CITO izziv 2020 je zaključen
Ja, dobro ste prebrali. Leto 2020 se je malo potegnilo, vsaj glede CITO dogodkov. Iz znanih razlogov, ki jih ne bomo ponavljali, je bilo v letu 2020 premalo CITO dogodkov, da bi lahko izziv, ki smo ga zastavili na začetku lanskega leta, smiselno izpeljali do konca. Zato smo ga podaljšali v leto 2021 in mu dodali še novost letošnjega leta, obratni (locationless) zaklad GC8NEAT. Tako se je v dveh letih le nabralo devet dogodkov, za katere ste si lahko prislužili žig v naš kartonček.
Začelo se je z Žabjim večerom 2020. Lansko leto so imele dvoživke budilko nastavljeno kar zgodaj, zato smo tik pred razglasitvijo epidemije in v prvih dneh po njej uspeli izpeljati štiri od petih načrtovanih dogodkov pomoči dvoživkam med potjo na mrestišča. Potem pa dolgo nič. Do začetka septembra, ko smo se skupinsko spravili nad japonski dresnik ob bajerju v Hrašah. To je bil tudi zadnji CITO dogodek leta 2020. Takle smo imeli.
Leto 2021 se ni začelo nič bolje. Razmere niso dovoljevale druženja, zato smo tradicionalni Žabji večer 2021 izpeljali individualno in spodbujali naše geolovske ekipe, da zanj porabijo svojo možnost vpisa najdbe zaklada GC8NEAT. Odziv je bil kar dober. Potem pa, uganili ste, dolgo nič. Razen individualnih vpisov GC8NEAT je bil prvi CITO letos šele zadnji dan avgusta. Ko je že grozilo, da bomo v Sloveniji kolektivno prešpricali pomladno-poletno CITO sezono (in izviseli glede spominka), smo se le zbrali na dogodku Prvi CITO letos. Zatišje pred nevihto smo izkoristili še za pogrom nad navadno barvilnico v Trzinu. Tja so nekateri že prispeli s spominkom jesenske CITO sezone v žepu, saj so se sredi septembra udeležili tradicionalnega dogodka Čista obala 2021. Zadnji dan oktobra pa se je nekaj geolovcev odpravilo daleč na vzhod tik pod kljun naše geografsko kokošje domovine in se udeležilo dogodka Očistimo Razkriški kot. V krajih, kjer so CITO redko videni dogodki.
Po dveh letih smo tako le dobili aktualne CITOloge. To so geolovci, ki so se udeležili vsaj petih CITO-dogodkov oziroma so ob udeležbi na štirih opravili še CITO dejavnost za vpis obratnega zaklada GC8NEAT. Deseterica veličastnih je:
- Brezzobi_zmajcek
- dr.gumpi
- Emahana
- icabrian
- Jurac
- kompaski
- Kremenckovi
- mirobori
- Princess_Moana
- Queen_Elza
Vsaj tri žige na kartončku CITO izziva 2020 je zbralo 29 ekip, ki so se uvrstile v žrebanje za CITO geokovanec in GC8NEAT sledljive ploščice. Svoje čase smo podelitev diplom CITOlogom in žrebanje kartončkov opravili na geolovskem dogodku po zaključku CITO sezone. Letos to ni bilo mogoče, zato smo žrebali “virtualne” kartončke in izvlekli naslednje ekipe: Lucy_003, DEJKOBEJKO, morskariba, Stitch2008, mirobori, lilizika, Kranjski Janezek, endeavour1 in bojank.
Zahvaljujemo se vsem, ki ste v letih 2020/21 sodelovali na CITO dogodkih. In tudi tistim, ki ste se udeležili klubskih akcij odstranjevanja invazivnih rastlin, ki jih zaradi omejenega števila udeležencev nismo mogli objaviti kot CITO dogodek. Vsak prispevek k ohranjanju in izboljševanju naravnega okolja šteje. Lahko vam zatrdimo, da izzivov na tem področju v letu 2022 ne bo zmanjkalo. CITO izziv 2022 vsekakor bo. Upamo, da ga ne bo treba podaljševati v naslednje leto. Kdaj bomo začeli, je težko reči. Najbrž je precej odvisno od tega, za kdaj so si dvoživke nastavile budilke letos. 😉