Geolovske novice: oktober 2020
Narava se je oblekla v vse žareče barve in nas bogato obdarila s svojimi plodovi. Življenje pa je spet zavilo v drugo smer in smo primorani na gibanje znotraj občin. Tudi geolovci se moramo prilagoditi novim razmeram in počakati, da skupaj ukrotimo podivjani virus. Vse kar nam to prinaša pa v nadaljevanju, po rednem statističnem delu za pretekli mesec. Upajmo, da bo naslednji prispevek že vzpodbudnejši in bomo spet lahko pokukali prek občinskih mej.
Septembra se navadno za večino končajo zasluženi počitniški dnevi in tako je tudi manj časa za našo najljubšo prostočasno dejavnost. Zaradi negotovosti glede virusa in omejitev pri potovanju se je delež tujih kolegov še prepolovil. Tako je slabi dve tretjini obiska prispevalo 620 domačih ekip, preostalo tretjino pa 371 tujih ekip. Tako smo za pretekli mesec zaznali 991 skupnih najdb. Vsaj deset zakladov je našlo 158 ekip, vsaj dvajset zakladov pa 87 domačih ekip. Prek sto najdb je prišlo še vedno 5 ekip. Najvišje so se uvrstila zopet ista imena kot avgusta: LJTEKACI in NADJASLO (142), TinkaraB (132) in endeavour1 (125).
Septembra smo izvedli le eno geolovsko srečanje v Hrašah, ki je štelo tako za jesenski CITO spominek, kot tudi za klubski CITO izziv 2020. Udeležilo se ga je kar 24 ekip, ki so v zadanem času opravile z velikanskim sestojem dresnika. Ker so nam razmere prekrižale izvedbo večine planiranih akcij, bo CITO izziv podaljšan na naslednje leto. Spravite kartončke, ker jih boste še potrebovali! Ves primankljaj se mora nekje poznati in očitno je velika večina dopustovala kar v domovini. Tako je bil preteklega meseca spet opazen porast novih zakladov, kar 63 novih objav nam je uspelo našteti. Naslov za Zaklad meseca pa je tokrat romal na štajerski konec za nadvse posrečen večstopenjski zaklad Mariborske legende ekipe kozorog (ki smo ga prej dolga leta poznali pod drugim vzdevkom). Vsi pretekli zmagovalci pa so zbrani na našem posebnem seznamu.
Do konca leta lahko še vedno pridno nabirate točke in posamezne znamenitosti za 9 spominkov Memory Lane in Wonders of the World, kot smo že večkrat poročali. Vsak mesec poročamo o novi državi, ki je dobila svoj spominek, tokrat je bil na vrsti Honduras. Na sedežu so spet posneli dva nova podcasta Inside Geocaching HQ, 43. epizodo in 44. epizodo. Gre za 3. in 4. nadaljevanje pogovorov s prostovoljci pregledovalci, ki so zaradi razmer posneti na daljavo. Že dalj časa so vse epizode tudi zapisane v besedilni obliki. Na uradnem spletišču se spet dogaja in Američani so nam postregli kar nekaj novosti. Prva je, da se bodo nekatere strani dokončno poslovile. Gre za staro profilko, ki odhaja v digitalna nebesa s 30. novembrom. Druga je odpravljena zmeda s popravljenimi koordinatami. Očitno nekaterim nagaja možnost popravka koordinat določenega zakladka, napram možnosti, ki jo ima le lastnik zaklada pri svojem opisu zaklada. Tretja novost je pa, da lahko sedaj na strani za določeno GeoTuro ustvarite željeni seznam. Zadnja, se sveža novica, pa da smo na spletu dobili nov zemljevid. Čeprav navzven ni bistvene razlike, je ogromno delo opravljeno v ozadju. Tako so dosegli večjo odzivnost in najbrž tudi manjšo obremenitev strežnikov. Premium člani pa lahko dodajajo vse zaklade na svoje sezname in tudi lahko sortirajo iskalne zadetke. Spet vam toplo polagamo na srce, da ne pozabite posodobiti uradne aplikacije za geolov in tiste za Adventure Labe.
Kako je na domači sceni, je lahko vsakemu približno jasno. Zaradi ukrepov se nam je sesedlo kar nekaj zadevščin, ki smo jih planirali za konec leta. Že iz uvoda omenjene planirane CITO akcije, ki jih ne moremo izpeljati. Trenutni ukrepi so radikalno posegli v geolovsko dogajanje in tako so do nadaljnjega prekinjene vse nove objave, pa tudi metla za arhiv se je trenutno unesla! Naš pregledovalec Cenarius je pridno pripravil regionalno stran za Slovenijo, kdor ne sledi dogajanju prek družabnih omrežij. Trenutno so na strani le pomembna obvestila v zvezi z objavljanjem zakladov in dogodkov med epidemijo pri nas, se bo pa v prihodnosti dodalo tudi lokalne posebnosti (objave okrog šol, infrastrukture, ipd.).
Malo vzpodbude za konec prispevka. Na Facebooku še zadnji dan teče nagradna igra za strašljiv kovanček, ki si ga lahko priborite z malce truda in sreče. Da pa se ne bi med deževnimi in meglenimi jesenskimi dnevi zabubili samo med nerešene uganke, smo vam pripravili pravi geolovski foto natečaj! Časa za vašo zmagovalno fotografijo imate do 15. novembra.
Ostanite zdravi in en velik DNF virusu!