Geolovska fotografija leta 2021 je …
Natečaj za geolovsko fotografijo leta 2021 je uspešno zaključen. Po podaljšanem glasovanju, v katerem je veljaven glas oddalo 128 geolovcev oziroma ekip s treh celin, lahko fotografije razvrstimo po končnem vrstnem redu. Na vrhu vsaj glede avtorja ni spremembe glede na lanski natečaj: večini se je najbolj prikupila fotografija, ki jo je posnel Larsus cisalpinus. Kot pove naslov, na enem svojih FTF-pohodov. Na drugem mestu je fotografski utrinek z vrha Triglava avtorice bajla33, na tretjem pa razpoloženjska fotografija iz skrivnostnega gozda avtorice mill75. Za njimi pa vse ostale… Oglejte si torej galerijo s končnim vrstnim redom še enkat:
#3 T5 votlina s pogledom na morje / T5-cave-FTF with seaview
(Larsus cisalpinus)
#9 Najvišji v Sloveniji / The highest in Slovenia
(bajla33)
#5 Skrivnostni zaklad v skrivnostnem gozdu / Mystery cache in mystery forest
(mill75)
#8 Beli sneg / White snow
(miha1605)
#1 Uživam / Enjoying life
(Emahana)
#4 Mladost … norost? / Crazy youth
(Kremenckovi)
#17 Pogled v prihodnost / Lookout into the future
(Piko_in_Tado)
#15 Slap Rinka / Rinka waterfall
(TrickSLO)
#10 (Bunklji) ne bi razumeli … / (Muggles) wouldn’t understand
(Zoya83)
#14 Velikanova stopinja v Rakovem Škocjanu / Giant’s footstep in Rakov Škocjan
(dr_jani)
#7 Svoboda / Freedom
(Buhteljni)
#19 Iščite neopazno, zlijte se z okoljem / Use stealth, blend with surroundings
(balaena)
#11 Prihaja (Sv. Vid, Pag) / It’s coming (St. Vid, Pag)
(geo muca)
#2 Po najdbi … ali po DNF? / After the find … or DNF?
(icabrian)
#6 Kamniti trol / Stone troll
(dr.gumpi)
#16 Drevo / A tree
(mirobori)
#13 Navajanje otrok na geocaching / Getting children to know geocaching
(jurac)
#12 Vpisovanje z zaščito proti smoli / Logging with tree resin protection
(NiSEM)
#18 Geodružina / Geofamily
(dmrvos)
Najbrž pri tem vrstnem redu pogrešate število glasov. Prav imate. V natečaju smo uporabili večinski sistem v več krogih (instant-runoff voting), ki ga uporabljajo za parlamentarne ali predsedniške volitve v več državah (Nova Zelandija, Avstralija, Irska,…), pa tudi za izbor gostitelja olimpijskih iger, podelitev oskarjev in izbor novozelandskega ptiča leta. V našem primeru so glasovalci izbrali do pet fotografij in jih razvrstili na mesta od prvega do petega. Če bi eno od fotografij večina glasovalcev postavila na prvo mesto, bi bil izbor končan že v prvem krogu. Ker se to ni zgodilo, smo do zmagovalca prišli v osemnajstih krogih ob upoštevanju glasov za mesta, nižja od prvega. Ker v vsakem krogu izpade fotografija z najmanj glasovi, se število glasov in deleži spreminjajo. V zadnjem, osemnajstem krogu sta ostali fotografiji #3 in #9, razmerje glasov pa je bilo 65 % proti 35 % v prid prve. Sliši se bolj zapleteno, kot je v resnici. Le za preštevanje je treba imeti računalniško orodje.
Kot smo omenili uvodoma, je glasovalo 128 geolovcev oziroma ekip, oddali so skupaj 597 glasov (res je, nekateri so glasovali za manj kot pet fotografij). Za zmagovalno fotografijo je glasovalo 71 ekip in je zbrala največ glasov za prvo, drugo in tudi za tretje mesto. Drugouvrščena fotografija je imela drugo največje število glasov za prvo mesto in tudi drugo največje število glasov za drugo mesto. Za vsako fotografijo je glasovalo vsaj 15 ekip, vsaka je bila vsaj enkrat postavljena na prvo mesto.
Za konec se še enkrat zahvaljujemo vsem avtorjem fotografij za sodelovanje. Zahvaljujemo se tudi vsem, ki ste oddali svoj glas, da smo prišli do verodostojnega vrstnega reda. Računalniški žreb se je še posebej zahvalil naši ekipi Pikacu in nemški ekipi Chokaya in ju izbral za dobitnici geokovanca. Za vse ostale pa: več sreče prihodnjič. Čez slabo leto, ko se začne nov natečaj. Do takrat pa s kamero skrbno beležite svoje geolovske odprave. Morda boste prav vi posneli Geolovsko fotografijo leta 2022.