Globine geolova
Kako dolgo si že geocacher? Misliš, da veš že vse o geolovu? Da vidimo, če te lahko presenetim.
Vsi vemo, kaj je geolov in s čim ga najpogosteje povezujemo. Takoj prepoznamo naslednje besede: GPS, škatle v gozdu, sprehodi, kratice (DNF, TFTC, SWAG…), tradiji, multiji, itd.
Vse to je geolovcem že znano, tudi največjim začetnikom.
Če bi ziveli v ZDA, bi verjetno besedam zgoraj dodali še skavtsko (taborniško) značko. Zaslužiti si takšno značko je kar izziv (pogoji). Sam sem bil kar nekaj let tabornik in sigurno bi takšno značko v tistem času tudi osvojil. Zdaj nisem več prepričan…
Obstajajo tudi druge zadeve, ki jih začetniki ponavadi ne povezujejo z geolovom, vendar kasneje odkrijejo, da so njegov sestavni del. Posebni zakladi (Wherigo, Locationless, Adventure Lab), neuradne (c:geo) in uradne mobilne aplikacije (Geocaching, Cachly) in seveda sveti gral deževnih dni za geolovce: Project-GC.
Si že slišal za uradne Geocaching promocije? Med zelo odmevnimi (vsaj v geolovskih krogih), ki so se odvijale v preteklosti, so najbolj zanimive: Jeep, Magic: The Gathering, Ninja želve. Celoten seznam s podrobnostmi se najde tukaj. Meni do sedaj še ni uspelo najti nobenega sledljivčka s teh promocij. Pomocija Ninja želve je še vedno aktivna in preveriš lahko, če se katera ninja nahaja blizu tebe.
Preden gremo globlje na Zemlji, “skočimo” še malo v vesolje. Prepričan sem, da zadnji uspeh geolova poznaš. Sledljivček se nahaja najmanj 55 milijonov kilometrov stan od našega planeta! O Mars Perserverance Rover sledljivčku več tukaj. Če si našel njegovo kodo, si opazil tudi zanimivost, da je koda naslov Sherlocka Holmesa v Londonu?
No, zgornji sledljivček ni edina geolovska zadeva izven Zemlje. Okoli Zemlje kroži zaklad, ki je “skrit” na Mednarodni vesoljski postaji (GC1BE91). Zaklad vsebuje sledljivček. Ker je obisk in vpisa tega zaklada malo težji, imamo vsaj možnost odkriti sledljivček. Način, kako ga odkriti, je zelo zanimiv! En namig: na mapi poskusi poiskati zaklad Mednarodne vesoljske postaje z vpisom GC kode. Če ti ne uspe, pusti komentar spodaj.
OK, nazaj na Zemljo. Ampak ne še med navadne smrtnike. Obstaja namreč kar nekaj znanih geolovcev. Med njimi boš najhitreje prepoznal igralce Hugha Jackmana (Wolverine), Wila Wheatona (Star Trek), Melisso Joan Hart (Sabrina, najstniška čarovnica), Mio Farrow (The Great Gatsby)… Potem so tu še (na žalost že preminuli) slavni kuharski mojster Anthony Bourdain, NASA astronavt Rick Mastracchio, kolesar Jens Voigt, Ken Jennings,… Poznaš katero slovensko znano osebnost, ki se rada podaja na geolov?
Še vedno smo na Zemlji, ampak gremo malo v preteklost. Pravkar smo praznovali 2. maj, dan ko je GPS signal postal dostopen vsem. Dan kasneje se je rodil geolov. Ampak ideja o iskanju “zakladov” po svetu je seveda starejša. Pirati so jih skrivali že par stoletij nazaj 😉 Pred približno 150 leti pa je že obstajal hobi “letterboxing” (wiki stran), ki je zelo blizu modernemu geolovu. V čast temu hobiju geolov pozna tip zakladov letterbox.
Na koncu še nekaj neprijetnih, ampak odmevnih novic in zadev, ki naj nam ostanejo v spominu (že zaradi boljšega zavedanja). Na žalost je z geolovom povezanih kar nekaj smrti. PROSIM, BODI PREVIDEN! Preberi opis, preveri oceno terena, obvezno sam oceni teren in situacijo preden se podaš v geolov. Previdnost je mati modrosti. Še enkrat: BODI PREVIDEN!
Geolov je bil v novicah tudi zaradi slabo premišljenih lokacij za postavitev zakladov. Zadnji odmeven incident se je zgodil letos v mestu Murfreesboro (Tennessee, ZDA), kjer se je postavljalec odločil imitirati cevno bombo na parkirišču trgovine in tudi na zaklad je napisal “cevna bomba”. Zelo nepremišljena poteza je povzrocila pričakovano reakcijo: vpoklicana je bila bombna enota, da je preverila in odstranila “bombo”. In to ni edini tak primer. Zato še en opomin. Dobro premisli, kam in kako boš postavil zaklad ter kako bo to vplivalo na okolico.
Še ena situacija povezana z geolovom, ki je povzročila kar nekaj dvignjenih obrvi na spletnih omrežjih: nek bunkelj (muggle) je v zakladu pustil surovo jajce. Je to najhujše, kar lahko najdeš v zakladu?
Za konec še najgloblje… Od letos je zaklad skrit skoraj 11 kilometrov pod morsko gladino! “Najdete” ga v Marianskem jarku: GC95P88.
Sem te presenetil s katero izmed informacij? Sem katero od zanimivosti izpustil? Za odgovore na vprašanja je pod tekstom okence za komentarje 😉
Napisano po ideji “ledena gora geocachinga”, videni na Redditu, ki ga zelo priporočam vsem geolovcem (Geocaching subreddit).
Vem za enega slovenskega športnika, za katerega je najbrž večina že slišala, ki je bil precej aktiven lani, letos pa še ni zabeležil najdbe. Pa dvakratna svetovna prvakinja v veleslalomu in letos upokojeni slalomist sta tudi nekdanja geolovca. Neaktivna sta že dolgo. ISS zaklad sem poskusil poiskati z GC-kodo na zemljevidu, ampak do kode sledljivčka še nisem prišel.
Eh… Ne spreglejte očitnega, pa boste hitro prišli do kode. 😊
In kdo so ti sportniki? Ali zelijo ostati skriti pred javnostjo?
Veleslalomistko boš našel pod TessaW, slalomist pa tudi ni daleč od nje. Domačega športnika sem prepoznal sam, tako da ga ne bi razkrival. Kdor bo naletel na njegov geolovski vzdevek in kaj spremlja zimske športe, bo morda seštel ena in ena.