Sem geolovec! Poznate me pod vzdevkom … Sokol^2
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Pred nekaj več kot 20 leti sem se rodil kot zadnji otrok v družini z imenom, ki pomeni prvi. Končujem študij Biomedicinske tehnike na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Poleg šole veliko časa posvetim skavtom, športom v naravi – gorskem kolesarjenju, turnemu deskanju in po novem tudi geocachingu :). Čeprav imam vedno kaj za početi, si rad vzamem tudi čas za prijatelje, potovanja in družino. Sem navdušen človek, ki rad raziskuje, preizkuša nove stvari in ne mara preveč »zategnjenih« ter škodoželjnih ljudi.
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
To je moje skavtsko ime. Sokol mi je pripadal, ker se je tako imenoval naš vod. Te ptice me vedno očarajo s svojo prebrisanostjo in hitrostjo. Tisti »na kvadrat« pa simbolizira, da sem po srcu naravoslovec in malce drugačen, poseben.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Ko smo se odpravljali na večdnevno odpravo po hribih, smo se odločili spoznati z geocachingom. To je predlagal nekdo, ki je tik pred zdajci odpovedal udeležbo. Zato sem bil primoran, da stvar malo raziščem in vodim iskanje med našo odpravo. Pritegnilo me je to, da lahko geocaching popestri moje dosedanje konjičke in združuje tehniko ter naravo.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Načeloma sem raje v naravi, a bi tudi mestne zaklade pogrešal, če jih ne bi bilo. Na splošno so mi pa najbolj všeč zakladi v katere je vloženo nekaj truda in inovativnosti. Skratka tisti pri katerih rečem »Uou, kera huda fora!« ali pa »Kako zanimiv kraj, sem brez tegale zaklada ne bi zašel«. Pa tudi tisti za katere se moram zaradi kamuflaže zelo potruditi za najdbo.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Trenutno bi izpostavil tri. Picassomanov “električni”, ker sem elektrotehnik in zaradi veselja, ko nam je uspelo razrešiti uganko na terenu (takrat nas je že pošteno lovila nevihta). Žabarjev 29. februar, ki je bil moj prvi FTF – več na internetnem vpisu. In pa Larsova Vroča točka alternative II – za tega 1 obisk ni bil dovolj, ko pa sem ga držal v rokah, sem imel nasmeh do ušes.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
V lepem spominu mi ostajajo obiski trailov s prijatelji. Vedno se zgodi kaj zanimivega ali zabavnega. Dogodivščina je bilo tudi iskanje v Švici z nemškim geolovcem, s katerim sva se spoznala med prostovoljci.
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
Začel sem z aplikacijo c:geo na Samsungu S5 Active in še vedno jo uporabljam. Aplikacija je res dovršena in prav plemenito je delo razvijalcev, ki so nam to omogočili zastonj. Imam 2 bateriji, zemljevide brez povezave in z mobilnimi podatki lahko iščem zaklade tudi, ko tega ne planiram vnaprej. Zaenkrat se še nisem odločil za investicijo v samostojno GPS enoto.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Na mojem prvem FTFju – v Ljubljani – se mi začuda ni pridružil nihče. Na MEGA v Švici pa smo na točki 0 včasih vsebnik dobili kar v roke. Stike pa vzdržujem predvsem s tistimi, s katerimi smo se srečali na dogodkih. Všeč mi je to, da ko srečaš geolovca na terenu se ti zdi, da sta že znanca in da imata temo za daljši pogovor.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
To je zagotovo del geolovske izkušnje. Na repertoarju imam vedno več trikov kako ostati nesumljiv. Enkrat naju je z Žolno neka lokalna »vsevedka« vprašala, če nekaj meriva. Ker je bil zaklad skrit v strelovodu, zna biti, da ji je prejšnji geolovec obrazložil, da mora pomeriti strelovod. Zgodilo se mi je pa že tudi, da mi je bunkelj, čeprav nisem bil očiten, rekel: »Iščeš zaklad ane – je tam in tam.« Hotel sem si zatisniti ušesa, a sem bil prepozen :). Pred kratkim v Švici pa s prijateljem opaziva dve družini, ki preiskujejo točko 0. Ko prideva bližje niso ravno vedeli kaj bi; nisem imel srca, da bi se delal bunekljna in jih mučil z vprašanji kaj delajo. Ko jim povem, da so dobili okrepitve, ne pa bunkeljnov, so si oddahnili.
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Odkril sem, da so dogodki pomemben del geolovstva. Če bi bila stvar le virtualna, bi bila izkušnja precej slabša. Zelo zanimivo mi je videti kdo se skriva za tistim in tistim vzdevkom. Sploh so mi zelo pri srcu CITOti, saj poleg druženja naredimo nekaj dobrega za naravo. Najbolj mi ostajata v spominu moj CITO, saj je bil odziv geolovcev res dober in pa prvi MEGA dogodek Cacheland games, kjer sem dobil mednarodno izkušnjo in kako se grejo geocaching v tujini.
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Prvega sem skril, ko sem bil še zelo “zelen” (še bolj kot tradicionalen zaklad :D). Iz tega sem se na lastni koži veliko naučil. Zato sem pa v drugega vložil toliko več truda in temu primeren je bil tudi odziv. Zanimivo je brati vsak vpis, sploh tiste izvirne, ki nastanejo, če je geolovcem zaklad res v izziv.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Dodal bi nek mehanizem, ki bi kaznoval neodgovorne geolovce in posledično manj škode na zakladih ter manj nevzdrževanih, onemogočenih ali izginulih zakladov. Pa v smernicah bi prepovedal dobesedne namige (tipa geocache je skrit tam in tam -.-). Izvirni namigi zame dodajo veliko vrednost zakladu.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Misel ustanovitelja skavtov – pustimo svet (tudi s pomočjo geocachinga) za odtenek lepši kot smo ga dobili. Aja pa ne se preveč jezit in obsojat ostalih geocacherjev ;).