Giga dogodek v Pragi
Praga, glavno in največje mesto Češke, je bila v začetku meseca prizorišče Giga dogodka v počastitev 25. obletnice igre. Prijavljenih je bilo okoli 6.000 geolovcev oz. ekip z vseh smeri neba, kar pomeni, da jih je bilo na samem prizorišču dejansko več.

Praga je s približno 1,35 milijona prebivalci največje mesto Češke ter politično, gospodarsko, kulturno in turistično središče države
Mesto ob Vltavi nas je pričakalo v najlepših pomladnih barvah in temperaturah, z množicami turistov, pivnicami na vsakem koraku in dih jemajočo arhitekturo.
Skozi ulice se prepletajo niti zgodovine, ki segajo daleč nazaj, pravzaprav vse do paleolitika. Slovani, ki so začeli graditi stalna naselja ob reki, so sem prišli v 6. stoletju. Svoje ime mesto nosi od 9. stoletja, pravi razcvet pa je doživelo v času vladavine Karla IV. v 14. stoletju, ko je Prago preoblikoval v cesarsko prestolnico in jo postavil ob bok Rimu in Konstantinoplu. Po njegovi smrti je sledilo obdobje pretresov, požigov, uporov ljudstva, vojn, napadov križarjev, kuge in drugih tegob, da ne gremo preveč v temačne podrobnosti. Sredi 18. stoletja je imelo mesto okoli 80.000 prebivalcev in je gospodarsko raslo. Velik pečat je dodala industrijska revolucija, ki je še povečala število prebivalcev. Po prvi svetovni vojni in porazu Avstro-Ogrske je nastala Češkoslovaška, Praga pa je postala glavno mesto te nove državne tvorbe. V začetku druge svetovne vojne so v mesto vkorakale nemške sile, ki so s praškega gradu razglasile Češki in Moravski nemški protektorat. Mesto je bilo ob koncu vojne večkrat bombardirano s strani zaveznikov, najverjetneje zaradi navigacijskih napak, če gre verjeti poročilom pilotov. V času hladne vojne je skozi mesto završal svež veter praške pomladi, ki je bil usmerjen v demokratizacijo sistema. Leta 1989, po študentskih demonstracijah, je brežine Vltave prekrila žametna revolucija, ki je prinesla novo razpoloženje. Leta 1993 se je Češkoslovaška razdelila na dve državi, Praga pa je ostala glavno mesto Češke in hitro stopila v korak s svetovnim napredkom.

Večerni pogled s Karlovega mostu
In geolovsko? Mesto ima toliko arhitekturnih biserov, da je skozi in počez prepredeno z avanturnimi točkami, od katerih nekatere zahtevajo več truda za pravilen odgovor kot druge. Še najbolj zamudno je bilo prevajati vprašanja, ker so večinoma zastavljena v češčini. Ogromno je tudi virtualnih in zemeljskih zakladov, ki te pripeljejo do najzanimivejših zgradb v mestu: do Karlovega mostu, ki datira daleč v 14. stoletje, pa na Praški grad, največji grajski kompleks na svetu, in do katedrale sv. Vida, ki stoji znotraj gradu, v staro mestno jedro pred astronomsko uro iz 15. stoletja in še in še. Tradicionalnih in večstopenjskih zakladov je za tako veliko mesto pravzaprav zelo malo, kar gre verjetno pripisati temu, da se skozi njegove ulice vsako leto prelije 8 do 10 milijonov obiskovalcev in je ohranjanje tradicionalnih zakladov, ki vključujejo fizične škatlice, izjemno težko.

Praški grad, mogočen simbol češke države in največji grajski kompleks na svetu, že od 9. stoletja kraljuje nad reko Vltavo ter združuje palače, cerkve, vrtove in dvorišča
V prvih dneh maja nas je tako v to evropsko prestolnico prišlo nekaj tisoč geolovcev, prepoznavali pa smo se predvsem po tem, ko smo – velikokrat družno – iskali odgovore na avanture. Kot kleni slovenski lovci na zaklade smo seveda širili vest o prihajajočem Block Party dogodku na domačih tleh in vabili v goste. Pričakovano nas je novica o našem dogodku že prehitela in so povečini že vsi vedeli zanjo. Lepo bo videti nekatere obraze, ki smo jih srečali ob Vltavi, tudi ob Kamniški Bistrici.

