Geolovske novice: maj 2021
V uvodu moramo se moramo najprej opravičiti zvestim bralcem za zavajajočo trditev iz prejšnjega novičnika, v katerem smo zmotno napovedali, da je pred nami najlepši mesec. Še enkrat se je izkazalo, da so napovedi negotove, še posebej glede prihodnosti. Medtem, ko se prebijate po blatnih poteh od zaklada do zaklada, brodite čez narasle potoke, bentite čez premočene vpisne listke ali skušate s krtačo povrniti nekdanji sijaj lakastim čeveljcem, v katerih vas je na poti v službo pravkar objavljen zaklad zvabil čez razmočen travnik, vam zagotavljamo, da smo proti piscu ostro ukrepali. Suspendiran je za mesec dni, opraviti mora tudi obvezno dodatno usposabljanje iz geolovske meteorologije*.
Deževni dnevi pa so kot nalašč, da poklikate po naši spletni trgovini in si izberete kak nov kos geolovske garderobe za čase, ko se bodo vremena zjasnila. Do 31. maja lahko naročite majice (s sledilno kodo ali brez nje), športne (»švic«) majice in kapucarje s klubskim logotipom. Na voljo so za geolovke in geolovce, razen športnih tudi za geolovčke. Novost letošnjega leta je kapucar z zadrgo, na katerega lahko pod klubski logotip po želji natisnemo tudi vaš geolovski vzdevek in poljubno sledilno kodo. A pohitite, kot omenjeno, je naročilo odprto le do 31. maja, zaloga pa bo minimalna. Vse boste opravili v razdelku Oblačila naše spletne trgovine.
Zdaj, ko ste oddali naročilo za majico in kapucar, se lahko posvetite študiju statistike prejšnjega meseca na domačih tleh. Za zakladi se je v aprilu po Sloveniji podilo in vsaj eno najdbo tudi zabeležilo 807 geolovskih ekip (okroglih 200 več kot marca), od katerih jih je bilo reci in piši 773 domačinov, 34 pa iz tujine. Vsaj 10 zakladov je našlo 192 domačih ekip, vsaj 20 zakladov pa 103 domače ekipe. Čez stotico mesečnih najdb je v aprilu prilezlo 15 ekip, smo se pa v aprilu nekoliko spustili iz višav, saj trojica na vrhu ni presegla dvestotice. Vrh so zasedli endeavour1 (178), Piko_in_Tado (161) in GeoOrli (154).
Aprila je naš geolovski zemljevid obogatilo dodatnih 69 objavljenih zakladov. Večinoma zelenih, vmes pa kak moder, oranžen in celo en svetlo moder. Za zaklad meseca so kolegi tokrat razglasili BONUS po poti gozdnih živali – MUFLON, piko na i kratkega traila, ki vas popelje iz Nemilj do balkona nad Gorenjsko. Postavila ga je ekipa FANovci, na njem pa bodo še posebej uživali otroci. Kot običajno spomnimo, so vsi slovenski zakladi meseca zbrani na priročnem seznamu.
Geolovskih dogodkov v aprilu ni bilo, a kot veste, so se razmere toliko izboljšale, da jih je spet mogoče objaviti. Družabni vidik geolova, vsaj kar zadeva organizirano druženje, se torej prebuja. Upamo, da bo pri tem tudi ostalo in geoLjubljana 2022 ne bo več samevala v koledarju dogodkov na koncu našega mesečnega e-novičnika, ki prihaja v vaš e-poštni nabiralnik (če ga ne prejemate, se lahko nanj seveda naročite). Prve lastovke že naznanjajo pomlad tudi na tem področju…
Z domače scene pa v širni svet. Še vedno sta aktualna dva izziva nabiranja spominkov, Znanost odkrivanja in Svetovna čudesa. Za prvega imate čas do 11. julija, za drugega pa do nadaljnjega. Vsaka najdba po 2. maju vam letos prinese spominek za Dan Modrega stikala, najbrž pa vsi že veste, kako priti do vpisa sledljivčka na Marsu in z njim povezanega spominka (sledilna koda je na voljo marsikje, tudi na geokovancu). Dobra novica pa je, da bo pregled nad zbranimi spominki nekoliko lažji, saj jih lahko odslej tudi razvrščate tako na spletni strani kot v aplikaciji. Razvrstili boste lahko tudi nov spominek za Zelenortske otoke. Geolovu na prostem neprijazno vreme si lahko popestrite s poslušanjem 49. podkasta Inside HQ, v katerem je govora o Adventure Lab aplikaciji in načrtih z njo. Če ste si posodobili Geocaching aplikacijo, boste lahko kar z mobilne naprave arhivirali zaklad ali objavili razglas za dogodek. Ujezi pa vas lahko kakšna težava pri preverjanju izpolnjevanja meril zaklada z izzivom (challenge), ker je statistično spletišče project-gc opravilo obsežno posodobitev zemljevidov.
Novost je tudi, da je mogoče posvojiti virtualni zaklad. Nekateri, če ne kar vsi, slovenski lastniki neobjavljenih virtualnih zakladov so to ugotovili (tudi) tako, da so prejeli prošnje za posvojitev iz tujine. Zato ponavljamo apel: če menite, da svojega virtualnega priznanja ne boste mogli realizirati v objavljen virtualni zaklad, ga ponudite v posvojitev slovenskim geolovcem. Interesentov gotovo ne bo manjkalo.
Toliko. Za dežjem pride sonce. Pesimisti bi začeli napletati, da za soncem pride spet dež, ampak pustimo to… Spremljajte objave novih zakladov in novih dogodkov v Sloveniji. Vse kaže, da epidemija vsaj do jeseni ne bo več ovira za geolovsko dejavnost. Previdnost seveda ni odveč, saj se vsi spomnimo, kako je bilo lani. Pregovorni materi modrosti boste najbolj ustregli tako, da se cepite, če se še niste. Kako je z objavljanjem zakladov v Sloveniji, pa se lahko vedno poučite na regonalni Wiki strani za Slovenijo.
* ta trditev je seveda zapoznela prvoaprilska. Oziroma literarno pretiravanje. Tudi marljivim Kremenčkovim kdaj zmanjka časa in mora vskočiti kdo drug.