Cesta gradov: GeoTura z ovinkom čez Slovenijo
Ste pred dnevi opazili nove pridobitve na zemljevidu zakladov vzhodne Slovenije in ste se spraševali, kaj je zdaj to? Niste bili edini. Zakladi, postavljeni pri šestih gradovih, so del GeoTure Castle Road GeoTour, grajske ceste, ki naredi kar konkreten ovinek skozi Slovenijo. Najbrž je na začetku zelo umestno pojasnilo, kaj GeoTura sploh je. Preprosto povedano je to niz zakladov, ki združuje geolovsko doživetje s turizmom v posamezni regiji. Geolovce pritegnejo novi zakladi ter možnost, da si z najdbo vseh zakladov prislužijo nov spominek, z izpolnjeno potovalno knjižico pa celo priložnostni geokovanec. Lokalne turistične organizacije in drugi deležniki, ki običajno prispevajo denar za postavitev in trženje GeoTure, pa računajo, da jim bodo geolovci med geolovom v regiji povrnili vložek. Zmaga za vse.
V GeoTuro Castle Road GeoTour je vključenih 26 gradov in dvorcev, od tega 18 v Avstriji in 8 v Sloveniji. Če prav razumem, je postavljena v okviru medregijskega turističnega projekta Cesta gradov (Die Schlösserstraße). Tvori jo 20 tradicionalnih in 6 letterbox zakladov, obljubljajo tudi dodaten EarthCache zaklad, ki še ni objavljen. Po prvih poročilih s terena so vsi letterbox zakladi in tudi nekaj tradicionalnih terenske uganke, pri katerih najdba škatle še ne pomeni nujno možnosti (takojšnjega) vpisa v dnevnik. Pri letterbox in še nekaterih drugih zakladih je predvideno, da si kodo, ki odklene ključavnico, s katero je zaprt vsebnik, prislužite z obiskom razstave v gradu (in plačate vstopnino, seveda).
Kako pa si prislužite geokovanec? Najprej si prenesite in natisnite zemljevid, na katerem so prostori za žige. Štampiljke z žigom boste našli v letterbox zakladih tako imenovanih »glavnih gradov« (v Sloveniji sta to Ptujski grad in Dvorec Rakičan). Poleg tega morate opraviti še tri »dodatne naloge« pri gradovih, ki so na seznamu ob zemljevidu označeni z rumeno. Brez panike, ne bo treba plezati na tisočletno lipo, reševati kraljične iz najvišjega grajskega stolpa ali zlivati vročega olja na sovraga, ki prodira čez obzidje. Dovolj bo, da plačate vstopnino, zapravite nekaj denarja v grajski kavarni oziroma trgovini s spominki ali celo prenočite v gradu. Katere naloge opravite v katerem gradu in kako dokazujete opravljeno nalogo ni čisto jasno (najbrž so temu namenjeni trije okvirčki na desni strani zemljevida), saj je (zaenkrat) vse skupaj omenjeno le kot notica v nemškem jeziku na koncu opisa nekaterih zakladov. Se boste že znašli. Osedlajte torej konja, opašite bridko sabljico in se odpravite po Cesti gradov. Pa ne pozabite na navigacijo in denarnico.
Moja sreca pac, da sem prespal v Dvorcu Rakican iz 24. na 25.9.
26. pa sem letel nazaj.
🤬🤬🤬🤬
Boš šel pa še enkat na kavo… 😊