Stari mestni trg, kjer se nahaja tudi astronomska ura (Orloj)
Manjkalo ni niti geolovskih dogodkov, raztresenih po celem mestu, ki so jih organizirali geolovci sami. Glavni in uradni del pa se je odvijal ob reki Vltavi na površinah priljubljenega rekreacijskega in sprostitvenega območja Žluté lázně v četrti Podolí, v mestni oazi z “morskim” vzdušjem, ki je nastala v začetku 20. stoletja kot rečno kopališče, danes pa je preurejena v živahno urbano plažo in prostor za šport, zabavo ter sprostitev.
Prvi uradni dogodek, Welcome to Prague 2025, je bil že v jutranjih oz. dopoldanskih urah 1. maja, ko smo še pobirali zaklade po Avstriji na poti v Prago. Smo se pa zato udeležili petkovega CCE dogodka, posvečenega dnevu modrega stikala, kjer smo okusili, kaj nas čaka na glavnem dogodku naslednjega dne. Predvsem bi tu izpostavila neskončno vrsto za GPS Maze, interaktivno potujočo razstavo. Glede na to, kako težko je pridobiti to ikonico, se je vredno postaviti v vrsto. Za popestritev je skrbel geolovski žabec, a smo obisk labirinta vseeno pustili za naslednji dan.
Sobota se je začela s sončnim vzhodom nad Prago na Vyšehradu, ki je bil prizorišče CCE dogodka, preden se je karavana preselila nazaj na brežino Vltave. Giga dogodek se je pričel ob 9. uri in trajal cel dan, v večerne ure. Zbrali smo se tudi vsi domači (slovenski in hrvaški) geolovci, ki smo prišli semkaj, ker ali si sploh bil v Pragi na Gigi, če nisi prišel nazaj z “gasilsko” fotko s prizorišča?

Naša zasedba na glavnem Giga dogodku
Obiska na lokaciji je bilo še mnogo več kot prejšnji dan, organizatorji pa so nam postregli z bogatim programom, med drugim z avanturami, kjer smo spoznavali zgodovino in zanimivosti geolova. Tu so se začele tudi težave, ki so nas – in preostanek sveta – pestile skoraj skozi ves dan. Geolovske aplikacije so bile preobremenjene in spopadali smo se z njihovim nedelovanjem. K temu je botroval tudi sočasni londonski dogodek. Je pa vsaj bilo malo več časa gledati okoli sebe in ne samo v pametne telefone. Ker Praga je res mesto neštetih plasti, ki se ti razkrivajo, ko hodiš po njenih tlakovanih ulicah ali pa se okrepčaš z zlatorumenimi napitki v stoletnih pivnicah, ki so – tako kot napitki – ponos in biseri mesta.

Dnevnik osrednjega dogodka “25 Years of Geocaching – Prague 2025”
Uradni del se je zaključil v nedeljo s CITO dogodom in slovesom, česar pa se zaradi dolge poti nazaj domov nismo udeležili. Če zaokrožim vse skupaj, to najlažje storim s statistiko. V štirih dneh:
- prehojenih okoli 111.000 korakov ali cca. 71 km
- najdenih 485 zakladov, od tega:
- 353 avantur
- 102 tradicionalna in večstopenjska zaklada
- 14 virtualnih zakladov
- 7 zemeljskih zakladov
- 3 dogodki
- 2 letterbox zaklada
- 2 CCE dogodka
- 1 Giga dogodek
- 1 GPS Maze
- litri zlatorumenega napitka

Obisk pivovarne Staropramen, ki je bila ustanovljena leta 1869 in je ena največjih in najstarejših pivovarn na Češkem ter pomemben del praške pivske tradicije
Uradni del dogodka je bil odlično organiziran, za kar gre vsa zahvala in pohvala organizatorjem, za vse ostalo pa je poskrbelo vzdušje mesta in geolovci s celega sveta. Hvala tudi ekipi Emahana, ki je z nama delila to za naju povsem novo geolovsko izkušnjo.
Se morda vidimo na naslednjem, opravičila za izostanek na domačem kamniškem Block Party dogodku v septembru pa ni!

Nasvidenje, Praga!