Kaj je novega? Oktober 2015!
Pozdravljeni, dragi prijatelji geolovci. Leto se počasi bliža koncu in prihaja čas, ko se bomo ozrli nazaj. Ob pregledu našega dela in dosedanjih dosežkov, lahko ugotovimo, da se imamo s čim pohvaliti. Zaživela je naša spletna stran, organizirali smo več dogodkov, bili prisotni v medijih, na forumu se vedno kaj dogaja, objavljamo mesečne novice s slovenske scene … Poleg tega pa smo začeli sodelovati v več projektih, o čemer pa se morebiti ni prav dosti govorilo, kaj šele pisalo. Tako smo prepričani, da mnogo članov komaj ve, kje vse je klub aktiven. Izboljšanju informiranosti smo zato namenili te klubske novice, ki bodo predvidoma izhajale enkrat mesečno in vam prinašale potrditev obsega, kvalitete in koristnosti našega dela. Zato smo prepričani, da jih boste radi prebirali. Tokrat ne omenjamo našega celotnega dosedanjega dela, saj je tega enostavno preveč. Osredotočamo se zgolj na zadnje obdobje.
Internetna stran
Je nedvomno eden od najbolj vidnih primerov aktivnosti kluba in njegovih članov. Za tehnično podporo sta v zadnjem času skrbela dva naša člana. Na osnovni strani se trikrat tedensko in sicer v ponedeljek, sredo in petek objavljajo prispevki, nekateri so enkratni, več je takšnih, ki so postali stalni. Tako na podlagi glasovanja na prvi strani kluba vsak mesec napišemo nekaj o zakladu meseca, vsakih štirinajst dni predstavimo geolovca, občasno se Danijelu spet zgodi kaj zabavnega, pripravljamo poročila o dogodkih, ki so se zgodili. Tudi novičke, ki jih je na prvi strani možno najti na levi strani, so se dobro prijele in omogočajo takojšen prenos informacij članom in drugim obiskovalcem strani. Želeli bi si še več različnih vsebin, predvsem med prispevki. Tako smo že začeli z rubriko, ki govori o obiskovanju zakladov z otroci. Vendar bi za njeno raznolikost in nadaljevanje prispevkov o tej temi potrebovali pripravljenost čim več avtorjev, ki bi bili pripravljeni svoje izkušnje deliti z drugimi geolovci.
Bilten a.k.a. newsletter
Elektronske novice so redni mesečni pregled geolovskih aktivnosti v Sloveniji in občasno tudi malo čez mejo. V prvem delu se navadno zajame intenzivnost geolova, nove objave, obisk tujih ekip za pretekli mesec z uporabo statističnih orodij na project-gc.com. V drugem delu pa se z uredniškim odborom skušamo dotakniti bodočih dogodkov (srečanja, spominki …) ali izpostaviti kakšno pomembno tematiko, ki se časovno pokriva z objavo ali se nam zdi zanimiva za ciljno publiko. Zadnji del je namenjen kronološkemu pregledu vseh bodočih srečanj za naslednji mesec in seznam vseh preteklih objav na klubski spletni strani. Novice se razpošljejo približno sredi meseca avtomatsko vsem članom foruma, torej na preko 1000 elektronskih naslovov.
Prevod Geocaching.com in drugih vsebin
V začetku letošnjega leta se je SGK povezal z Groundspeakom in oblikoval skupino, ki se je lotila prevajanja spletnega mesta Geocaching.com v slovenščino. K temu nas ni vodila zgolj potreba po razumevanju, ampak tudi (in morda še bolj) želja po umestitvi geolova in z njim povezanih izrazov v naše besedišče in s tem v našo kulturo. Seveda ni šlo brez težav, saj se je osrednje geolovsko spletišče v tem času pomembno spreminjalo. Nekatere strani in celo storitve so opustili, nekatere dodali in ponekod posodobili vsebino, kar nam je povzročilo dvojno delo. Naša skupina je pomembno prispevala k odpravljanju pomanjkljivosti izvirnika, z vztrajnostjo pa nam je (že skoraj) uspelo prepričati Groundspeak o pomenu ustrezne obravnave posebnosti slovenskega in drugih slovanskih jezikov (kot npr. programerski poseg, ki bo odpravil sporočila, kot je “našli ste 101 zakladov”). Kdaj se bo slovenščina pojavila kot možnost izbire jezika, je v tem trenutku še najbolj odvisno od razpoložljivosti Groundspeakovih računalničarjev. Zato se zdi, da bosta v slovenščini prej na voljo aplikaciji za mobilne naprave z operacijskima sistemoma iOS in Android, ki sta tik pred pripravo testne različice. Slovenščina bi se že morala pojaviti tudi v nekaterih objavah na družbenih omrežjih, pa je ostalo samo pri angleščini. In nenazadnje, naša skupnost bo najbrž ena redkih, ki bo prikazala filme z GIFF (mednarodni festival geolovskega filma) s podnapisi v svojem jeziku.
