Kdo za vraga je Nikrmana?
Ko sem sprejel ponudbo Groundspeak-a, da pregledujem zaklade za Slovenijo, sem to naredil z željo, da nekaj prispevam slovenski geolovski skupnosti in da nekaj doprinesem k razvoju tovrstne aktivnosti pri nas. Ob sprejemu te vloge sem se zavedal, da bom kot pregledovalec moral nastopati tudi kot »nadzornik«, ki ga pri odločitvah o primernosti zaklada za objavo vodijo Geocaching navodila, obenem pa sem nekoliko podcenjeval težavnost uporabe nekaterih navodil pri pregledu opisa zaklada. Krivulja učenja je v zadnjih mesecih (bila) kar zanimiva.
Po skoraj 140 dneh v vlogi pregledovalca, približno 500 zapisih v evidenci zapisov (logs), kar nekaj izmenjanih elektronskih sporočilih z lastniki zakladov in po 331 objavljenih zakladih sem se od vas, slovenskih lastnikov zakladov, veliko naučil. Kreativnost in izvedba opisov je pri kar nekaj vaših zakladih zavidanja vredna in je včasih pravi izziv za pregled ter preverbo, kako se sama izvedba zaklada sklada z navodili, oziroma katere spremembe opisa so smiselne, da se vaš opis zaklada uskladi z Geocaching navodili. No, v sodelovanju z vami in zaradi pisne izmenjave mnenj, smo običajno na koncu vedno našli skupno rešitev.
Objava in pregled zakladov je točka, kjer menim, da je sodelovanje med pregledovalcem in lastniki zaklada (torej geolovsko skupnostjo) izjemno pomembno. Zato verjamem, da bi bilo vsem nam nekoliko lažje, če bi vedeli, kdo je Nikrmana.
Že ob sprejemu vloge pregledovalca nisem hotel (p)ostati anonimen, vendar je res, da sem na začetku pregledovalske poti želel v miru prebroditi objavo prvih pregledanih zakladov in trening z mentorjem. Zato sem se odločil, da na začetku ne povezujem svojega pregledovalskega imena z našim geolovskim nadimkom.
Na žalost po tej začetni fazi nekako ni bilo prave prilike za prehod iz anonimnosti v javno geolovsko sfero. V tem pregledovalskem »limbo obdobju« sem sicer skušal povabiti dosedanjega pregledovalca Vrsota v Slovenijo in pripraviti »Meet the reviewer« dogodek, na katerem bi se lahko razkril, ampak na žalost se to časovno ni izšlo. Tudi pristop, ko bi nekje zapisal Nikrmana = Sonček nekako ni bil prava rešitev. Šele “GIFF weekend” mi je nekako »ponudil« možnost prehoda iz anonimnosti, saj se mi je ta dogodek, v osnovi spodbujen s strani Groundspeaka, zdel pravi, da se odgrne tančica, ki je še vedno delno zakrivala identiteto Nikrmane. Obenem mi je bilo kot pregledovalcu v veliko zadovoljstvo, da se bom lahko na »after party« delu uradnega dogodka lahko srečal in odprto pogovoril z iskalci, predvsem pa tudi lastniki, slovenskih geozakladov.
Prebral sem si vaše poglede, kakšen naj bi bil pregledovalec, v diskusiji, ki je leta 2012 tekla na geolovskem forumu in tudi vaša mnenja v letos odprti temi. Le-ta bom skušal čim bolj upoštevati, obenem pa si želim, da tudi vi vzamete kakšno moje mnenje in reakcijo v zakup. Predvsem, ko skušam, ali pa bom poskušal, smiselno upoštevati oziroma vpeljati katero od Geocaching navodil. Seveda bom pri tem, kolikor se le da, upošteval tudi vaša menja.
Na koncu tega zapisa bi samo še dodal, da bom v vlogi pregledovalca vedno obravnaval vse udeležence geolovske aktivnosti enako, ne glede na število najdb, nivo aktivnosti, kreativnosti ali pa »kaj-jaz-vem-še-katere-druge-razvrstitve«. Geolov nam je vsem v zabavo in verjetno si vsi želimo, da to tudi ostane.
Vidimo se danes zvečer!