Iskanje zakladov z aplikacijo c:geo – Poiščimo prvi zaklad
c:geo smo uspešno namestili in sedaj je pripravljen za uporabo. Za uspešno iskanje zakladov moramo v telefonu obvezno omogočiti GPS sprejemnik. Da nam iskanja ne bo pokvarila slaba baterija priporočam, da se odpravite na pot s precej polno baterijo, kajti močna osvetlitev zaslona zaradi sonca, GPS sprejemnik in konstantna uporaba lahko precej hitro izpraznita baterijo.
Poženimo zemljevid in v nekaj trenutkih nam c:geo preko internetne povezave pokaže zaklade v naši okolici. Ko se odločimo kateri zaklad bomo poiskali ga kratko kliknemo in odpre se meni, kjer so prikazani osnovni podatki. S klikom na več informacij nam c:geo naloži zaklad z vsemi detajli. S premikanjem levo in desno med zasloni vidimo dodatne točke, osnovne podatke o zakladu, kratek in dolg opis z vsemi slikami, zadnjih 30 vpisov ostalih iskalcev, opise vaših prijateljev, inventar sledljivčkov in slike, ki so bile pripete zakladu ali zapisom.
Navigacijo do zaklada lahko sprožimo iz katerega koli zavihka s pomočjo dveh gumbov v naslovni vrstici. Če kratko pritisnemo ikono z zvezdico in krogcem se nam odpre primarna navigacija (Po privzetih nastavitvah je to kompas). Dolg pritisk pa odpre sekundarno navigacijo (zemljevid). Ikona zemljevida nam ponudi celo paleto možnih navigacij. Seznam navigacij lahko skrajšamo in v nastavitvah izključimo tiste, katerih ne želimo.
Čisto levi zavihek pa je zavihek dodatnih točk zaklada. Pri tradicionalnih zakladih zavihek ponavadi ni potreben, pride pa precej prav pri iskanju večstopenjskih zakladov ali t.i. misterijev. Navigacija tam je podobna. Kratek klik na ikono kompasa pomeni primarna navigacija, dolg pritisk sekundarna. Dolg pritisk na ime stopnje pa odpre meni vseh opcij.
Tako, že vidimo kompas, ki nam kaže v pravo smer. Tečemo, drvimo čez travo, hodimo čez podrto drevje in kmalu smo na točki nič. Ampak zaklada ne najdemo. Sedaj nam pride prav namig. Le-ta se nahaja na dnu opisa zaklada in je šifriran s pomočjo ROT13 šifre. S kratkim dotikom namiga nam ga program prevede v nam berljivo obliko. Čisto na dnu se nahaja lastna opomba (Personal note na geocaching.com), ki se samodejno prenese iz strani, če je bila prej vpisana in možno jo je prenesti tudi nazaj na stran (samo za premium uporabnike).
S pomočjo namiga in morebitnih slik smo zaklad našli. Vpišemo se v dnevnik, zamenjamo predmete in ga skrijemo nazaj. Sedaj se vrnemo v c:geo in če imamo mrežno povezavo lahko objavimo zapis takoj, na samem mestu zaklada. Pritisnemo meni in izberemo objavi zapis. Vpišemo vsebino zapisa, izberemo datum in tip zapisa (najden, ni najden, komentar, …) ter izberemo, kaj bomo storili z sledljivčki, ki jih imamo v lasti. Ko smo izpolnili zapis pritisnemo objavi zapis (puščica v naslovni vrstici) in c:geo poskrbi za ostalo. Naslednjič pa si bomo ogledali dodatne možnosti iskanja, predvsem večstopenjskih zakladov.
Sam nimam podatkovne povezave (oz. imam plačljivo in polžje počasno), zato si rajši doma v c:geo naložim želene zaklade in drvim ponje. Hkrati pa imam naložene tudi offline zemljevide (OSM). Lahko kakšen od naslednjih zapisov predstavi predlagano uporabo offline zemljevidov (kje jih najdemo, kako jih naložimo, …)?
Luka, pozdravljen.
Naslenji zapis bo o multi oz. večstopenjskih zakladih, lahko pa na tvojo željo napišem vse v delu brez povezave v četrtem delu.
To bi bilo super, ker vsakič, ko “po pomoti” zbrišem vse podatke s telefona, študiram, kako in od kje že postaviti zemljevide. Hkrati sem pa videl, da veliko uporabnikov c:geo sploh ne ve, da imajo možnost uporabe zemljevidov v načinu brez povezave. In hitra povezava v gorah in gozdovih bogu za hrbtom kar lepo doprinese k iztrošenju baterije…
c:geo mi zelo dobro služi. Zadnja verzija je zelo izpopolnjena. Še vedno pa iščem, a ne najdem. Ko hočem poiskati in izbrati vse zaklade iz traila, katere že imam naložene, da bi jih osvežil ne najdem orodja, ki bi mi to omogočil. Mogoče na tem mestu kak predlog?
Bo bolj točen odgovor dal mucek. Sam bi to naredil tako, da bi zaklade iz traila premaknil v svojo “mapo” in nato izbral zgoraj (sedaj znamenite tri pikice) “osveži vse”.
To tudi počnem. Je pa zamudno, če je v trailu 50 in več zakladkov. Manjka mi filter, kjer bi izbral zakladke glede na ime in jih potem označil ter osvežil ali pa tako kot sedaj prenesel v novo mapo in osvežil.
Tri pikici, izbirninačin, označimo kaške, spet tri pikice, osveži izbrane
Vse to dela mucek. Pred tem pa je potrebno sortiranje po imenu in izbiranje 50+ zakladkov. Imam namreč vse nepobrane zakladke v eni mapi, ki jo tedensko polnim z novonastalimi. Če bi obstajala možnost filtra po imenu, bi tiste tri pikice prišle prav. Torej, filter po imenu, tri pikice, označi vse, tri pikice, osveži izbrane. Upam, da bo kdaj tudi ta možnost … 😀
Za zemljevide je precej enostavna in super rešitev na tej povezavi
http://download.mapsforge.org/maps/europe/
Na telefonu na kartici si ustvarite mapo z imenom – mfmaps . Z zgornje povezave si potegnete zemljevide in naložite v to mapo. V C:geo nastavitvah je potrebno v zemljevidi -> Mapa z zemljevidi določiti pot do te mape : /mnt/sdcard/mfpams
LP
Mucek4 imaš kakšen predlog za aplikacijo za tiste, ki imamo iphone. Kolikor vidim ste androidi veliko na boljšem, saj aplikacija za iphone omogoča prikaz le tradicionalnih zakladkov in čisto nič drugega. 🙁
Vem, da ti bo o tem marsikaj znal povedati Icabrian, če se ne bo že tukaj oglasil, ga kontaktiraj ali vprašaj preko foruma. Ti bo ziher dobro svetoval.
Super, najlepša hvala!
To o čemer govoriš ti ni c:geo ampak originalna Groundspeakova applikacija Geocaching Intro. c:geo obstaja izključno samo za Android telefone in za iPhone ni na voljo.
Jaz imam naloženo samo plačljivo Groundspeakovo aplikacijo, ampak je praktično ne uporabljam. Iščem skoraj izključno samo z ročno GPS napravo. Pred dobrim letom, ali morda že dvema, je bila Groundspeakova aplikacija še najboljša. Kasneje pa nisem več spremljal, kaj je na voljo za iPhone. Tako da sem bolj slaba referenca. Tista brezplačna Groundspeakova (Geocaching Intro) aplikacija pa je ena oskubljena različica, ki najbrž ni za resno rabo.