Sem geolovec! Poznate med pod vzdevkom … kikker222
Se lahko na kratko predstaviš in poveš nekaj besed o sebi?
Ime mi je Rok, z geolovom se ukvarjam nekaj več kot leto in pol. No, z geolovom se ukvarjava skupaj z boljšo polovico. Če je njen pravi dan, ni nobenih možnosti, da najdem zaklad pred njo. Drugače pa sem učitelj geografije in zgodovine v osnovni šoli ter strasten popotnik in ljubiteljski fotograf, čeprav mi za slednje v zadnjem času kar prevečkrat zmanjka časa. Predvsem zato, ker je za dobro fotografijo potrebno zelo veliko časa – včasih pa imaš srečo in se vse »poklopi« in uspe bolj »na hitro«.
Lahko pojasniš pomen svojega vzdevka, ki ga uporabljaš na strani geocaching.com?
Vzdevek Kikker je še iz študentskih časov, ko so me Nizozemci poimenovali Kikker (niz. žaba), ker sem na nekem geografskem kongresu na predstavitvi delavnice o podnebnih spremembah odigral žabo v skeču (če žabo vržeš v vročo vodo, takoj odskoči, če pa vodo segrevaš počasi – kot se dogaja s podnebnimi spremembami – pa spremembo opazi prepozno). Številke sem dodal, ker je bil vzdevek že zaseden. No, ne smem pozabiti omeniti, da sem med skečem nosil majico z napisom »I’m a frog«.
Kdo te je navdušil za geolov, kdaj si našel svoj prvi zaklad in kaj te je pri igri pritegnilo?
Za geolov me je navdušil brat, že prej pa sem nekaj slišal o tem od učenca v šoli (sedaj sem pa jaz tisti, ki jih navdušuje za to igro) ?. Prvi zaklad sem našel oktobra 2014. Po prvem zakladu je bila najprej majhna pavza, nato pa me je igra hitro pritegnila. Najbolj zanimivo mi je bilo, da sem odkrival zanimivosti v Sloveniji, ki jih še nisem poznal. Za marsikoga so to bolj obrobne stvari, ampak meni ene najpomembnejših. Seveda mi je všeč, če so zakladi lepo urejeni, da te pričaka lepo urejena škatlica ali celo kaj posebnega. Zelo pomembni se mi zdijo opisi pri zakladih.
Poleg tega pa včasih povsem nepričakovano naletiš na dogodke (predvsem v tujini), na katerih se ne bi pojavil – na primer motokros dirka na italijanski obali.
Kakšni zakladi so ti najbolj všeč (mestni, v naravi, uganke, večstopenjski …?)
Delno sem odgovoril že pri prejšnjem vprašanju. Zelo mi je všeč, če je opis dober in me pripelje na zanimivo točko – razgled, zgodovinska zanimivost, pokrajinska pestrost… Zelo pa me navdušujejo tudi dobro pripravljeni zemeljski zakladi, saj se iz njih lahko veliko naučimo. Poleg tega pa nas skoraj vedno pripeljejo na zanimive točke. Na srečo imamo takih zakladov pri nas veliko.
Kateri od zakladov, ki si jih našel do sedaj, se ti je najbolj vtisnil v spomin? Lahko poveš zakaj?
Zelo mi je ostal v spominu Grad/Castle Fridrihštajn (GC6D77J), saj gre za zelo lepo pripravljeno nalogo, med zbiranjem podatkov imaš izredno lep razgled na Kočevje in okolico, na končni lokaciji pa se navdušenje samo še poveča. Res je dobro pripravljeno.
Geolov je običajno prava pustolovščina. Lahko opišeš dogodivščino, ki se ti je pri iskanju zakladov najbolj vtisnila v spomin?
Na geolovu res ne manjka zanimivih dogodivščin. Sicer se moje prigode (še) ne morejo primerjati s kakšnimi izkušenejšimi geolovci, ki so doživeli že marsikaj, ampak se kljub temu ves čas kaj dogaja. Zanimivo je bilo pred kratkim v Gironi (Španija), ko smo bili na strokovni ekskurziji z učenci. Lepo preberemo opis in namig zaklada, ki se je nahajal na naši poti, ter se podamo na iskanje. Ker smo bili kar v veliki skupini, smo težko ostali neopazni. Začnemo se »motoviliti« okoli telefonske govorilnice – saj tistemu, ki ni vedel, za kaj gre, tako ali tako ni bilo nič jasno. Vsebnika pa tudi v tisti gneči ne bi videl nihče, razen nas. Nekaj časa gledamo, tipamo… nato pa pride možakar iz bližnje trafike, izvleče vsebnik in nas vpraša, če to iščemo. Ni nam ostalo drugega, kot da se nasmehnemo, zahvalimo in gremo naprej.
