Sem geolovec! Poznate med pod vzdevkom … Picassoman
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Moje ime je Boštjan, živim v Velenju. Sem oče še ene divje geolovke Vohljačice, s katero velikokrat skupaj napadeva zaklade. V prostem času zelo rad zahajam v hribe, ki jih zadnje čase izbiram glede na postavljenost zakladov in tako zadovoljim dve potrebi. 😀 Moj drugi hobi je elektronika, ki jo rad implementiram v geolov.
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
Ob začetku geolovske kariere sem bil lastnik Citroena Xsara Picasso, ki me je pripeljal do marsikaterega zaklada. Od tu tudi moj vzdevek.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Nekega jutra je bil v oddaji Dobro jutro predstavljen geolov, kar se je takoj iz ogleda sprevrglo v akcijo iskanja nam najbližjega zaklada Razvaline gradu Ekenštajn. Samo iskanje zaklada in uporaba GPS naprave v čisto druge namene, obenem pa še otroško zadovoljstvo … To je tisto kar me še danes vleče.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Najbolj me zadnje čase pritegnejo zakladi, kjer »špricne tudi švic«, to so zakladi nekje v gorah. Narava z svojimi lepotami in posebnostmi daje pravi pomen geolovu. Zelo všečni so mi tudi zemeljski, najmanj priljubljeni pa vprašajčki.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Pri nas se v zadnjem času postavljajo zelo dobri zakladi, kar me zelo veseli in jih z veseljem obiščem. Med do sedaj najdenimi mi je nekako najbolj ostal v spominu The maze od dr_janija, ki je res prava pustolovščina. Od »škatlic« mi pa nekako najbolj hodi po spominu umetno srce nekje v Nemčiji.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Vsako iskanje je posebna dogodivščina s takšnimi ali drugačnimi pripetljaji.
Namesto zaklada smo že iskali ključ od avta sredi gozda, polnega listja. To se je zgodilo pri zakladu Čez vinske gorice na Boč 16. Strmo pod cesto je vodila pot do zaklada po kar lepi podlagi listja. Po uspešnem vpisu pa je sledil šok. Kje je ključ od avta? Mrzlično iskanje ključa skoraj poldrugo uro je k iskanju pritegnilo tudi domačina, ki sem se mu, kot je povedal, zdel sumljiv, a je na koncu priskočil na pomoč. S pomočjo njegovih grabelj sva dejansko prečesala kar nekaj kvadratnih metrov gozda do uspešne najdbe. Volja do geolova je bila na meji, a sem vseeno nadaljeval do naslednjega… Tudi tu je pot do zaklada vodila strmo navzdol. Šok je sledil, ko sem vrnil do avta: kje je štampiljka??? Pismo, če je ostala pri zakladu ali na poti od njega, naj tam tudi ostane… Pa je ostala, vendar ne dolgo. Presenečenje je sledilo, ko me je kontaktiral avstrijski geolovec epikurios, ki je našel mojo štampiljko. Odlomek iz njegovega zapisa: »Here I found 3 things: 1.) the cache, 2.) the little green bicycle for children and 3.) the TRODAT stamp of “Picassoman”«. Štampiljka je prispela po pošti, kot sva se dogovorila, in še danes služi svojemu namenu. Še enkrat hvala epikuriosu.
Tudi skupinski geolov velikokrat »rodi« kakšno neumnost. Tako smo uprizorili tudi že srčni zastoj z namenom prestrašiti bunklja, ki se ga nismo mogli drugače znebiti. 😀
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
Od samega začetka uporabljam mobilni telefon z nameščeno originalno geocaching aplikacijo, ki me še ni pustila na cedilu. Preizkusil sem že vse ostale aplikacije, a se vedno na koncu vrnem k originalu.
Za kakšne bolj eksotične lokacije pa seveda zmeraj z mano Garmin Oregon 450.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Ja, pri geolovu se večkrat srečaš z drugimi ekipami, s katerimi ponavadi malo poklepetaš in nadaljuješ svojo pot. Z nekaterimi se razvije kaj več z drugimi pač ne. Pridejo in gredo …
Ohranjam pa stike z geolovci z geolovskih dogodkov in iz organiziranih skupnih geolovskih pustolovščin.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Tudi to je posebno poglavje. Vsak geolovec teži k temu da do tega ne pride.
Če že pride, je tudi dosti odvisno od bunkeljna, ali ga to zanima ali ne. Nekomu razložiš in ga navdušiš, drugih pač ne zanima ali te imajo celo za čudaka. Za nekatere pa pride prav tudi krinka »smo iz geodetske … merimo za cesto«. 😀
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Ja, rad grem v družbo somišljenikov. Tam se ne počutiš »čudnega«. Vsak dogodek ima svojo tematiko in je po svoje zanimiv. Veliko se debatira o zakladih in vsaka še najmanjša informacija je včasih zlata vredna.
Tudi sam rad organiziram kakšen dogodek, kot je Velenjska TB menjalnica, in sodelujem pri organizaciji enega najbolj odmevnih dogodkov Pika Nogavička.
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Sem. Tu sem se zadnje čase našel … v postavljanju zakladov. Opažam, da mi skoraj več pomeni postavitev zaklada od izbire lokacije do objave zaklada kot samo iskanje. Trenutno imam postavljenih 96 aktivnih zakladov takšnih in drugačnih in vzdržujem 80 zakladov, ki jih je postavila Pika Nogavička.
Odzivi geolovcev na moje zaklade so pač primerni postavljenemu zakladu in trudu, ki je bil vložen v posamezno škatlico.
Posebej sem ponosen na prvi obratni zaklad 1st Arduino GPS Geocache in Slovenia in postavitev vitrine namenjene prepoznavnosti geolova v Velenju v vili Bianci, ter na moje druge »elektronske« zaklade Višinski geolov , Knock Knock in Bit gor bit dol , ki so namenjeni geolovskim sladokuscem. Želja je v bližnji prihodnosti narediti kaj v smeri GeoTure v našem okolju.
Večina elektronskih zakladov temelji na Arduino uno krmilni ploščici, ki je idealna za takšne geolovske aplikacije. Problem pri teh zakladih je kako urediti napajanje, saj se baterija ne obnaša dobro v naravi ob različnih temperaturah. Rešitev je preprosta: prinesite baterijo s sabo. Za uspešno rešitev teh zakladov bo obvezna oprema vsakega geolovca 9-voltna baterija, takšna, kot smo jo včasih radi dali na jezik, da smo preizkusili, ali deluje. Tehnično ozadje je bilo lepo opisano v prispevku o obratnem zakladu.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Karkoli bi se spremenilo, vedno se najdejo posamezniki, ki veliko govorijo in malo naredijo. Mogoče bi uvedel neko začetno pravilo o postavitvi prvega zaklada.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Imam … he,he,he: »Ni živleja brez Veleja!«
Vabljeni v Velenje!