Kje točno je ničelni poldnevnik?
V Greenwichu na hribčku že od davnega leta 1675 stoji kraljevi observatorij (angl. Royal Observatory). Tik ob njem poteka ničelni poldnevnik, ki ločuje zemljino zahodno hemisfero od vzhodne in predstavlja pravokotni ekvivalent ekvatorju.
Za začetni meridian so greenwiškega izbrali v 19. stoletju po napeti “tekmi” s pariškim poldnevnikom.
Turisti Greenwich obiščejo z namenom, da se bodo slikali z eno nogo na vzhodni in drugo na zahodni Zemljini polobli. Če pa na označenem ničelnem poldnevniku vklopiš GPS pa presenečeno ugotoviš, da stojiš približno 100 metrov zahodneje od 0°.
Kako? Zakaj?
Pojasnilo najdemo, če preučimo zgodovino določanja zemljepisne dolžine v povezavi s predvidevanji o obliki Zemlje.
Skozi precejšen del človeške zgodovine se je ugibalo o obliki našega planeta – Ali je plošča, sferoid, apioid, elipsoid, geoid, …? Glede na predvidevanja o obliki Zemlje pa so astronomi z različnimi inštrumenti izračunavali koordinate. George Biddell Airy, eden izmed greenwiških astronomov, je leta 1850 postavil tranzitni krog (inštrument za določanje geografske dolžine in širine) s pomočjo katerega je definiral začetni meridian. Ta začetni poldnevnik lahko še danes vidite označen na tleh pred observatorijem v Greenwichu. Za dejansko izračunavanje geografske dolžine in širine se je uporabljal vse do leta 1927.
Ker pa so z leti in stoletji strokovnjaki natančneje spoznavali oblikovanost Zemlje (sploh po prvem poletu v vesolje) so lahko z naprednimi napravami vedno bolj natančno določali geografsko dolžino in širino na Zemljinem površju. Tako se je tudi dejanska lokacija ničelnega poldnevnika nekoliko spremenila in se prestavila dobrih 100 metrov vzhodneje od Airyjevega greenwiškega astronomskega poldnevnika. Nekam na travnik ob greenwiškem observatoriju 😉
Zato je tudi zaklad Prime Meridian na sprehajalni poti okoli londonske O2 arene slabih 100 m oddaljen od točke, ki na poti označuje greenwiški poldnevnik. Na kraju najdbe je bila posneta tudi fotka moje dobre stare Dakote. V Veliki Britaniji je sicer še nekaj zakladov, posvečenih prav tema dvema poldnevnikoma (in neujemanju med njima) .
To je pa tako zanimivo, da bom takoj sedel v avto in se odpeljal pogledat. In to se sploh ne hecam 😮
No. In sem sedel. In našel tako označbo poldnevnika kot tudi “pravega” sredi travnika 😀