Sem geolovec! Poznate me pod vzdevkom … Dmrvos
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Pa, če že vztrajaš… 😀 Sem Danijel Mrvoš, prihajam iz najhladnješega kraja v Sloveniji, upokojen skavt, še vedno se rad ganjam po hosti, aktiven iskalec delfinov v društvu Morigenos, sem velik, močan, z dolgo čupo, speto v čop, ljudje pravijo, da sem prijazen dobrodušen medo, ampak jaz se ne strinjam z njimi – v resnici sem pravi bad guy, samo moram izoblikovat še svoj nastop. 😀
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
Mojster, jaz imam enostavno moško pamet. Moj vzdevek je zato čisto enostaven: dmrvos pomeni enostavno Danijel Mrvoš. 😀 Ne kompliciram.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Za geolov me je pritegnil lynx.attentus še v času, ko sem bil pri skavtih. On je veliko govoril o tem, pa najprej sem se upiral, potem sem pa le šel decembra 2011 poiskat svoj prvi zaklad. In ja, prvega ne pozabiš nikoli: bil je zaklad pri Cerkvi sv. Jožefa, tam kjer je skavtsko središče.
Pri igri me je pritegnila sama ideja igre: lov na zaklad. Greš nekam, iščeš škatlico, se vpišeš, odkrivaš nove zadeve, se učiš na zanimiv način… Idealna stvar za avanturista mojega tipa. S skavti sem kmalu končal in nov aktiven hobi mi je prišel zelo prav. Skratka geocaching je carski in zadovolji vse moje potrebe po pustolovščinah.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Najrajši imam tradicionalne zaklade kje v naravi, velikost dovolj velika, da lahko delam menjave. Nisem ravno ljubitelj mikrotov in nanotov, in tudi nisem ljubitelj vprašajčkov, saj sem za reševanje preveč tumpast. Vedno bolj se navdušujem tudi nad wherigoti, saj so zelo interaktivni.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Težko se odločim za enega. Kdor bere moje dogodivščine, ve, da se mi vedno nekaj dogaja, in posledično ti vsi taki ostanejo v spominu. Ali imam posla s policaji, ali se mi zgodi kaka nezgoda, ali se skoraj fentam… Puff, res veliko »intenzivnih« spominov na zaklade. Ajde, recimo da imam v prijetnem spominu zaklade Sotocje (The Confluence), Bear Gills in Grill Bears, ki se nahajajo v divjini Iške in Zale. Našel sem jih skupaj z acerinom in bcerinom, in zabavno mi je bilo, ko smo poskusili prečkat globok tolmun. Bcerin je šel po eni strani, jaz po drugi, in acerin za mano. Ko sem bil jaz mimo nevarnosti, da bi padel v vodo, sem acerinu prijel nahrbtnik, se obrnil, zakorakal naprej, in v tistem sem za sabo slišal »Aaaaaa!!!« in takoj za tem »Pljusk!« Acerinu je namreč spodrsnilo in je padel v vodo. In jaz ne bi bil jaz, če se ne bi obrnil nazaj in rekel »plavajočemu« acerinu: »Kaj si rekel? Nisem te najbolje slišal, a lahko ponoviš še enkrat?« Acerin se mi je samo smejal. Takrat je bilo res luštno.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Mislim, da so moje dogodivščine čisto dovolj nadzorno napisane, tako da se jih lahko spravite brat na spletni strani SGK. 😀
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
Moja prva navigacijska naprava je bila taka, da sploh nisem imel težav z baterijo: namreč uporabljal sem samo zemljevid. Kmalu sem ugotovil, da v naravi to ne bo šlo, tako da sem si v kratkem času osmislil nov telefon, in sicer Samsung Xcover Galaxy. Ker vem, da sem štorast, sem rabil nekaj trdnega in vodoodpornega, in to je bil idealen mobi zame. Po par letih sem… ostal še vedno na Samsungu Xcover Galaxy. Dokler mi dobro služi, bo z mano. 😀
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Samo trenutek… (pogled v mobitel). Trenutno imam v imeniku 28 geolovcev, od tega sta dve ekipi, kateri obravnavam kot bližje prijatelje. Obe ekipi sta namreč dva para, ki sta začela s to igro za mano. Eno luštno skupino imam, s katero gremo na naše ekspidicije in skupaj lovimo zaklade. Je čisto zabavno, ker v tej skupini smo pokriti skoraj na celi črti: so geniji za vprašajčke, plezalci za visoke keške, fletne bejbe za odvračanje bunkeljnov, ogromne pojave za zastraševanje bunkeljnov, ljudje vajeni čudnega terena, zgovorni ljudje, ki se z jezikom lahko izvlečejo iz čudnih situacij… ni da ni. Torej ja, vedno se srečujem z geolovci na eventih ali na terenu, jih spoznavam in sedaj jih že toliko poznam, da na eventih lahko samo čvekam z njimi, pa mi čas takoj mine. In ravno zaradi eventov, skupnih ekspedicij in težkih keškov vedno znova ohranjam stike z geolovci.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Ah, ja, kaj bi mi brez bunkeljnov. Se skrivam pred njimi, itak. Ampak stvar prilagajam trenutni situaciji. Če recimo v bližini zaklada vidim mularijo, ni šans da bom šel in ga vzel, ker eni mulci žal nimajo obzira in je preveč nevarno, da bi škatlico vrgli stran, če bi me videli. Če pa vidim v bližini zaklada malce bolj odrasle ljudi, potem sem pa čisto zmožen stopit do njih, se opravičit in povedat, da igram orientacijsko igro in da bom poiskal eno škatlico. In taki ljudje rečejo, da ni panike in skoraj vedno me povprašajo, kakšno igro to igram, itd. Enkrat, ko sem šel iskat zaklade z ekipo ziga in tina, sem že pri par zakladih tako pristopil do bunkeljnov in povedal o geocachingu, in potem mi je Žiga rekel: »Še malo, pa sploh ne bo več bunkeljnov, ko bodo vsi vedli za geocaching.«
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Ja, dogodkov se rad udeležim. Zmožen sem pozabit, falit lokacijo dogodka ali celo prit cel teden prej na dogodek, ampak ja, rad se udeležim eventov.
