Zadnji v trojčku: Dan Zemlje 2016
Slabo vreme je največji sovražnik organizatorjev geolovskih dogodkov na prostem. Nekaj dni pred CITO dogodkom Dan Zemlje 2016 ni kazalo najbolje. Tisto soboto pa nam je dež najprej prizanesel na Taborniškem feštivalu, potem pa še na akciji nabiranja dresnika ob Savi. Organizatorji smo skoraj vriskali od veselja, ko so se ob uri začeli zbirati udeleženci v nepričakovano velikem številu. Nekateri so od doma odšli v dežju in so očitno resno vzeli našo pripravljenost, da dogodek izpeljemo v vsakem vremenu. Izziv, ki nam ga je Mestna občina Ljubljana postavila z orjaškim kontejnerjem na izhodiščnih koordinatah, nam ni dopuščal umika. Nabrali naj bi vsaj 250 kg rastline, ki bo predelana v papir koristno uporabljena v drugih okoljevarstvenih akcijah Mestne občine.
Strah pred dežjem je imel velike oči. Simona iz kompaskov je uvodno predavanje o dresniku zato skrajšala, a bilo nič manj zanimivo in poučno. Nabiramo olesenel lanski dresnik v velike bele vreče, smo na hitro razložili udeležencem. Manjša skupina je ostala na izhodiščnih koordinatah in pospravila tamkajšnje rastišče, glavnina pa se nas je odpravila na slab kilometer oddaljeno plantažo dresnika, kjer je bilo rjavih stebel v skoraj neomejenih količinah.
Aprilski CITO trojček je bil ideja, da povežemo CITO dogodke v Kranju, Idriji in Ljubljani ter s tem spodbudimo geolovce k udeležbi ne glede na spominek, ki si ga je bilo mogoče prislužiti v tednu od 16. do 24. aprila. Odziv je bil pravzaprav večji, kot smo ob razmeroma kratkem času promocije te ideje pred prvim dogodkom v Kranju pričakovali. V Idriji je bilo že jasno, da bodo dr.gumpi, Emahana, gamsek, geo muca, geo žabica, Kremenčkovi, krossnik, Larsus cisalpinus, morska riba, sovce, Tomislav68 in Torchic2 prejeli CITO sledljive ploščice, ki jih je v zahvalo prispeval SGK. Z udeležbo na Dnevu Zemlje 2016 so to tudi potrdili, nekateri med njimi so se udeležili prav vseh petih CITO dogodkov, ki so potekali v aprilu. Morda bomo kak podoben izziv ponovili tudi v septembrskem CITO tednu. Z več dogodki na vseh koncih Slovenije? Geolovcev, ki jim ni težko narediti nekaj za skupno dobro, očitno ne manjka.
Na delo smo se vrgli z vso silo, saj veste, vsak hip bi lahko začelo deževati. In bilo je prav zabavno. V napol džungelskem okolju smo ob lomljenju, drobljenju in tlačenju stebel v vreče med pokanjem in hreščanjem izživeli vso svojo skrito agresivnost. Kdor si je ogledal video na klubski Facebookovi strani, zagotovo ve, o čem govorimo. Ko je z neba dejansko priletelo nekaj več kapelj, smo tempo še pospešili. Vreče smo polnili s tako vnemo, da smo ob tem popolnoma pozabili na organizacijo odvoza.
Po dobrih dveh urah dela smo v glavnem zaključili, še kako uro pa je trajalo, da smo s prikolico, ki so jo posodili kompaski, vreče zvozili do kontejnerja in ga napolnili skoraj do vrha. Zadnje vreče je bilo treba že tlačiti. Delavci Snage so živčno postopali naokoli in kontejner odpeljali takoj po skupinski fotografiji. Na družabni del dogodka smo pošteno zamudili. Pa smo kljub temu v odličnem razpoloženju tudi ta del programa pripeljali do konca in razdelili najprej sledljivčke zahvale tistim 12 geolovcem in geolovkam, ki so se udeležili vseh treh dogodkov našega CITO izziva, potem pa z žrebanjem še praktične nagrade, ki jih je prispevala Mestna občina Ljubljana oziroma Oddelek za varstvo okolja mestne uprave kot soorganizator.
Dan Zemlje 2016 je vsekakor uspel. Zahvala za to gre v prvi vrsti udeležencem, 37 ekipam oziroma skupaj 56 posameznikom, ki so neumorno polnili vreče. Pa vsem soorganizatorjem, posebej kompaskom, ki so prispevali odlično uvodno predavanje (in dodatne informacije o dresniku med nabiranjem in družabnim delom dogodka), prikolico za transport vreč in himalajski burek (bil je kot jeti: mnogi udeleženci so ga na hitro videli, materialni dokazi o njegovem obstoju pa so pičli) ter izdelali srečke. In Kremenčkovim otrokom za pomoč pri žrebanju. In nenazadnje Zali z Oddelka za varovanje okolja Mestne uprave, ki je prispevala idejo za ta dogodek in se ga udeležila skupaj z družino. Oddelek je tudi uredil logistično podporo in prispeval praktične nagrade, ki jih je bilo ravno dovolj, da z druženja po akciji nihče ni odšel praznih rok. Nestrpno čakamo uradne podatke o teži vsebine kontejnerja. Kako jo ocenjujejo udeleženci, lahko preberete v njihovih dnevniških zapisih.
Zdaj smo dobili tudi podatek o nabrani količini. Nabrali smo 650 kg dresnika!