GIFF 2019 – največje srečanje slovenskih geolovcev doslej
Tudi GIFF 2019 je prišel in odšel. Kaj bi čakali do konca: kar v drugem stavku navdušeno povejmo, da je bil popoln uspeh. 😃 Pred točno tednom dni se je v dvorani 1 ljubljanskega Koloseja nabralo 154 geolovcev, kar je deset več kot je sedežev v dvorani. Dogodek se bo zapisal v našo geolovsko zgodovino kot največje srečanje slovenskih geolovcev doslej, ki sta mu dva hrvaška in dva belgijska udeleženca zagotovila še mednarodni status. Tudi število ekip je po prvih ocenah preseglo dosedanji mejnik, ki ga je postavil GIFF 2015, a počakajmo, da vse vpišejo udeležbo.
A začnimo na začetku, ko so nekaj po 17. uri po avli Koloseja blodile le najbolj zagrizene geolovske duše, organizatorji pa smo se oskrbeli z zadnjim odmerkom kofeina. Pričakovanja, da bo šlo kaj narobe, se nikakor niso hotela uresničiti. Dvorana je bila nared, blagajno smo postavili že precej pred napovedano uro. S sedeži, ki so šli za med, smo tako uspešno strašili, da so bili prvi gledalci v dvorani že malo čez 18. uro. Ko smo še pripravljali kotiček s palčki in po enim rekvizitom iz vsakega slovenskega filma: Cachemanom v naravni veilkosti in tehtnico groze. Čakanje na začetek so olajšali Rožmani s predprogramom, ki je prikazal letošnjo geolovsko dejavnost pri nas. Če so se s Cachemanom nekateri še upali slikati, je na tehtnico stopila le peščica najpogumnejših (pa še ti nam niso zaupali številk). Okoli 18.30 je bila pred blagajno še poštena gneča, kakih 15 minut kasneje pa sta standardni Miro in njegova tokratna pomočnica Tinkara že kar samevala. Le kam so šli vsi geolovci? V dvorano, seveda.
Začelo se je z uvodnim nagovorom, kjer je imel krossnik tokrat posebej prijetno nalogo: podeliti priznanji v podobi mini-palčkov dvema slovenskima filmskima ekipama. Kot že veste, sta letos svoja izdelka na GIFF poslali dve slovenski ekipi. Filmu Cacheman, ki ga je poslal dr_jani, se ni uspelo uvrstiti v finale, a smo ga prikazali na velikem platnu kot uvod (lahko si ga ogledate na YouTubu). Filmu Go GEOFIT ekip ninalestone in rosidr3 pa je uspel veliki met: kot enega od 16 finalistov so ga (oziroma ga še bodo) prikazali na skoraj 700 dogodkih po vsem svetu.
Kot je bilo večkrat zagroženo, so se točno ob 19. uri ugasnile luči. Najprej nas je dobre tri minute in pol zabaval Cacheman (zagotovo so nekateri v dvorani skušali poklicati na številko na zaslonu, ker je bila ponudba res privlačna), potem pa smo se za eno uro potopili v svet mednarodne geolovske kinematografije. Zvok in slika sta bila kot lansko leto vrhunska, končno nam je uspelo ukrotiti podnapise in jih narediti berljive tudi ob uporabi profesionalne tehnologije predvajanja. Po petih letih učenja lahko zdaj končno rečemo, da res obvladamo tehnično izvedbo. 😊 Ena ura je hitro mimo. Samo še skupinska slika in oddajanje glasovnic, pa smo bili že na poti na standardno lokacijo za drugi del dogodka. Druženje z razglasitvijo zmagovalcev in žrebanjem priložnostnih nagrad v pivnici Kratochwill.