S kakšno navigacijsko napravo si začel iskati zaklade in če nam lahko zaupaš, kakšno sedaj uporabljaš za iskanje?
Začel sem iskati s telefonom (Android) in še danes sem pri tem načinu iskanja. Vmes sem sicer zamenjal telefon, ampak ostaja Android. Sem pa pred kratkim spet uporabil stari telefon za iskanje. Na celodnevni geolov okoli Vrbskega jezera sem vzel oba telefona. Ko se je enemu izpraznila baterija in je šel na ponovno polnjenje, je bil drugi v uporabi. Oba sta se povsem dobro obnesla.
Zanesljivo si se že srečal s kakšnim geolovcem ali ekipo pri iskanju zaklada. Je bilo srečanje zanimivo? Vzdržuješ stike s tem geolovcem ali drugimi še naprej?
Srečal sem se že z veliko geolovci, kar je vedno zanimivo. Kar nekaj jih srečam tudi na FTF akcijah. Se pa velikokrat dogovorimo in gremo na geolov skupaj. Sploh na kakšne daljše ture ali izlete je lepo iti skupaj – za dobro družbo in včasih tudi hitrejše iskanje. Zanimivo je, kako včasih ne opaziš najbolj očitnega, drugod pa takoj opaziš zelo dobro pripravljeno kamuflažo.
Kaj pa srečanja z bunkeljni in skrivanje pred njimi?
Bunkeljni so velikokrat ovira in kar nekajkrat se je zgodilo, da sem iskanje zaklada prekinil ali pa se ga celo nisem lotil, ker je bilo preveč bunkeljnov. Dajejo pa tudi poseben čar vsemu skupaj, da moraš vseeno malo paziti – vse postane nekako bolj mistično. Sploh v mestih je kar težko najti zaklad, kjer bunkeljni ne bi bili ovira.
Se rad udeležuješ dogodkov? Ti je ostal kateri v posebej lepem spominu?
Dogodkov se vedno rad udeležujem, saj se srečam s kolegi geolovci, malo poklepetamo, izmenjamo izkušnje. Dogodkov je več vrst in vsak po svoje je zanimiv. Tudi »meet & greet« dogodki znajo biti povsem zanimivi, res pa ne ostanejo tako dolgo v spominu. Lahko pa na takih dogodkih spoznaš kolege iz tujine in razširiš krog znancev. V spominu večinoma ostanejo dogodki, kjer je zraven še kakšno posebno dogajanje. Najbolj mi je ostal v spominu dogodek na Babnem polju, ki ga je organiziral Dmrvos – poleg odlične organizacije, dobre družbe… sem prvič jedel polhe.
Posebno doživetje pa so CITO dogodki, na katerih naredimo še kaj za naše okolje (čiščenje, nabiranje dresnika, skrb za otroška igrala …)
Si že skril zaklad? Kakšne so izkušnje, odzivi geolovcev?
Trenutno imam skritih 9 zakladov, izkušnje pa so različne. Vem, da bi lahko bili začetni zakladi nekoliko bolje pripravljeni (vsaj končna lokacija), ampak iz izkušenj se učimo. Pri enem izmed prvih zakladov sem zato tudi spremenil skrivališče in kamuflažo, kar je naletelo na zelo pozitiven odziv. Vseh zadnjih pet postavljenih zakladov pa je doživelo pozitiven odziv geolovcev.
Kaj bi v geocachingu spremenil najprej, če bi imel možnost spremeniti eno stvar …
Na trenutke se mi zdi, da je v geolovu preveč rivalstva – mislim, da tega ne potrebujemo. Nekdo se peha za statistiko, naj se. Drugi lovi ftf-je, naj jih. Tretji išče samo urbane zaklade, naj jih. Četrti obiskuje »power trail-e«, pa kaj potem. Peti spet uživa v reševanju ugank, naj uživa. Šesti na dopust iz Bežigrada na Rudnik potuje dva dni, naj potuje… Dokler s tem ne škodiš drugim…
Za konec pa še vprašanje – imaš kakšno sporočilo za ostale geolovce?
Uživajte – to je namen geolova. Način, ki ste si ga izbrali (če le s tem ne ovirate drugih), je vsekakor pravi, saj je vaš.
Fotografije iz kolaža so res nekaj posebnega. Škoda, ker niso objavljene vsaka posebej.
Hvala :). Sem se malo bal, da bi jih bilo preveč. Nisem hotel preveč vpletati drugega hobija v geolov.