Vsak event je itak zanimiv, ampak najbolj v spominu mi je pa ostal Giga event v Munchenu. Takrat se spomnim, da sem bil na taboru z Morigenosi v Piranu, ko sem opazoval delfine, in tik pred zdajci je ekipa aljog dala na FB vprašanje, če bi se jima kdo pridružil, saj gresta na giga event. Od šefice sem si potem izprosil, da me spusti dva dni prej iz tabora in z nasmeškom sem se jima pridružil. No, saj sem celo pot tja spal, zbudil sem se edino, ko smo se ustavili na kakšnem počivališču in pobrali zaklad. Ženski del ekipe aljog mi je rekla, da »niti ni bilo prehudo z mojim smrčanjem«. Tam je bilo pa krasno. 4 ekipe smo bili skupaj in iskali zaklade, in mesto je bilo preplavljeno z geolovci. In nič nam ni bilo nenavadno, ko so nam geocacherke in geocacherji pokazali svoj »sprednji« ali »zadnji« del, da si s fotoaparatom lahko poslikal njihovo… …TB kodo na majici. Ne vem pa, kako so nas ostali gledali. 😀 Skratka krasna družba, krasen event, novi zakladi, ni da ni. Tega se bom spomnil celo na stara leta, ko me bo spomin zapuščal. 😀
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Sem skril že nekaj zakladov, ja. Izkušnje so zanimive, odzivi pa različni. So gelovci, ki jih razlog, zakaj je tam zaklad, res zanima, in taki so mi zelo pri srcu. So ljudje, ki gredo radi ven in radi najdejo škatlico, pa taki, ki nič ne napišejo, ampak se samo zahvalijo za zaklad, pa seveda do takih, ki ti dajo in pohvalo in konstruktivno kritiko – take imam tudi rad. Imaš pa tudi take, za katere imaš vtis, da iščejo zaklade samo zato, da bi na njem našli kako napako in niso srečni brez da bi kritizirali.. Pač, različni odzivi.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Izbrisal bi vprašajčke. 😀 😀 Hecam se.
Hmmm, torej če bi bil »vsemogočni« in bi lahko spremenil eno stvar? Verjetno bi spremenil to, da določeni posamezniki ne bi namerno uničevali zakladov. Geolovci postavijo škatlico, se po možnosti potrudijo za opis in vse in potem pride eden in uniči zaklad, pa nima od tega nič. Kar nekaj. No, to bi definitivno spremenil.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Hmmm. (premor)
Pa, imam. Prav je, da se zahvalim vsem, ki se trudijo okrog geocacherske scene. Oba kluba se trudita, da z eventi in članki skrbijo za povezovanje in ažurnost, hvala posameznikom, ki pomagajo, zamenjajo kak logbook, čeprav ni njihov zaklad, ali celo nadomestijo škatlico, in hvala vsem, ki dajo svoj prosti čas za geocaching: od reviewera, klubskih »živin«, do postavljavcev zakladov, ki nas vedno znova popeljejo v odkrivanje novih zanimivosti.
In prav je, da se vsi mi na vsake toliko malce ustavimo in se zavedamo, da je geocaching samo ena zelo dobra igra. Ni namenjena tekmovanju, rivalstvu, neki borbenosti, merjenju ega in podobno. Eni to s časoma preveč resno vzamejo, se gredo sodnike in bogove, potem pa pridejo težki, grdi in žaljivi konflikti. V zadnjih treh letih sem tega opazil vse preveč. Ni treba veliko truda, da vse to vzameš kot zabavo. To je le igra, pri kateri vzameš GPS, svinčnik, greš ven in uživaš v iskanju, učenju in odkrivanju.
Tako da vsem želim dober lov, pa se vidimo spet na kakem eventu.