Zaklad meseca – Grad Snežnik by dmrvos, mmrvos
Na jugozahodnem delu Loškega polja stoji grad. Njegova zgodovina sega v 11. stoletje. V več kot tisočletju obstoja je preživel marsikaj, po drugi svetovni vojni pa je postal protokolarni objekt in od leta 1983 kot muzej odprt tudi za javnost. Grajski prostori gostijo poleg muzejske dejavnosti tudi kulturne prireditve in poročne slovesnosti (si ga je glede tega dobro zapomnil tudi kak geolovski par?). Grad Snežnik je v lasti Ministrstva za kulturo RS, z njim v celoti upravlja Narodni muzej Slovenije, ki ima tudi skrbništvo nad muzejsko zbirko in z njo povezanimi vsebinami. Po triletni obnovi je s snežno belimi pročelji znova vreden notranjske gore, po kateri je poimenovan, in od 20. junija 2008 spet odprt za javnost kot edini tovrstni objekt v Sloveniji z ohranjeno avtentično notranjostjo.

Grad Snežnik na sto in en način.
Zaklad na lokaciji, ki kar kliče amaterske in poklicne fotografe, pa še kakšnega bolj ali manj akademskega slikarja zraven, ni nobeno presenečenje. Še manj je presenetljivo, da je njegov lastnik dmrvos (v sodelovanju z mmrvos), ki skrbi, da sta Loško in Babno polje dobro zastopana na geolovskem zemljevidu in da zato marsikateri geolovec, ki ga ni strah medvedov, zavije stran od najbolj obljudenih geolovskih poti. In nobeno presenečenje ni, da je zaklad Grad Snežnik tokratni izbor za zaklad meseca.
Grad z okolico obiskovalcev v nobenem letnem času ne pusti ravnodušnih, kar priča galerija slik, povezanih z dnevniškimi zapisi. Marsikatero bi lahko ukradli za kičasto razglednico. Obiskovalca, ki je prišel z geolovskim namenom, pa čaka poleg ogleda gradu tudi škatlica. Skrbno pripravljena, kot smo pri dmrvosu že navajeni vsaj toliko, kot smo navajeni njegovih dogodivščin. Nekateri najditelji so pohvalili dobro skrivališče, mnogim je do najdbe pomagala kvarniška (spoiler) fotografija, videti pa je, da nikomur ni pokvarila doživetja. Geolovci, ki jih skrbi, da jih bodo pri iskanju na »polotoku« opazili z gradu, pa se pomirijo že po uvodnih besedah iz opisa: oskrbnika gradu sta sodelovala pri postavitvi in vesta za zaklad. V bližini gradu sta še dva zaklada istega lastnika in en starejši, ki se že bliža desetemu letu svojega obstoja. Izlet torej, s katerim bodo zadovoljni tudi tisti, ki se ne morejo sprijazniti z dolgo vožnjo za eno samo najdbo. Če pa podaljšate izlet še na Babno polje, pa bo geolovskega dela za cel dan. In nekaj favoritov manj.
Kot zanimivost za vse zbiratelje, oba nagrajena gradova sta tudi del večjega izziva, ki nam ga je zastavila ekipa Jure&Jasna – Slovenski gradovi!