GIFF weekend in Slovenia
Ker smo že omenili GIFF, s tem dogodkom nadaljujmo. Tekom celotnega oktobra so potekale še zadnje priprave na dogodek GIFF, seveda z namenom, da bo potekal čim bolj gladko in da bomo lahko v njem uživali vsi. Za razliko od nekaterih dogodkov, namenjenih prav prikazu filmov letošnjega festivala, kjer se bo na manjšem ekranu, kot lahko beremo včasih zgolj prenosnega računalnika, zavrtelo vseh 16 finalistov, smo se v SGK odločili, da celotno s tem povezano dogajanje zastavimo velikopotezno, morebiti tudi zato, ker smo vse do konca upali, da bo med njimi tudi prvi slovenski predstavnik na tem festivalu. Tako bo projekcija finalistov kar v ljubljanskem Koloseju, torej na velikem platnu. Pri pripravi je aktivno sodelovalo več članov kluba, saj je bilo potrebno doreči potek dogodka, urediti rezervacijo prostora za “afterparty”, dogodek aktivno reklamirati, urediti zadnje podrobnosti v zvezi s predvajanjem filma (podnapisi, ustrezen format za predvajanje) in ne nazadnje porazdeliti naloge, ki se bodo izvajale v okviru samega dogodka (prodaja kart, popis sledljivčkov, slikanje…). Tik pred predvajanjem bo potrebno še testiranje prikaza filma, da nas med dogodkom ne bo presenetila kakšna tehnična težava. Čeprav so (manjši) zapleti ob tako velikem dogodku vedno možni, pa vsekakor upamo, da bo celotno dogajanje potekalo čim bolj gladko in brez težav.
Sodelovanje z LAS (Lokalno Akcijsko Skupino) Barje z zaledjem
Po večmesečnem skupnem sodelovanju med LAS Barje z zaledjem in SGK, je skupni projekt Geolov z Napoleonom končno ugledal luč sveta in sicer z objavo skupno šestih zakladov. Datum objave prvih petih, v soboto 03.10.2015, je sovpadel s Festivalom slovenskih LAS 2015, v Ljubljani, kjer so imeli tudi svojo stojnico. Na njej so mimoidočim predstavili kako lahko s pomočjo geolova raziskujejo zgodovinsko pomembne kraje, ti pa so se v geolovu lahko preiskusili sami, s posebej za ta festival pripravljenim opisom. Pri pripravi in izvedbi te zamisli je aktivno sodeloval tudi SGK, med drugim tudi s prisotnostjo enega od članov SGK na stojnici. Natisnjena je bila zloženka “Geolov z Napoleonom”, v kateri je med drugim nekaj napotkov za geolovce začetnike z ustreznimi spletnimi povezavami. Več o tem projektu si lahko preberete v že objavljenem prispevku. Z objavo še zadnjega zaklada v seriji Geolov z Napoleonom je ta projekt prešel v sklepno fazo, s tem dejanjem pa je bil izpolnjen še zadnji del dogovora med LAS Barje z zaledjem in SGK. Kar pa seveda ne pomeni, da se je sodelovanje zaključilo, odpira se namreč še vrsta možnosti za skupne aktivnosti v prihodnje.
Povabilo k sodelovanju
Kot vidite, je dogajanje v klubu pestro. Imamo veliko idej in kar se le da veliko jih skušamo tudi uresničiti. Seveda pa nam za še bolj kvalitetno delo, ki bi bilo v veselje in zadovoljstvo vse geolovske skupnosti v Sloveniji in razvoj ter prepoznavnost naše aktivnosti tudi med negeolovci, vedno primanjkuje rok, ki bi bile pripravljene sodelovati in pomagati. Vse, ki bi nam želeli priskočiti na pomoč pri katerikoli od zgoraj naštetih aktivnosti ali imate sami idejo, kje bi bila pomoč kluba koristna, zamisel, s katero bi obogatili slovensko geolovsko sceno, vljudno vabimo, da se nam javijo. Lahko kogarkoli izmed nas pocukate za rokav, nam pišete na naš elektronski naslov ali pa se javite na forumu. Ob tem pa moramo dodati, da smo posamezni člani in tudi klub kot celota seveda na voljo vsem, ki bi morda želeli pomoč pri izpeljavi dogodka ali postavitvi zaklada vedno na voljo. Dobrodošli!