Jesenski CITO teden 2018
Od 15. do 23. septembra smo imeli geolovci še drugič letos priložnost, da za dobro delo, ki ga opravimo v okviru CITO dogodka, pridobimo priložnostni spominek. Začetek je sovpadal s svetovno okoljsko pobudo World Cleanup Day, v okviru katere je bila tudi pri nas organizirana akcija Očistimo Slovenijo. To je bil glavni vzrok, da sta bila za 15. september napovedana kar dva dogodka, saj je bilo na obeh potrebno sodelovanje z lokalno skupnostjo, ki ga je bilo veliko lažje zagotoviti na dan, ko se je odstranjevanja odpadkov iz okolja lotila cela država. Morda je bil kdo zaradi tega postavljen pred težko odločitev, a najpomembnejše je, da se je dogodka sploh udeležil. Žal je odpadkov, ki končajo v v naravnem ali urbanem okolju, še vedno veliko in je bil na obeh lokacijah dobrodošel vsak par rok. Težko pa se je znebiti misli, da sta si oba organizatorja želela malo večjo udeležbo (domačih) geolovcev.
Očistimo Slovenijo 2018 – Sviščaki
Kakšno je bilo stanje na Sviščakih, smo opisali in pokazali že v napovedniku CITO tedna. Okoli ekološkega otoka ob naselju počitniških hišic se je leta in leta širilo divje odlagališče odpadkov, za nameček pa so včasih nemarno odložene gospodinjske odpadke živali razvlekle na vse konce. Stanje je postalo lokalna sramota. Zakaj se ni uredilo že prej, ne bomo ugibali. Vsekakor pa je bilo več kot primerna lokacija za CITO dogodek, ki ga je organizirala ekipa Kinčoropi ob podpori Slovenskega Geocaching kluba in lokalne skupnosti. Pobudo geolovcev so podprli Občina Ilirska Bistrica s toplo malico za vse udeležence, Pivka perutninarstvo d.d. z donacijo mesa za piknik ter JP Komunala Ilirska Bistrica s postavitvijo kontejnerjev in odvozom smeti.
Začelo se je kot vsak geolovski dogodek: zbiranje pred planinskim domom, klepet, popis sledljivčkov, medica dobrodošlice, nestrpno pogledovanje na parkirišče, ali bo še kdo prišel, pošiljanje sporočil tistim, ki so na ovinkasti cesti iz Ilirske Bistrice naredili ovinek preveč, in zamudnikom. Okoli desetih smo se prestavili na nekaj 100 m oddaljeno divje smetišče. Če ekipa Morska riba reče, da je bil to največji kup smeti, kar smo se ga slovenski geolovci kdaj lotili na CITO dogodku, potem ji je treba verjeti. Na srečo se je geolovskim ekipam pridružila skoraj enako številčna skupina domačinov, ki je prinesla nekaj priročnega orodja, tako da je smetem nasproti stalo približno trideset motiviranih udeležencev. Okoli ekološkega otoka se je našlo marsikaj, izstopali pa so veliki kupi lesenih gradbenih odpadkov, med katere so skrile bivše kopalnice ter konzerve in plastenke iz vseh zgodovinskih obdobij. Trideset ljudi pa vendarle nekaj premakne, zato so se kontejnerji hitro polnili. Eni so se lotili težjih kosov, drugi so pobirali odpadke v vse večjem krogu, presentljivo veliko se jih je našlo tudi v gozdu za stavbo nasproti ekološkega otoka. Kar se je na začetku zdelo misija nemogoče, se je zaključilo z osmimi polnimi kontejnerji in sliko prej in potem, ki pove praktično vse. Malica je bila odlična in več kot zaslužena.