Ad hoc sestavljena komisija za štetje glasov pri zadnji mizi, ki jo že pet let zaseda ista druščina, se je lotila štetja takoj, ko je dobila na mizo prve vrčke in seveda glasovnice. Ko je skrbno preštela kar 152 oddanih glasovnic, dvomov o pričakovanem zmagovalcu ni bilo več. Slovenski GIFF palček je tokrat ostal doma, na drugem mestu pa sta skupaj kot najboljša tujejezična filma končala švicarski DNF Casanova in Finec s svojim diskretnim nordijskim šarmom. Ti trije filmi so odstopali, konkurenca za naslednja mesta pa je bila tako izenačena, da se je med prvih osem uvrstilo 14 filmov. 😉 Končni vrstni red je torej videti takole:
1. go GEOFIT (ninalestone & rosidr3, Slovenija) – 67 glasov
2. Looking for a New Love (harogs & geocachingclown, Švica) – 23 glasov
2. Geocaching Documentary from Finland – Being Stealth (weellu & Harjus) – 23 glasov
3. Chernobyl (Andrej BigCarp, Slovaška) – 7 glasov
4. A Geocaching Horror Movie Trailer (Komikino, ZDA) – 6 glasov
5. Waking Lazy Tom (Mi-Team, Nemčija) – 5 glasov
6. COMA 2: Hibernatus (Team CoMiKa, Španija) – 4 glasovi
6. TFTC 2019 (treasurehuntergd, Nemčija) – 4 glasovi
7. A normal GEOday (Team AlboGIFF, Španija) – 3 glasovi
8. My first geocache (soneo, Nemčija) – 2 glasova
8. A New Size, You Guys (DNF Hound, ZDA) – 2 glasova
8. Cache Police (Northern Rivers Caching Community, Avstralija) – 2 glasova
8. You can… (Ztraceni v mlze, Češka) – 2 glasova
8. A Geocaching Mom’s Life (Ullii, ZDA) – 2 glasova
9. Calling of the APEs (Rogercns, Brazilija) – 0 glasov
9. The Geocaching Express 6000 GPS Receiver (GeoElmo6000, ZDA) – 0 glasov
Naš finalist je na domačem terenu osvojil srca gledalcev, odlično pa se je odrezal tudi na drugih projekcijah. Po podatkih, ki smo jih uspeli zbrati za kakih deset dogodkov z vsaj 50 udeleženci, je vselej končal v prvi polovici, večinoma med petim in osmim mestom. Tako da lahko avtorjem samo še enkrat čestitamo! Ker je bila udeležba tako množična, smo na hitro pripravili še glasovanje po posameznih oskarjevskih kategorijah. Odzvalo se je natanko 50 geolovcev. Rezultati so zanimivi in razkrivajo, kaj se je domačim gledalcev še vtisnilo v spomin.
Najboljši tujejezični film: Looking for a New Love in Geocaching Documentary from Finland – Being Stealth
Najboljša režija: harogs & geocachingclown za Looking for a New Love
Najboljši igralec v glavni vlogi: Braija kot Braija (Geocaching Documentary from Finland – Being Stealth)
Najboljša igralka v glavni vlogi: Ninalestone kot Nina (Go GEOFIT)
Najboljši igralec v stranski vlogi: Jose Maria Cebria kot psiholog (Coma 2: Hibernatus)
Najboljša igralka v stranski vlogi: rosidr3 kot Simona (Go GEOFIT)
Najboljši dokumentarni film: Chernobyl
Najboljši scenarij: Looking for a New Love
Najboljša kostumografija: A normal GEOday
Najboljša kinematografija: Chernobyl
Domači igralki sta bili itak brez konkurence. Očitno je, da je Looking for a New Love zasluženo pri vrhu: preprost in učinkovit scenarij in dobra režija sta na zabaven način prikazala, kako utegnejo čudno obnašanje odraslih ljudi (napačno) razumeti bunklji. V podobni situaciji smo se znašli že skoraj vsi. Nadaljevanja uspešnic redko dosežejo uspeh prvega filma, finski dokumentarec pa je izjema, ki potrjuje to pravilo. Dodatno glasovanje je pokazalo, zakaj: Braija je v vlogi samega sebe pometel s konkurenco v izboru za najboljšega igralca. V prizorih s plaščem nevidnosti (mimogrede, pri Geobunklju so nam povedali, da je razprodan) in pometanjem sledi v snegu je kot severnjaški Mr. Bean. Eden od teh dveh filmov bo zagotovo tudi zmagovalec globalnega glasovanja (svoj glas lahko oddate do 17. novembra). Kljub manjšemu številu glasov pa so naši gledalci prepoznali nekatere kvalitete ostalih filmov. Za najboljšo kinematografijo so nagradili izvrstno posnet film Černobil, ki je bil brez konkurence tudi kot dokumentarni film. Zapomnili so si oba terapevtska lika iz filma Coma 2, naziv najboljšega igralca v stranski vlogi pa je za malenkost odnesel umirjeni bradati psiholog. In nenazadnje, bilo bi čudno, če kot filma z najboljšo kostumografijo ne bi prepoznali španskega A normal GEOday s pirati, Čudežno deželo, pa še čisto normalnimi geolovci zapovrhu.
GIFF se je utrdil kot osrednji slovenski dogodek in kot ravno pravi zaključek geolovskega leta. Piko na i pa bomo glede tega pritisnili na deseti jubilejni Izmenjavi TB & GC v praznično okrašeni Ljubljani. V enakem številu kot na GIFF-u? 😉