Sem geolovec! Poznate me pod vzdevkom … vasili1945
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Ime mi je Tim. Pri geolovu pa uporabljam vzdevek vasili1945. Rad se ukvarjam z različnimi športi in obiskujem nova mesta. Posebej so mi zanimive opuščene vojaške zgradbe. Z geolovom sem začel leta 2013, preden sem prvič šel na Poljsko.
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
Vzdevek Vasili1945 sem uporabljal že v prejšnjih igrah, ki sem jih igral, tako sem ga enostavno uporabil tudi v tej. Vasili sem prevzel po Sovjetskemu ostrostrelcu, ki se je bojeval v 2. svetovni vojni, ime mu je bilo Vasili Gregorjevič Zajcev. Za številko pa sem uporabil leto konca 2. svetovne vojne.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Ne vem od kod sem izvedel za geolov, preden sem našel prvi zaklad, sem namreč samo vpisal geocaching ter našel spletno stran in se prijavil. Po tem sem še isti dan pogledal kje je najbližji zaklad, ki je bil oddaljen samo 15 minut teka od doma in ga odšel poiskati. Ta zaklad sem iskal kar po spominu in zemljevidu, ki sem ga pogledal pred odhodom od doma, ter ga dokaj hitro tudi našel. Pri tej igri me je najbolj pritegnilo to, da lahko najdem veliko zanimivosti, ki jih drugače ne bi videl, oziroma bi o njih moral najti informacije iz različnih virov, tu pa so te zbrane na enem mestu.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Najbolj všeč so mi navadni zakladi, ki so skriti v zapuščenih objektih. Poleg tega pa je vsak zaklad na nek način zanimiv.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Najbolj zanimiv mi je bil zaklad Ścieżka Bema. To je bil namreč prvi zaklad, ki sem ga našel v zapuščenem fortu v Varšavi. Na poti do njega pa je bilo potrebno pregledati še nekaj ostalih objektov na območju forta in na koncu najti zaklad v enem izmed tunelov, do katerega je bilo možno priti samo skozi strelsko lino.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Bilo jih je veliko, saj se pri veliko zakladih, ki niso postavljeni na enostavno dostopnih mestih lahko zgodi kaj nepričakovanega. Zanimivo je bilo pri zakladu, ki na prvi pogled ni nič drugačen od drugih. Vendar pa je bila pot do njega najbližja čez železniški most, saj je bila z vseh ostalih strani voda. Tako sem do njega prišel enostavno in hitro, vendar pa se je na pot po kateri sem želel iti nazaj postavil divji prašič in počasi šel proti meni. Tako sem se začel umikati, vendar pa je bila težava, saj je bila pot nazaj ravno tam, kjer je bil tudi divji prašič. Zato sem se umaknil in poskušal najti drugo pot. Vendar je bila na eni strani reka, na drugi pa globoki kanali z vodo. Tako sem se še malo umaknil in upal, da bo divji prašič odšel drugam, v tem času se je začelo tudi temniti, zaradi česar nisem imel več veliko časa. Po 15 minutah sem ponovno odšel pogledat ali je divji prašič še na poti a se je na srečo umaknil naprej vzdolž kanala in uspelo mi je priti mimo njega in nazaj čez železniški most proti železniški postaji.
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
Prvih nekaj zakladov sem našel s pomočjo zemljevida z računalnika, ki sem ga fotografiral z mobitelom ter tako vzel s seboj, na terenu običajno nisem imel težav z iskanjem in vse prve zaklade sem našel brez težav. Po tem pa sem dobil mobitel, s katerim iščem zaklade še danes, saj je veliko lažje prenesti vse zaklade na pameten telefon in včasih uporabiti GPS, ko se zatakne pri iskanju, kot pa fotografirati zemljevid z označenim mestom zaklada.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Srečanja in iskanja zakladov z drugimi so vedno zanimiva, saj je poleg iskanja pomembno tudi druženje. Zato vzdržujem stike z drugimi še naprej.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Ljudi, ki ne iščejo zakladov sem med iskanjem srečal že veliko ter se z veliko izmed njih tudi pogovarjal, nekaterim sem za igro tudi povedal in verjetno je kdo tudi poskusil iskati zaklade. Velikokrat se pred njimi ne skrivam, predvsem pa pazim, da ne nisem sumljiv in zaklad poskušam vzeti iz skrivališča tako, da tega ne opazijo.
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Rad se udeležujem dogodkov, saj se druženje z drugimi vedno zanimivo. Najbolje mi je ostalo v spominu prvo srečanje, ki sem se ga udeležil v Varšavi. Takrat še nisem vedel kako to poteka, ter kako prepoznati druge geolovce. To srečanje je bilo zelo zanimivo in prvo kjer sem spoznal veliko novih geolovcev.
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Skril sem že nekaj zakladov. Odzivi geolovcev so različni, saj ni možno postaviti zaklada, ki bi bil vsem všeč. Zaradi različnih okusov so ljudem različni zakladi tudi različno zanimivi.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Ponovno bi omogočil postavitev virtualnih zakladov, saj bi rekel da je pomen igre predvsem v tem, da ti pokaže zanimiva mesta in tako spoznaš nekaj novega.
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Poskusite več sodelovati drug z drugim, saj bo tako lahko igra bolj zanimiva. Zaklade, ki vam niso zanimivi izpustite in v komentarjih ne pišite kritike, ampak raje napišite zasebno sporočilo ter tako poskušajte komunicirati z avtorji, saj tako novi postavljalci ne izgubijo volje s postavljanjem že pri prvih zakladih.
Kje pa je ta zapuščeni grad na 6. sliki od zgoraj navzdol?
Po virtualnih zakladih se vsake toliko stoži tudi meni. Sploh če najdem na kaki masovno oblegani znamenitosti zanemarjen mikro, v katerega so natlačeni vsepovprek popisani lističi. Pa niti ni nujno, da je zanemarjen v dobesednem pomenu, saj morda lastnik preprosto ni predvidel, da je treba v sezoni pri nekaj deset obiskovalcih dnevno vpisni listič menjati pogosteje kot nogavice. Pa tudi obraba vsebnika je pospešena. Ne smemo pa pozabiti, da je geolov igra, v kateri na določeni lokaciji (če je lepa in zanimiva še toliko bolje) iščemo skrit zaklad. Priprava vsebnika in njegovo vzdrževanje sta v tej igri prav tako pomembna kot lokacija. Igra, v kateri obiskujemo samo lokacijo ne da bi bilo treba iskati kar koli skritega, pa se imenuje Waymarking. Na http://www.waymarking.com so se preselili tudi virtualni zakladi.
Geolovec, s pomočjo katerega sem odkril marsikatero “pozabljeno” zgradbo! 🙂 super opis.
Na šesti sliki je grad Školj pri Škocjanskih jamah, od nedavno je pri njem tudi skrit zaklad.