O kodah GC
V začetku letošnjega julija se je števec kod, s katerimi označujemo zaklade, obrnil z GC5 na GC6. Kaj to pomeni oziroma kako se sploh štejejo zakladi?
Poleg imena in opisa zaklada, ki ju ustvari postavljalec, ima vsak zaklad tudi svojo številko, pravzaprav kar dve. Prva je t.i. GUID, ki je 128-bitna skoraj naključna številka in je pomembna zgolj za delovanje hrčkov v Groundspeakovih strežnikih, druga pa je registrska številka, t.i. ID, ki se poveča za 1 ob vsaki zahtevi za vnos novega zaklada. Pri tem ni pomembno, ali je zaklad kasneje sploh objavljen ali ne, porabljena registrska številka se ne sme ponoviti.
Potreba po jedrnatem označevanju zakladov se je pojavila precej zgodaj. Ko so po prvem zakladu skrivali nove in jih objavljali v elektronski konferenci usenet, so si izmislili različna poimenovanja. Začetni zbirni seznam je kasneje odrasel v sistem geocaching.com, za njim je nastala korporacija Groundspeak, uveljavilo pa se je označevanje, ki je sestavljeno iz predpone GC (za geocache) in zaporedne številke zaklada. Višja številka praviloma pomeni mlajši zaklad, le med najbolj zgodnjimi zakladi, ki so jih za nazaj iz konferenc naknadno vnašali v Groundspeakov sistem, je nekaj odstopanj. Seveda tu ne govorimo o datumu objave, temveč datumu začetka pripravljanja opisa. Geo-računalniški entuziasti, ki so stali za vsem skupaj, so številko iz geekovskih nagibov zapisali v šestnajstiškem številskem sistemu in dobili kode GC1, .. GC9, GCA, … GCF, GC10 za šestnajsti zaklad in tako naprej.
Šestnajstiški način poimenovanja je deloval vse do začetka leta 2003, ko se je koda bližala GCFFFF oziroma številki 65535. Tedanje GPS naprave so namreč imele predvidenih samo šest znakov za opis točke, so pa seveda dovoljevale vse znake in številke v opisu. Rešitev, ki je problem prestavila za nekaj let, je bila uvedba enaintridesetiškega (31) sistema. V tem sistemu uporabljamo cifre 0-9 in črke A-Z s petimi izpuščenimi črkami (I, L, O, S, U), ki se jih pogosto menja s podobnimi (I-1, l-1, O-0, S-5, U-V). Tako je šestnajstiški kodi GCFFFF sledila GCG000, njej pa ostale v enaintridesetiškem sistemu. Dobre tri leta je to krpanje zadostovalo, vse do decembra 2006 – takrat se je registrska številka približala 512400 in njej pripadajoči kodi GCZZZZ, zadnji s šestimi znaki. K sreči so takrat najnovejše naprave GPS že podpirale tudi daljše opise točk, tako da prva sedemčrkovna koda GC10000 ni več predstavljala problema.
Lastniki starejših GPSov smo takrat težavo predolge kode reševali na različne načine. Najbolj enostavno je bilo odstraniti prvi dve črki (GC), kar je bilo najlažje kar s programom GSAK. Po drugi strani pa v naprave tako in tako nismo mogli naložiti več kot 500 ali 1000 točk, zato je prav prišla funkcija kratkega imena v programu GSAK, t.i. “smartname”. Ta vsakemu zakladu dodeli kratko ime izbrane dolžine sestavljeno iz črk imena zaklada (ne kode!) tako, da niti dva zaklada v bazi nimata enakega. Taka imena so precej bolj opisna kot kode. Imena serije zakladov “Krpanova pot” 1-21 ta funkcija na primer preimenuje v šestčrkovne “KRPAN1” do “KRPA21”.
Pretvorba med kodo GC in registrsko številko zaklada je enolična in jo sedaj načeloma že znamo izračunati. Seveda obstajajo že narejena orodja, ki to naredijo namesto nas, na primer Fizzy magic ali Geocaching toolbox. Sami se lahko prepričate, da ima GC60000 registrsko številko 5130006, do GC70000 pa ga loči malo manj kot milijon številk. Preverite, koliko številk je še na voljo, preden bo potrebno kodo razširiti na osem znakov! Kdaj se bo to zgodilo? S tem se bomo morda ukvarjali v enem naslednjih prispevkov.
GC pa ni edina predpona, ki jo uporablja Groundspeak. GL, PR, WM, TB in še nekatere druge označujejo vpise, profile uporabnikov, zanimive točke (“waymarks”), sledljivčke,… Do strani objekta, ki ga opisuje koda, najlažje pridemo tako, da za naslovom http://coord.info/ vpišemo kodo. Tako na primer hitro ugtovimo, da zaklad z lepo kodo http://coord.info/GC60000 ni objavljen (si je nekdo “rezerviral” kodo?), lahko pridemo tudi do vpisa prve objave Nikrmane: http://coord.info/GLHX5E7D. Pri tem velike/male črke kode niso pomembne. Stran http://coord.info/ je zagotovo stran, ki si jo je vredno zapomniti!