Dan modrega stikala: dvajset let geolova
Vse najboljše ob Dnevu modrega stikala! Pod tem imenom poznamo 2. maj v geolovskem svetu šele zadnjih nekaj let, od trenutka, ko je postala GPS tehnologija dejansko dostopna za civilno uporabo, pa je danes natanko 20 let. O vsem tem ste gotovo že slišali. Na našem spletišču, če ne drugje. Natančen signal 24 satelitov tega sistema je pred 2. majem 2000 uporabljala le ameriška vojska. Ta dan pa je predsednik Bill Clinton ukazal izključiti »selektivno dostopnost« oziroma načrtno motenje GPS signala zaradi državne varnosti in natančnost civilnih GPS naprav se je v trenutku izboljšala, kot da bi nekdo preklopil stikalo.
Ker politikom redko verjamemo na besedo, je američan Dave Ulmer že naslednji dan preizkusil, ali je signal res natančnejši. V novičarski skupini sci.geo.satellite-nav je napovedal igro The Great American GPS Stash Hunt (Veliki ameriški lov na zaklad) in takoj prešel od besed k dejanjem. V veliko vedro je naložil nekaj res uporabnih in po današnjih smernicah prepovedanih stvari (med drugim hrano, denar in fračo) in jih skril v gozdu v zvezvni državi Orgeon. Pripravo zaklada je dokumentiral z video posnetkom. Na objavljenih koordinatah N 45 17,460 W 122 24,800 je tri dni kasneje Mike Teague zabeležil prvi FTF v dokumentirani zgodovini človeštva (obstaja še nekaj slabše dokumentiranih). Enaki poskusi so se kmalu začeli po vsem svetu, zato je Mike začel zbirati koordinate, ki jih je nabral po raznih internetnih skupinah, objavljati na svoji spletni strani. Že 30. maja 2000 je nekdo predlagal, da bi novo igro poimenovali geocaching. Izraz se je v drugi polovici leta 2000, ko je upravljanje strani prevzel Jeremy Irish, dokončno prijel, konec leta 2000 pa je Jeremy s sodelavcema Eliasom Alvordom in Bryanom Rothom (današnjim predsednikom Geocaching HQ) ustanovil podjetje Groundspeak. Pot je šla samo še navzgor. Več o začetkih geolova lahko preberete na strani The History of Geocaching. Mi bomo omenili samo še to, da je bil prvi geolovski zaklad v Sloveniji postavljen na Strunjanskem klifu 29. junija 2001, ko je bilo zakladov na svetu komaj kaj več kot 4000.
Torej, vsem geolovkam in geolovcem še enkrat voščimo vse najboljše ob 20. obletnici naše igre! Praznujemo jo v precej čudnih časih, pa ne samo za geolov. Kar nekaj skupin slovenskih geolovcev bi ta dan praznovalo na giga-dogodku v Pragi, nekateri bi bili že živčne razvaline zaradi prvega slovenskega mega-dogodka, ki bi bil oddaljen le še štiri tedne. Pandemija koronavirusa je praznovanje dvajsetletnice pokvarila vsem. Praška pomlad je prestavljena na negotovo jesen, naš težko pričakovani mega-dogodek pa na prihodnje leto. Tudi aktivnosti, ki so jih glede praznovanja dvajsetletnice igre načrtovali v geocaching HQ, so se večinoma zamaknile oziroma podaljšale v leto 2021. Od danes naprej si lahko prislužite Blue Switch Day spominek. Razmeram primerno imate za to čas do konca leta: spominek vam bo prinesla prva najdba zaklada ali lab zaklada oziroma udeležba na dogodku kadar koli letos po 2. maju. Morda se lahko do najbližjega še nenajdenega zaklada odpravite kar danes.