Smo geolovci! Poznate nas pod vzdevkom … kamijaha
Tokrat se s predstavitvijo geolovske ekipe selimo na štajerski konec. Med tamkajšnjimi geolovci je simpatična štiričlanska ekipa kamijaha dobro poznana, za vse ostale, ki ekipe še ne poznate, pa smo jih poprosili, da se nam predstavijo v rubriki Portret geolovca.
Se lahko na kratko predstavite in poveste nekaj besed o sebi?
Smo štiričlanska družina: Lojze, Brigita, Miha in Kaja, doma s štajerskega konca. Radi potujemo in odkrivamo skrite, manj turistične, a lepe kotičke. Nismo tiste vrste »turisti«, ki najraje poležavajo na plaži, ampak tudi na morju raje raziskujemo bližnjo in širšo okolico.
Z geolovom se ukvarjamo dobrih 5 let. Sprva smo bili vsi zelo navdušeni nad igro, z leti je navdušenje pri otrocih malce splahnelo, zato pa sva starša toliko bolj aktivna 😉 Nasprotno je pri postavljanju novih zakladkov kjer vsi aktivno sodelujemo. Vsak prispeva svoj delček, naj bo to sestava tematske uganke ali izdelava kakšnega unikatnega vsebnika.
Lahko pojasnite pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljate na strani geocaching.com?
Čisto preprosto: vzdevek kamijaha je anagram imen otrok. Če premešamo zloge Kaja in Miha pridemo do KaMijaha.
Kdo vas je navdušil za geolov, kdaj ste našli svoj prvi zaklad in kaj vas je pri igri pritegnilo?
Za geolov sem prvič slišal čisto po naključju od nekaterih sodelavcev, ki so se že preizkušali v tej aktivnosti. Nato sem ugotovil, da je en zakladek skrit v neposredni bližini našega doma. In če ga imamo tako blizu, pa dajmo pogledat kakšno čudo je to! In tako se je vse skupaj začelo. Sprva počasi, le par keškov na mesec. Kasneje pa smo ob spoznanju, da so zakladi tipično postavljeni na prav zanimiv lokacijah, ki bi jih drugače težko našli, začeli bolj množično stikati za njimi.
Kakšni zakladi so vam najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Posebno vrednost imajo zakladi za katere se je treba potruditi in rešiti kakšno uganko ali kako drugače razvozlati končne koordinate. Največje veselje je, ko po obilici »možganskega dela« sledi uspešna najdba na terenu, po možnosti nagrajena s tematsko pripravljenim kontejnerčkom. V takih primerih smo zelo hvaležni lastniku zaklada, saj vemo da je vanj vložil veliko truda.
Zelo so nam všeč tudi zakladi v naravi kjer se lahko v miru in po možnosti brez bunkeljnov posvetimo iskanju. Večinoma so zakladi v naravi na lepih lokacijah, čudovitih razglednih točkah ali ob kakšnih občudovanja vrednih naravnih znamenitostih.
Kateri od zakladov, ki ste jih našli do sedaj, se vam je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveste zakaj?
Težko je izpostaviti enega, saj imamo v Sloveniji zelo kvalitetne zaklade. Mnogi so ostali v lepem spominu. Še posebej so nam bili všeč zakladi dveh skavtov v Krškem in bližnji okolici ter serija T&T v Mariboru. Vseeno pa ne moremo mimo odličnega zaklada »The Maze«, ki je vzorčen primerek zaklada z veliko začetnico. Kdor ga je že našel bo vedel zakaj 😀 Lastnik se je več kot potrudil!
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišete dogodivščino, ki se vam je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Posebna dogodivščina je bilo iskanje zakladov lastnika ticMT kmalu po objavi večje količine zakladkov. Hitro smo ugotovili, da je postavljalec neizkušen in da večinoma zakladi niso na navedenih koordinatah. Prava pustolovščina je bila na osnovi namiga ali imena najti »pravo« mikro lokacijo, četudi so bile nazivne koordinate v nekaterih primerih do 700m vstran. Ampak zahvaljujoč iznajdljivosti in kar dobremu poznavanju terena smo bili uspešni, saj smo iz te serije nabrali kar 11 FTF-jev, nekatere tudi nekaj dni po objavi.
