Lab zakladi vabijo na Ptuj in v Velenje
Proti koncu pomladi sta slovensko geolovsko sceno razveselili dve pridobitvi: avanturi s petimi oziroma desetimi Lab zakladi, ki sta Kranj in Ljubljano postavili na zemljevid v novi aplikaciji Geocaching Adventure Lab. Verjamemo, da ste o tem že slišali, saj smo tako aplikacijo kot obe možnosti preizkusa že predstavili v prispevku in objavah na družabnih omrežjih. Aplikacija je novost letošnjega leta in je na voljo za mobilne naprave, ki jih poganjata iOS ali Android. Kdor se je udeležil kakšnega mega- ali giga-dogodka ve, da je odslej edini način za vpis najdbe tudi za priložnostne lab zaklade. Seveda je, kot geolovsko spletišče in uradni mobilni aplikaciji, na voljo v slovenskem jeziku.
Očitno so bili na sedežu igre zadovoljni z odzivom geolovcev in so se odločili ponudbo še obogatiti. Pred začetkom poletja je Slovenski geocaching klub dobil možnost, da do 20. avgusta postavi še eno avanturo z do desetimi zakladi, hkrati pa so možnost ponudili tudi z žrebom izbranim geolovcem. Konec poletja in v začetku jeseni sta bili tako objavljeni še avanturi na Ptuju in v Velenju.
V Slovenskem geocaching klubu smo se odločili, da z lab zakladi obogatimo geolovsko ponudbo na Štajerskem. Točneje v mestu z najdaljšo dokumentirano zgodovino na Slovenskem (če se že nad nazivom najstarejše slovensko mesto nekateri vse bolj zmrdujejo), ki se je s svojim edinstvenim starim mestnim jedrom med gradom in Dravo zdelo kot nalašč za serijo Lab zakladov. Še toliko bolj, ker je na razmeroma majhnem prostoru toliko znamenitosti, da jih je zaradi pravila oddaljenosti nemogoče zajeti s fizičnimi zakladi (ob postavljanju bonusa je bil to vzrok za številne glavobole). Priprave Lab avanture Ptuj smo se lotili malo drugače, s centralno in terensko ekipo, na koncu pa se je tik pred zdajci sestavljanka zložila v celoto. Z ekipama NiSEM in crko&Co smo na daljavo določili možne lokacije in v nekaj krogih debat izoblikovali vrstni red, po katerem si bodo sledile v aplikaciji. Crko je obiskal večino lokacij, izmeril koordinate in predlagal nekaj nalog, potem pa je isto naredila še polovica ekipe NiSEM in posnela za nekaj giga fotografij. Vse to je bilo v veliko pomoč pri pripravi opisov, za konec pa se je na Ptuj odpravil še icabrian, dokončno zakoličil vrstni red, določil naloge (in jih malo zasolil – na nekaterih lokacijah so morda nekoliko težje, kot ste bili vajeni doslej) ter z veliko iskanja našel tudi primerno (a upamo začasno) lokacijo za bonus zaklad. Avantura se začne na peš mostu čez Dravo (zanimivo, da smo v začetnih debatah Dravo, drugo največjo ptujsko znamenitost, spregledali – kar je vsem na očeh, je včasih najboljše skrito), kjer je prva točka tako rekoč ključ do avanture. Gre za edino fizično točko, ki je bila pripravljena posebej za ta zaklad. Končali boste seveda na največji mestni znamenitosti s simboličnim pogledom na tretjo (ali morda četrto 😉) največjo znamenitost mesta. Kam vse vas bo peljala aplikacija in kaj vse boste si ogledali, pa kar ugotovite sami. Ptuj je lep v vseh letnih časih.
Manjše presenečenje pa se je v aplikaciji pojavilo pred nekaj dnevi, ko se je med Kranj in Ptuj (vsaj uporabniku, ki gleda iz Ljubljane) vrinila še Lab avantura Velenje. Mesto Velenje skupaj s podeželjem ni veliko, pa tudi majhno ne, je v uvodu v avanturo s petimi Lab zakladi napisal (pričakovani 😉) avtor Picassoman. S svojo moderno arhitekturno zasnovo je drugačno od drugih slovenskih mest. V njem očarajo sodobne stavbe z ravnimi strehami, velike zelenice, mogočna drevesa in lepo urejene cvetlične gredice. Kot popolno nasprotje Ptuju je Velenje eno najmlajših slovenskih mest, a vendarle šesto po velikosti. Geolovci smo ga lahko že spoznali skozi številne Picassomanove zaklade, avantura pa nas vabi na še en potep po mestu. Ki ga bo seveda zaključil bonus zaklad.
Pestro jesen za Lab avanturiste pa dopolnjujeta še dve novosti v tej ponudbi lučaj čez severno in južno mejo. V Celovcu se lahko sprehodite po petih lokacijah, ki jih je zaznamoval italijanski renesančni arhitekt, z avanturo v Zagrebu pa si lahko to mesto po zaslugi Udruge Geocaching Hrvatska ogledate na malo drugačen način.
In če se vrnemo še k ljubljanski avanturi. Z odzivom obiskovalcev smo več kot zadovoljni. Za nobeno novotarijo ni vnaprej jasno, ali se bo prijela ali ne. Zdi pa se, da je kombinacija sprehoda po bolj ali manj skritih kotičkih mesta in občutnega povečanja števila najdb v geolovski statistiki kar posrečena. Vsaj en Lab zaklad avanture (edina pri nas nima določenega vrstnega reda najdb) je doslej našlo 155 ekip, 98 ekip pa je avanturo zaključilo v celoti. Približno dve tretjini tistih, ki so našli vseh deset Lab zakladov avanture, je poiskalo bonus zaklad. Kljub nadležnim vevericam na lokaciji (morda je to odgnalo manjkajočo tretjino) si je prislužil kar veliko favoritov, pa tudi avantura sama ima po 36 ocenah kar visoko povprečje 4,8 od možnih 5 točk. Podobno je v Kranju, ne dvomimo, da bo tako tudi na Ptuju in v Velenju.