CITO: geolovsko srečanje s poslanstvom
Cache In Trash Out® oziroma CITO je stalna okoljska pobuda svetovne geolovske skupnosti, usmerjena v ohranjanje okolja, v katerem geolovci uživamo v svoji dejavnosti. Povezuje druženje na geolovskem srečanju s prostovoljskim družbenokoristnim delom. Na vsem dobro znanih CITO dogodkih se geolovci srečujemo na akcijah čiščenja naravnega in urbanega okolja, odstranjevanja invazivnih rastlin, ozelenjevanja in pogozdovanja ali urejanja poti in drugih podobnih akcijah v korist skupnosti.
Izziv Aprilski CITO trojček
V Slovenskem GeoCaching klubu smo se v sodelovanju z organizatorji še dveh CITO dogodkov v aprilu odločili to pobudo utrditi z izzivom: se lahko aktivno udeležite dogodkov Očistimo Kranj 2016, Očistimo Idrijo 2016 in Dan Zemlje 2016? Naš planet vam bo hvaležen, pa tudi zadovoljstvo s prispevkom k ohranjanju okolja, v katerem živimo, bo večje. Poleg tega bodo ekipe, ki se bodo aktivno udeležile vseh treh dogodkov, v zahvalo prejele tudi majhen sledljivček s priložnostnim motivom. Aktivno udeležbo boste dokazali zbiranjem žigov na kartončku, ki ga boste dobili 2. aprila na dogodku Očistimo Kranj 2016. Za več informacij preberite opise dogodkov.
Pobuda CITO se je prvič pojavila že leta 2002, dogodki pa so v večjem obsegu prvič potekali v času okoli Dneva Zemlje leta 2003. V aprilu tega leta je potekalo 56 CITO dogodkov, prvi pa naj bi bil po preverjenih podatkih čistilna akcija v naravnem parku Rakunov potok v ameriški zvezni državi Pensilvaniji (GCE2F1). Udeležilo se ga je 52 ekip, na spletu je še vedno dostopen album s fotografijami. Povsem nedvomno pa je, da je bil prvi evropski CITO dogodek v Luksemburgu (GCEB76), saj je bil eden od le dveh, ki sta bila ob Dnevu Zemlje 2003 organizirana zunaj ZDA (drugi na Novi Zelandiji). Zapisi pričajo, da ga je odplaknil dež: tri ekipe so v obupnem vremenu nabrale okoli 200 pločevink in steklenic od piva in drugih alkoholnih pijač, en udeleženec si je z lastno cigareto poškodoval oko. V letu 2003 je bilo skupaj organiziranih 76 CITO dogodkov, v letu 2004 jih je bilo 147, v letu 2015 pa že nič manj kot 2.567.
Slovenska zgodovina teh dogodkov ni posebej pestra. Doslej jih je v naši državi potekalo dvanajst. Prvi je bil pridružen veliki akciji Očistimo Slovenijo 2010, do konca leta 2014 so se zvrstili še štirje. Prvi CITO dogodek pri nas, ki je potekal na točno določeni lokaciji, je bil Škofja Loka CITO. V letu 2015 smo jih skupaj organizirali skoraj dvakrat toliko kot v vseh letih prej. Da bo pregled popoln, pa je treba dodati, da so slovenski geolovci organizirali nekaj CITO aktivnosti tudi na Hrvaškem.
V letu 2016 nas k organizaciji CITO aktivnosti s sedeža igre posebej spodbujajo z dvema spominkoma, ki si jih bo mogoče prislužiti z udeležbo na CITO dogodku v tednu od 16. do 24. aprila in v tednu od 17. do 25. septembra. Še bolj kot spominek bo nagrada za udeležbo zavest, da smo nekaj prispevali za skupno dobro, pa tudi zabavno druženje s prijatelji geolovci.
Seveda pa lahko CITO dogodek tudi organiziramo. Pri tem bomo uspešnejši, če se bomo povezali z lokalno skupnostjo oziroma z upravljavci javnih zemljišč in dogodek organizirali v skladu s potrebami v posameznem okolju. Tako se bo tudi lažje dogovoriti za odvoz zbranih odpadkov ali odstranjenega rastlinja, hkrati pa se bo v skupnosti utrdilo dobro mnenje o geolovu in geolovcih. Naj tudi drugi vidijo, da nismo samo čudaki, ki brskajo po grmovju za skritimi škatlami (da ne uporabim tiste oguljene o milijardni tehnologiji). CITO dogodek je mogoče organizirati tudi v okviru večje akcije, ki poteka zunaj geolovske skupnosti (kot sta npr. akciji Očistimo Kranj in Očistimo Idrijo). V tem primeru je treba dogodek organizirati tako, da dejavnost, ki jo organizirajo geolovci za geolovce, poteka kot del ali sklop večjega dogodka.
V mesecu, ki prihaja, so napovedani že štirje CITO dogodki. Slovenski GeoCaching klub je organizator dogodka Dan Zemlje 2016, v okviru katerega bomo spoznali in tudi odstranjevali japonski dresnik (invazivno rastlino, ki povzroča največjo okoljsko in gospodarsko škodo), in partner v že omenjenem izzivu Aprilski CITO trojček. Morda se bo seznamu štirih pridružil še kakšen? Z udeležbo na teh dogodkih pokažimo, da nam je mar še za kaj drugega kot za spominek in smeške na zemljevidu. Potem pa že lahko začnemo načrtovati dogodke za september.