Geolov z Maistrom na poti
Kdo je Rudolf Maister najbrž ni vprašanje. Slovenski general in pesnik, ki je v dneh pred koncem prve svetovne vojne z zasedbo vse severne slovenske jezikovne meje od Dravograda do Radgone dejansko začrtal to, kar je še danes državna meja. Pomembna osebnost slovenske zgodovine 20. stoletja torej, čeprav lahko pogosto preberemo, da v njej dolga desetletja ni zasedal ustreznega mesta. Cilj projekta Maistrova pot je zato s pomočjo spleta povezati kraje, v katerih je Maister živel in deloval, ter ustanove, ki hranijo kakršno koli gradivo ali spomin o njem. Tako bi na enem mestu zbrano gradivo od vsepovsod o Maistrovem življenju in delu s pomočjo informacijske tehnologije ponudilo svežo in bogato predstavitev Maistrove osebnosti.

Rudolf Maister v upodobitvi Cirila Horjaka: za celostno podobo projekta in tudi sprednjo stran sledljivčka
In kje je v tem projektu kaj za geolovce? Po vsej Sloveniji, bi lahko rekli. Rudolfa Maistra je življenjska pot vodila skozi številne kraje po Sloveniji, od Kamnika, kjer je bil rojen leta 1874, do Unca, kjer je šestdeset let kasneje umrl. V okviru omenjenega spletnega projekta so na petnajstih lokacijah virtualne Maistrove poti postavljeni letterbox zakladi, ki skupaj tvorijo tematski geolov Maister na poti. Kot velevajo geolovske smernice, je v vsakem od njih štampiljka, ki ima dvojno vlogo. Žig, ki ga z njo odtisnete, je spominek najdbe letterbox zaklada za vašo zbirko. Če ga hkrati odtisnete še na list za žige, pa vam bo vseh petnajst zbranih žigov – če boste med prvimi stotimi, ki jim bo to uspelo – prineslo posebej za ta projekt izdelano sledljivo ploščico z motivom Rudolfa Maistra. Sledljivček boste lahko osebno prevzeli v muzeju v Kamniku oziroma vam ga bodo poslali po pošti. Ko boste zbrali žige, pošljite sporočilo uporabniku RudolfMaister na geolovskem spletišču in se dogovorite glede prevzema oziroma dostave.
Geolovski del projekta je potekal v realizaciji Slovenskega Geocaching kluba. Večino dela pri organizaciji sta opravila krossnik in romtim, pri izvedbi pa so jima pomagali še NiSEM, mirobori in shy78. Sedem zakladov je postavljenih v muzejskih prostorih, ostali so na prostem. Pred obiskom dobro prebereite opis posameznega zaklada, saj boste tako izvedeli več o pomenu posamezne lokacije v Maistrovem življenju. Poleg tega imajo nekateri zakladi več stopenj, nekateri pa niso dosegljivi vseh 24 ur (in tudi ne vse dni v tednu), zato bo potrebnega za najdbo nekaj več načrtovanja. Vsi vsebniki so postavljeni na varnih mestih v soglasju z lastnikom ali upravo lokacije in so (večinoma) dovolj prostorni za menjavo tudi malo večjih sledljivčkov. Večina zakladov je dosegljiva v vseh letnih časih, zato ni nobenega razloga da se odpravite na pot čim prej. Ali kar takoj.