Trije dogodki jesenskega CITO tedna
V jesenskem terminu, ko je bilo na voljo celih devet dni za ulov jesenskega CITO spominka, smo imeli za dopolnjevanje zbirke teh digitalnih nagradic na domačih tleh na voljo tri priložnosti, kar je bila nekaj več kot četrtina vseh CITO dogodkov v krogu 200 km od geometričnega središča kokoške. Seveda je bilo treba zavihati rokave in si spominek prislužiti z dobrim delom za Modri planet in skupnost, v kateri živimo. CITO dogodki so vendarle malo drugačna vrsta geolovskega druženja.
Čista obala/Coastal cleanup (GC7BCBE)
Slovenske obalne občine so se letos že osmič pridružile največji svetovni prostovoljni čistilni akciji obal, morij in jezer – International Coastal Cleanup (ICC) Ocean Conservancy. Tudi letos sta organizacijo slovenskega dela čistilne akcije prevzela Inštitut za vode Republike Slovenije in Zavod TRI-NITI, celotna akcija pa se je letos pridružila tudi Tednu sredozemske obale, ki je letos potekal pod sloganom »Živeti z morjem«.
Geolovska skupnost se je akciji letos pridružila že tretje leto zapored. Kot običajno je CITO dogodek zelo vzorno in na visokem nivoju organiziral dmrvos. Očitno se je vsakoleten, sedaj že tradicionalen CITO dogodek v Danijelovi organizaciji dobro prijel, saj je udeležencev vsako leto več. Dogodka se udeleži veliko število ekip iz notranjosti Slovenije, vsako leto pa se dogodku pridruži tudi kakšna tuja ekipa, ki na ta način poskrbi za mednarodno udeležbo. Tako ne preseneča podatek, da je bil dogodek Čista obala/Coastal cleanup najbolj obiskan slovenski CITO dogodek v CITO tednu. Dogodka se je udeležilo 24 ekip, od tega dve iz Avstrije. Skupno kar 41 ljudi. Na začetku je Danijel ekipe razdelil v dve skupini, ki sta očistili obalo med Pacugom in Piranom. Da smo nekaj smeti pobrali tudi iz samega morja pa gre zahvala ekipi Zmajček, ki se je letos z masko in dihalko edina pognala v morje. Vse odpadke je bilo treba v skladu s smernicami ICC čiščenja tudi temeljito statistično obdelati in podatke vpisati v za ta namen pripravljene obrazce. Kot že prejšnja leta se je izkazalo, da je med odpadki največ cigaretnih ogorkov, steklovine in PVC živilske embalaže, letos pa je bilo med odpadki tudi ogromno mrežic za gojenje školjk. Vsekakor je bila letošnja največja atrakcija prenos čolna, ki ga je morje naplavilo na obalo pri Piranu in ga je skupina 9. geolovcev s skupnimi močmi prenesla na nekaj sto metrov oddaljeno mesto, ki je bilo dogovorjeno za prevzem odpadkov. Skupno je bilo v okviru CITO dogodka zbranih kar 396 kg odpadkov, kar nas je že tretje leto zapored postavilo na prvo mesto med vsemi skupinami, ki so na slovenski obali sodelovale v tej čistilni akciji.
Tudi letos se je organizator dogodka izkazal z okusnim okrepčilom in praktičnimi nagradami za vse udeležence ter kratkim predavanjem o tem kako smeti in odpadki škodujejo morskim organizmom. Seveda pa ne gre pozabiti niti afterpartija na terasi bližnjega lokala. Klepet ob zlatorumeni tekočini se je zavlekel pozno v večer in zagotovo je bil dogovorjen tudi kakšen bodoči skupni geo podvig.
CITO na Brodu (GC7CAE0)
Dogodek na Brodu je bil zasnovan zelo preprosto. Domačini so ugotovili, da se jim ob stezicah in cestah, ki so (ne samo njihov) priljubljen sprehajalni teren, nabirajo raznorazne stvari, ki nimajo tam kaj početi. Zato so izkoristili čas, ko bi utegnili biti geolovci motivirani še bolj kot običajno, in jih povabili, naj se pridružijo sprehodu z vrečo za smeti v rokah. CITO dogodek torej, kot ga lahko organizira prav vsak v svojem okolju. Treba je le poiskati smeti (teh je na žalost še vedno povsod dovolj), priskrbeti nekaj vreč za odpadke in narediti načrt, kam jih deponirati po zaključku dogodka, pa je zadela zrela za pripravo opisa in objavo.