Prav zanimivo je bilo v Filovcih ob lončarski delavnici. Vedela sva, da so koordinate netočne, zato sva se odpravila proti muzeju. Tam sva srečala lončarja in ga takole »na blef« vprašala, če ve da je pri njih skrit geo zakladek. Naredil je tako »faco« da sva takoj vedela koliko je ura. Nato je samo še hudomušno pripomnil »Ne smem povedat!«. In potem se nama je izza vogala smehljal, ko sva zakladek tudi (prva) našla.
S kakšno navigacijsko napravo ste začeli iskati zaklade in če nam lahko zaupate, kakšno sedaj uporabljate za iskanje?
Začeli smo s pametnimi telefoni in še vedno vztrajamo pri njih. Preprosto zato, ker so priročni, vse imaš na enem mestu – GPS, karte, internet, fotoaparat. Resda so morda malo manj natančni kot kakšne bolj namenske navigacijske naprave, ampak v veliki večini primerov nam zadoščajo. Se pač malce bolj potrudimo z iskanjem med smrekami 😉 No, za vsak slučaj pa z ženo uporabljava dve različni platformi pametnih telefonov, ena bo že delala, mar ne?
Zanesljivo ste se že srečali s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržujete stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Med lovom na FTF se skoraj vedno zgodi, da se sreča večja skupina geolovcev, še posebej tukaj na mariborskem koncu, kjer je veliko zbiralcev FTF-jev. Po mnogih srečanjih se že dobro poznamo in jo potem skupaj mahnemo še na pijačo in pravzaprav naredimo mini geo-dogodek.
Sva pa letos prispela na razgledno točko, ki je bila polna obiskovalcev in sva se malo neopazno razgledovala, kje bi lahko bil zaklad. Da bi ga pobrala neopažena, ni bilo možno 🙁 Tako sva, kot ostali planinci, sedla na eno od klopi in pomalicala. V tem času se je vrh izpraznil, midva pa seveda hitro v akcijo. Zaklada še nisva našla, ko zaslišiva, da nekdo prihaja. V mislih sva se od zaklada že poslovila, ko zaslišiva, da deklica pravi: »pod smrekco je klopca, pod klopco pa…«. To je bil namig, zato sva kar nadaljevala z iskanjem in skupno smo vpisali najdbo. Pot in iskanje ostalih zakladov smo družno nadaljevali in skupaj preživeli lep popoldan. Bili so zanimiva ekipa, saj so iskali zaklade brez navigacijske naprave. Občudovanja vredno 😀
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Temu bi na kratko lahko rekli: »Temna plat geolova« 😀 Seveda uporabljamo klasične trike, kot je pogovarjanje po telefonu, vezanje vezalk, itd. Včasih je bilo lažje, ko je bila Kaja še manjša saj lahko otrok nemoteno stika naokrog 😉 Včasih se kar odločimo, da se v kakšen zaklad ne vpišemo in ga pustimo za kakšno drugo priložnost.
Se radi udeležujete dogodkov? Vam je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Mariborski GEO-Event je že več let stalnica, ki se ga z veseljem udeležujemo. Vsi po vrsti so vzorno organizirani z mnogo različnimi aktivnostmi, zanimivi zakladi, nočnim dogajanjem. Še posebej všeč nam je bil tisti iz leta 2015, ko je imel še podaljšek s kolesarskim geolovom drugi dan.
Ste že skrili zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
V tem trenutku ima naša ekipa v lasti 11 zakladov pri katerih je vsak član ekipe prispeval svoj delež. Odzivi so v veliki večini pozitivni. Naš prvi zaklad, ki leži v bližini turističnih poti ima že 33 favoritkov. Smo pa postavili tudi en kratek trail na otoku Krku, ki je v poletnih mesecih zelo obiskan.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar?
Postavil bi pravilo, da mora imeti postavljalec zakladka vsaj nekaj deset uspešnih najdb predno postavi svoj prvi zaklad. Tako bi se izognili marsikateremu slabemu zakladu. Pa naj bo to slaba tehnična izvedba ali zaklad, ki je »kr’ neki« 😀
Prvi ameriški zakladek (Las Vegas Strip)
Za konec pa še vprašanje – imate kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Geolov je super igra. Vzamite si čas in uživajte pri iskanju!