim kot Premium članom. Za dostop do nekaterih zbirk bo v prihodnosti morda potebno Premium članstvo, zaenkrat pa velja, da bo za zbiranje večine dragocenosti zadoščalo le iskanje zakladov po merilih, kot so vrsta, velikost, ocena težavnosti in terena ali število favoritov.
Nove zbirke so napovedane že za april. Za Navigacijske pripomočke bo treba iskati tradicionalne zaklade s težavnostjo vsaj 2 in oceno terena vsaj 1,5. Lov na pirhe pa bo že zahtevnejši. V zbirki bo osem pisank, ki bodo imele vsaka svoje merilo. Treba bo poiskati štiri vrste fizičnih zakladov s težavnostjo vsaj 2 (tradicionalni, večstopenjski, z uganko in letterbox), se udeležiti geolovskega družabnega in CITO-dogodka ter poiskati virtualni in EarthCache zaklad. Ne nujno že v aprilu, saj za izpolnjevanje zbirke ni časovne omejitve, in v kakršnem koli vrstnem redu.
Lahko bi rekli, da gre za prvo večjo novost po kar dolgem času, ki utegne vsaj deloma vplivati na pristop k igri. Morda bo poživila iskanje zakladov (podobno, kot je naša dirka Tour de Slovenija 2025 spodbudila zanimanje za sledljivčke nasploh) in spodbudila postavljanje novih zakladov. Lahko vsaj upamo, da to ne bodo mikro vsebniki na vsaki avtobusni postaji. Geocaching HQ opozarja, da gre za funkcionalnost v razvoju, ki bo gotovo doživela še kakšno spremembo. Novost je zagotovo obetavna. Tradicionalisti bodo ob njej zamahnili z roko in rekli, da geolov ni več to kar je bil. A tudi svet ni več to, kar je bil pred četrt stoletja. Za razliko od sveta upamo, da se vsaj geolovski svet spreminja na bolje. Ali vsaj ne na slabše.