Ob 17. uri se je tako na parkirišču pri Tacenskih brzicah zbralo kar nekaj geolovskih ekip, udeležba iz avstrijskega Beljaka je dogodku priskrbela tudi čezmejno razsežnost. Organizatorji so brez velikih besed razdelili vreče za odpadke in določili revirje. V približno uri in pol se je vendarle nabralo za kakih pet polnih vreč odpadkov, predvsem embalaže. Videti je, da te kraje obiskujejo predvsem pivci piva, saj so prednjačile prazne pločevinke, nekaj plastenk z vodo in gaziranimi sladkimi pijačami pa je še hranilo skoraj vso vsebino. Nekateri so menili, da je bilo smeti malo. Bilo jih je dovolj in preveč, in to, da so bile pobrane, je bilo vsekakor koristno. Dogodek ni bil načrtovan kot mejnik v zbiranju odpadkov, ampak kot primer CITO dogodka, s katerim lahko k lepšemu okolju prispeva vsak. Zaključil se je, kajpak, z geoklepetom v okrepčevalnici v bližini. Ki se je tako zavlekel, da je bilo pretemno za skupinsko sliko z ulovom. Morali boste verjeti na besedo.
Zadnji CITO izziv: otroško igrišče (GC7C8HM)
Za veliki finale letošnjega drugega CITO tedna in za zadnjo akcijo CITO izziv 2017 smo ponovno združili moči z Mestno občino Ljubljana in Snago. Med predlaganimi lokacijami smo se odločili za igrišče na Selanovem trgu, ker je izgledalo najbolj uborno. Na domenjeno soboto se nismo ravno izkazali s točnostjo, saj je bila prva na lokaciji ravno Zala z Oddelka za varovanje okolja MOL. Potem so začeli kapljati bližnji in daljni geolovci in akcija je stekla v polnem zamahu. Lotili smo se urejanja cvetličnih korit, puljenja plevela, pobiranja smeti in kaj kmalu smo napolnili vse črne plastične vreče, ki smo jih imeli na voljo. Čeprav temperature niso več poletne, nam je bilo pošteno vroče. Ker je igrišče ujeto med bližnje bloke, smo upali, da se nam pridruži tudi kak domačin, a vse kar smo dobili, so bili komentarji obiskovalcev iz bližnjega bifeja. Čisto drugače pa se je odzvala lastnica drugega lokala, ki nas je povabila na brezplačno kavico. Uganite, kam smo zavili po opravljenem delu? Le še kak poteg s čopičem je manjkal in otroško igrišče bi ponovno zasijalo v vsej svoji veličini. A ker igrišče čaka na temeljito prenovo naslednje leto, smo ta del taktično izpustili.
Zdaj nas čaka le še sklepno dejanje: 18. oktobra ob 18. uri bomo na dogodku Pozdravimo CITOloge (ki je tik pred objavo) vsem z najmanj tremi udeležbami z žrebom razdelili priložnostne nagrade. Tistim z več kot petimi žigi na kartončku pa sledi posebno plemenit naziv slovenski CITOlog leta 2017, ovekovečen s priložnostno plaketo! Vse pohvale in čestitke vsem, ki ste si vzeli čas in se udeležili vsaj enega dogodka. Naša modra frnikola vam je nadvse hvaležna.
In nenazadnje: smeti so tudi takrat, ko ni CITO izzivov in spominkov. Zato kar takoj nadaljujemo z izzivom potencialnim organizatorjem: boste organizirali kak CITO dogodek zunaj »sezone«?
Besedilo so prispevali Kinčoropi, Kremenčkovi in icabrian, fotografije pa dmrvos, Kinčoropi, Kremenčkovi in ga. Zala z MOL.