Adventure Lab za vsakogar
V zadnjem času se po naši deželici pojavljajo Adventure Lab avanture kot gobe po dežju. Komaj jih še preštejemo, ponekod so že v napoto ena drugi. Če ste prebrali do sem, pa ne veste, kaj je to Adventure Lab avantura, potem berite naprej. V naslednjem odstavku bomo pojasnili. 😉
Adventure Lab avantura je lokacijska igra, ki jo je mogoče igrati z istoimensko aplikacijo na mobilnih napravah z operacijskim sistemom iOS ali Android ter vključenimi (in delujočimi) lokacijskimi storitvami (v veliki večini primerov to pomeni podporo za GPS). Posamezna avantura obsega eno ali več lokacij, ki jih je treba obiskati in na njih opraviti nalogo za potrditev obiska. Vsaka uspešna “najdba” posamezne lokacije se pripiše k skupnemu številu najdb zakladov na geocaching.com. Uspešen zaključek celotne avanture v večinoma (vendar ne nujno) prinaša možnost najdbe dodatnega, bonus zaklada. V Sloveniji so se prvič pojavili leta 2019, oktobra 2020 smo jih našteli že 21 (pa še več jih bo):
- Adventure Lab Velenje
- Avantura po Izoli
- Jakob Aljaž
- Jurkove dogodivščine
- Kostanjevica – dolenjske Benetke
- Ljubljanski vodnjaki
- Maribor Underground
- Mariborsko mestno obzidje
- Mesto v osrčju gora
- Moščanski župan Josip Oražem
- Novo mesto through time
- Obiščite Maribor
- Planica
- Plečnikova Ljubljana
- Ptuj
- Spominska obeležja v Pirničah
- Sprehod po Bledu
- Sprehod po Kamniku
- Sprehod po Ljubljani
- Sprehod po Sevnici
- Tacenske sodarske rodbine
Da bo pregled lažji, smo jih zbrali tudi na zemljevidu, ki ga bomo bolj ali manj sproti posodabljali. Na pojav nove avanture v vaši okolici sicer opozori aplikacija, če imate zanjo vključena opozorila, enotnega zemljevida z vsemi avanturami pa zaenkrat ni. Bonus zaklade, povezane s posameznimi avanturami, nabiramo na seznamu Adventure Lab v Sloveniji. Opazili boste, da vse avanture nimajo bonus zaklada. Postaviti bonus zaklad seveda ni obvezno, a če nočete vznejevoljiti lovcev na FTF, se le potrudite še s škatlo.
Kako postaviti svojo avanturo?
Aplikacija in igra sama sta še v razvojnem obdobju. Zato je Geocaching HQ k ustvarjanju vsebine sprva povabil nekaj izbranih lokalnih geolovskih organizacij (in med prvimi tudi Slovenski Geocaching klub, kaj čmo, dobri smo 😊) in jim ponudili možnost postavitve avanture z 10 lokacijami. Kasneje so vabila pošiljali tudi z (deloma geografsko usmerjenim) žrebom izbranim posameznikom, ki so se prijavili na prvi “razpis”. Danes se lahko za postavitev svoje avanture prijavite s spletnim obrazcem, če izpolnjujete naslednja merila:
- imate aktivno Premium članstvo,
- ste dokončali že vsaj dve Adventure Lab avanturi,
- nimate nedokončane in neobjavljene avanture.
Geocaching HQ vsake toliko časa izmed prijavljenih izbere nekaj geolovcev, ob tem pa upošteva tudi regionalna merila. Možnost objave dodatne avanture ponudijo tudi lastnikom zelo dobro ocenjenih avantur. Za spodbudo k čim prejšnji objavi pa gre nekaj vabil za objavo dodatne avanture tudi tistim, ki svojo prvo avanturo objavijo v predvidenem roku. Za nekatere je to 31. oktober, za druge pa 15. december 2020. Da ste izbrani, vam bodo sporočili po e-pošti na naslov, povezan z vašim geolovskim računom.
Če ste med srečnimi (ali zaslužnimi) dobitniki, se takoj odklikajte na labs.geocaching.com in se prijavite s svojim geolovskim uporabniškim imenom. V računu boste zagledali kredit za avanturo, ki ga morate sprejeti, nato pa lahko začnete z ustvarjanjem. Uporabniški vemsnik ni posebej zapleten, vsekakor pa se splača prebrati navodila za uporabo. In seveda tudi smernice za postavljanje Adventure Lab avantur. Ker za avanturo ni dovoljeno postavljati ničesar na teren, so smernice preprostejše kot za fizične zaklade. Prebrati pa jih je vseeno koristno. Podrobnejše napotke za urejanje in objavo pa najdete v prispevku Adventure Lab za postavljavce.
Hmmm. A se mogoče še komu zdi preveč radodarno in mogoče rahlo mimo, da se pri Adventure Lab zakladu – ki je v osnovi multi geo zaklad – vsaka posamezna lokacija šteje kot svoja najdba? Kakšno je ozadje za to odločitev?