To pa je bila šele polovica dvojnega programa na Sviščakih. Potem, ko smo prevedrili nevihto v planinskem domu, nas je v bližnjem Črnem dolu čakal še mali geolovski piknik. S tabornim ognjem, večerjo izpod peke, gobarskimi izleti v okolico in geoklepetom v izbrani družbi v tako rekoč pravljičnem okolju sredi snežniških gozdov. Pravi zaključek dolgega dneva, ki se je potegnil dolgo v noč, za nekatere pa tudi do jutra. Ekipa Kinčoropi je z organizacijo obeh dogodkov presegla samo sebe. Lahko samo upamo, da ji je ostalo še dovolj entuzijazma za kakšno ponovitev.
Čista obala/Costal cleanup
Čeprav je stanje iz leta v leto boljše, se tudi na obalah našega končka širnega morja najde kakšna smet. In ker tja, ob sprehajalne poti, na tla zelenega gozda, dno morske globine, ne spada, je prizadevni član kluba Morigenos in naš dobri prijatelj Danijel (dmrvos) tudi letos organiziral dogodek, namenjen čiščenju morja in obale. Kar nekaj geolovcev se nas je zbralo v Fiesi, domačinov in tudi tujcev. Po začetnem klepetu in spoznavanju smo slišali nekaj napotkov organizatorja ter izvedeli načrt čiščenja. Dobili smo rokavice in vreče za smeti ter se razdelili v dve skupini. Nekateri so jo mahnili po obalni poti proti Piranu, drugi smo skočili v vodo in v okviru ekipe z rorčki čistili morsko dno. Podpora zemeljske ekipe je bila več kot odlična. Po slabih dveh urah smo se znova srečali v Fiesi in z zadovoljstvom ugotovili, da vreče za smeti niso tako polne kot so bile v preteklosti.
Ponovno je bil čas za klepet, načrtovanje »napada« na prvi in edini slovenski virtualni zaklad z oceno 5/5. Organizator je vestno popisal zbrane odpadke, podal podatke o nadaljevanju srečanja, ki je potekalo v Strunjanu, na obali. Tako je vsakdo imel možnost, da je po odlični primorski enolončnici, piškotih, čaju, spoznavanju z društvom Morigenos, ob zvokih glasbe in spodbudi simpatične voditeljice in pevke, skočil v vodo in se tam spoznal s čisto pravimi morskimi deklicami.
Vsekakor odličen CITO dogodek, ki sedaj že tradicionalno skrbi za čistočo morja in naše obale. Le upati je mogoče, da Danijel ne bo izgubil volje in bo med številne prostovoljce iz celotne Slovenije in tujine tudi naslednje leto spet povabil tudi geolovce. Ker končno smo prav mi tisti, ki smo veliko v naravi, ko iščemo ali skrivamo škatlice in skrbimo za njihovo vzdrževanje. S tem skrbimo neposredno, pa tudi posredno, ko s seboj iz gozda odnesemo v smetnjak kakšno nezaželeno smet, za veliko modro kroglo, tretji kamen od sonca, naš dom v vesolju.
CITO na Šarhovi
Smeti tudi v urbanem okolju prerade padejo mimo smetnjaka, zato se je geolovec Jurac odločil, da pregovorno pomete najprej pred svojim pragom. Smeti smo pobirali po zelenicah in okoli igrišča sredi stanovanjske soteske za Bežigradom v Ljubljani. Dogodek bo šel v geolovsko zgodovino kot prvi CITO, ki ga je pošteno zmotil dež.
Ploha, ki se je pojavila od nikoder, je udeležence, med katerimi se je znašla tudi kar številčna avstrijska odprava, najprej pregnala pod streho, s slabe pol ure zamude pa se je le začelo pobiranje smeti, ki je bilo malo bolj mokro kot običajno. Tudi ta dogodek je dosegel svoj cilj: zamudniki so si zagotovili spominke, lovci na statistiko manjkajoči datum, Šarhova z okolico pa je zdaj še malo bolj čista, kot je bila doslej. 😉
Poročilo z obalnega dogodka je prispeval dr.gumpi, slike pa kikker222.