GC4TG2C Sniper’s Nest
Zapis enega izmed naših članov:
Dne 5.1.2014 se je sredi našega glavnega mesta pojavil zaklad (http://coord.info/GC4TG2C), ki je, kot kaže že ocena, res trd oreh. Tako ocena težavnosti najdbe kot tudi dostopnosti (teren) sta pri njem najvišji. Seveda kot tak predstavlja pravi izziv, katerega pa se lahko lotijo le tisti s pravilno opremo, znanjem in pogumom. V petek 28.03.2014 se je na samem mestu, ob opuščenem stolpu nekdanjih skakalnic Mostec, zbralo kar petnajst ekip zakladolovcev. Srečanje je bilo v znamenju petic. Ne le, da je težavnost zaklada ocenjena s 5/5. Bil je tudi peti dan v tednu, ob petih popoldne. Po spoznavnem klepetu so bile vloge razdeljene in brez logistične podpore nekaj ekip na trdnih tleh, uspeha zagotovo ne bi bilo. Operacija osvobajanja ostrostrelčevega gnezda je potekala gladko in brez zapletov. Diverzantski skupini štirih najbolj pogumnih sta naskok in osvoboditev gnezda uspela v slabih desetih minutah. Po obveznem vpisu v dnevnik in spominskem slikanju je sledila še uspešna vrnitev na varna trdna tla.
– Gregor (krossnik)
Vsa čast tistim, ki so prišli gor. Se pa sprašujem, koliko od tistih, ki so od spodaj gledali gor (in pri nekem drugem zakladu 5/5 od zgoraj dol) in se tudi vpisali, lahko brez zadržkov zatrdi, da bi šli in prišli gor tudi sami. Jaz zase že lahko rečem, da si tu gor ne upam, vsaj ne na način, kot so ga uporabili v tej odpravi. V čem je potem smisel 5/5 zklada, če si vpis zaslužiš že z “glasnim spodbujanjem” od spodaj?
Na to si mora vsekakor odgovoriti vsak sam. Sam sem na stališču, da je pri vsakem takšnem podvigu pomembno timsko delo in če si s svojo aktivno udeležbo prispeval h končnemu uspehu in bil tako del “zmagovalnega” tima, potem nimam zadržkov za vpis.
Pozdravljeni,
moje ime je Matej in sem pred priblizno dvemi leti zacel obiskovati “stolp” oz. to staro skakalnico na Galetovem (prosto plezanje). Do danes smo s kolegi vrhnje nadstropje dodobra opremili. Vanj smo vlozili veliko sredstev in napora (solarne celice, izdelava lopute, žar, …). Novembra lani pa se je v našem dnevniku pojavil vpis o namestitvi geocacha. Sprva nas ideja ni motila, saj smo zeleli vsem, ki se potrudijo in priplezajo do vrha omogociti uporabo opreme. Vendar pa nam zadnje case velik obisk povzroca stevilne tezave (predvsem unicenje opreme). Zato smo se vsi, ki stolp opremljamo odlocili da geocacher premestimo eno nadstropje nizje in onemogocimo dostop do zgornjega nadstropja. Zaklenjen predel bo jasno markiran.
Hvala za raumevanje in posteno uporabo opremljene skakalnice.
Hvala za obvestilo! Praviloma se geocacherji trudimo, da ne povzročamo škode in me čudi, da je do tega prišlo. Upam, da škoda ni velika?
Obisk v resnici ni tako velik, saj tipično v enem obisku ne splezajo do vrha čisto vsi, ki so vpisani v dnevnik, pač pa se vpiše tudi tiste, ki so tako ali drugače pomagali pri podvigu in niso uspeli priti do vpisne knjige. Tako so dejansko na en podvig gor le 2 do 4 osebe.
Kakorkoli že, hvala za posredovanje in premaknjeno škatlo. Upamo, da do težav ne bo več prihajalo!
Izkoriščam tole še za kratko vprašanje: ali redni uporabniki stolpa uporabljate lestev ali prosto splezate do vrha?
Se strinjam in verjamem, da se večina geocacherjev drži načel igre. Na žalost pa se tu in tam pripetijo tudi neljubi dogodki, zato smo se odločili za omenjeno potezo.
V tem primeru gre za poškodovano elektroniko, ki preko fotovoltaičnih celic polni akumulator in skrbi, da nam tudi ponoči sveti luč. Pred časom pa smo ostali brez napetostnega regulatorja za daljinsko krmiljenje svetil.
Nikakor ne okrivljam vas, saj smo v končni fazi opremo tja postavili po načelu zaupanja ter na lastno odgovornost. Se mi pa zdi prav, da geocacherje o spremembi obvestim.
Naj odgovorim še na zadnje vprašanje:
Da, večinoma plezamo brez kakršne koli opreme po notranji strani, potrebne je le nekaj vaje. Nekateri se s plezanjem ukvarjamo ljubiteljsko, zato smo se stolpa lotili tudi po zunanji strani, za kar pa so potrebni plezalni čevlji, priporočljiva pa je tudi naveza. Nazaj grede (navzdol) pa je najhitrejša pot kar skakanje s police na polico. Ukvarjamo se namreč s športnom imenovanim “parkour”. Malo drugačna zgoba pa se odvija, kadar na šišenski hrib in v na stolp nosimo opremo 🙂
Hm. Matej hvala za opozorilo. Pravilo geocachinga pravi, da mora postavljalec za dovoljenje pred postavitvijo škatlice vprašati lastnika nepremičnine. Vi to sicer verjetno niste, ste pa v opremo prostora nedvomno vložili veliko časa, truda in tudi sredstev. To sem videl tudi sam, saj sem se z gamskom prvi povzpel do škatlice. Ob tem me je presenetilo, da je (kasneje) prišlo do uničenja opreme. Upam sicer, da ne ob obisku zakladolovcev, vsekakor pa razumem vašo odločitev za zaklepanje zgornjega podesta in prestavitev škatlice in jo tudi podpiram. Težavnost dostopa tako skoraj ni spremenjena in bo za obiskovalce škatlice, ki se bodo želeli vpisati, še vedno predstavljala pravi izziv.