Roll The Ball
Bowling v osnovi precej spominja na kegljanje a se hkrati tudi zelo razlikuje. Tako je pri prvem deset, pri drugem pa devet kegljev, prvi ima kroglo z luknjami za prste, ki je tudi drugačne dimenzije, pa še kaj bi se našlo. Bowling je primeren za vse generacije in je lahko kot ostali športi profesionalen in zapleten, rekreativen in sproščujoč ali pa zgolj zabava, ob različnih priložnostih (rojstnodnevne zabave, druženje, pogosto tudi prednovoletne kolektivne zabave, otroške zabave, ipd.).
Krovna organizacija (v svetovnem merilu) FIQ, Federation Internationale Des Quilleurs, ki je bila ustanovljena leta 1952, združuje 134 držav in je bila leta 2014 preimenovana v World Bowling. Kot zanimivost je treba omeniti, da je bila med ustanovnimi članicami tudi nekdanja Jugoslavija, eno prvih tekmovanj pod okriljem nove zveze pa bi moralo biti Evropsko prvenstvo istega leta v Zagrebu (v kategoriji asphalt oziroma classic). Vendar se tu to mesto in naša nekdanja država nista dobro odrezala, zaradi zamud pri pripravah je bilo prvenstvo prestavljeno v Zürich, glavno mesto Švice. Kot zanimivost je treba tudi omeniti, da je bil bowling v Seoulu v Južni Koreji leta 1988 predstavljen kot demonstracijski šport. Mogoče torej enkrat v prihodnosti postane tudi olimpijska disciplina.
Nekaj zanimivosti o igri, ki se slišijo skoraj že kot “saj ni res, pa je”:
- Na Švedskem je bowling tudi izbirni predmet pri obveznem predmetu športne vzgoje.
- Bowling (kot ga poznamo danes) naj bi izumili Američani, po drugi svetovni vojni so celo v vojaških oporiščih postavljali bowling igrišča.
- Na svetu naj bi bilo po zadnji podatkih že okrog 250.000 stez za igranje bowlinga
Igranje bowlinga sega v čas 5.000 let pred našim štetjem in sicer naj bi igro, ki je precej spominjala na bowling igrali že v Egiptu in starem Rimu. Seveda je skozi stoletja prinesel razvoj igre, določitev pravil in seveda razvoj pravih bowling centrov. Bowling kot tak, ki ga poznamo in igramo danes pa je bil uradno priznan v letu 1895 z ustanovitvijo ameriške bowling zveze ABC (American Bowling Congress). Vsekakor pa je to igra, ki je bila vse od svojih začetkov pa do danes zanimiv šport in predvsem tudi način druženja, rekreacije in zabave.
Januarja 1976 je bil v Ljubljani ustanovljen prvi bowling klub v Sloveniji, mesec kasneje pa je v kleti kopališča v Tivoliju zaživel prvi šeststezni bowling. Čeprav je slovenska državna reprezentanca prvi uradni nastop imela že 2. junija 1992, so Bowling zvezo Slovenije ustanovili šele leta 2000. Po hitri rasti bowling centrov se je višalo tudi število klubov in igralcev, ki se zadnja leta merijo na državnih prvenstvih in v državni ligi. Uradna tekmovanja pod okriljem Bowling zveze Slovenije potekajo po pravilih Svetovne bowling zveze.
Poglavitne razlike med kegljanjem, ki je v Sloveniji tekmovalno veliko bolj razvito, in bowlingom so število kegljev (pri bowlingu deset, pri kegljanju devet), krogle (za bowling so večje, imajo luknje za prste) ter način igranja in štetja. Ko so kegljišča po Sloveniji propadala, se je pri nas začelo množiti število bowling centrov. Bowling je postal tudi družabni dogodek, število rekreativnih igralcev pa v zadnjih letih prekaša število kegljačev.
Tisti, ki se z bowlingom ukvarjajo, vam bodo radi pritrdili. Kajti za samo igranje ne potrebujete veliko. Pravilne čevlje in pa kroglo. Oboje lahko dobite že v bowling centru. Res je, tudi kroglo, če nimate svoje. Oziroma svojih. Kajti tudi tu velja stari rek, da ena ni nobena. Če pa hočete tudi zmagovati, lahko proučite vse do zakonitosti gibanja krogle do tega, kako se je treba gibati in kako igrati dolge ali kratke vzorce. Veste kaj je to Breakpoint? Le poučite se. Bowling je namreč lahko, če vmešamo elemente fizike, prava znanost.
In zakaj bowling omenjamo oziroma o njem pišemo? Seveda zaradi namena geolovskega kluba Geosledec, da vas malo razmiga. 23. februarja 2015 ob 18. uri v bowling klubu 300 na Regentovi cesti 35 v Ljubljani.