Zaklad meseca – Park Pečno by SimonS
Park Pečno je ena od tistih lokacij, ki te presenetijo »izza vogala« – in tam nekje tudi je. Za zaklade, ki jih z eSlavkom obiskujeva spotoma, se skoraj nikoli ne pripravljava vnaprej in po hitrem pregledu sva si rekla, pa poglejva, kaj skriva gozdnata strmina nad Sočo. V opisu zaklada je lastnik SimonS zapisal, da gre za urejen gozd v privatni lasti ter da je v njem polno umetnin članov Kluba keramikov Kanal. Z radovednimi vprašajčki nad glavo sva se odpravila v park namesto naprej po vaseh.
Najprej sva naletela na nenavaden dostop – ta poteka pod železniško progo – in že tam bi bila vesela škatlice. Po doseženi lučki na koncu tunela in po kratkem vzponu pa sva stopila v drug svet. Ta je bil poln malih bitij, škratov, gozdnih duhov in drugih magičnih likov ter njihovih domovanj. Nekateri so posedali po skalah, drugi po deblih, brali, se zamišljeno razgledovali, spogledovali ali pa pripovedovali zgodbe o svojem vsakdanjem življenju; to se je zdelo prvobitno, usklajeno z naravo in tako vabljivo. Kot preteklost, ki smo jo izgubili, in hkrati prihodnost, o kateri sanjamo.
Za park Pečno si vzemite dovolj časa, da boste lahko uživali v prijetnih prizorih, ki jih ponujajo v gozd vnešeni materiali ali pa iz gozdnega okolja “izvlečene” skulpture. Izdelane figure, skulpture ali inštalacije z vnosom v naravno okolje hoteno zaživijo življenje, kakršno jim namenijo zunanji elementi, kar je ravno obratno kot homeostatično okolje, ki ga srečamo ob eksponatih v muzeju ali galeriji. Lastnik (in pomočniki) za celoten park brez dvoma skrbi odlično. Ponekod je okolica bolj naravna, drugje bolj prilagojena, da izpostavi gozdne “prebivalce”. Njihovo življenjsko okolje je plod domišljije različnih avtorjev. Tudi sosedov imajo nekaj in vsak ima svojo okolico urejeno malo po svoje. Različne inštalacije poudarjajo naravo in vabijo, da si jih ogledate iz vseh zornih kotov, kar je poseben čar tridimenzionalnih objektov.
Ponavadi naključnega mimoidočega ali pa skrbnika posebne lokacije uspeva povprašati marsikaj. Tokrat pa nisva srečala nikogar in ta hkratna prisotnost in odsotnost domačinov je dodala neko skrivnostno komponento, ki je ob obisku nisva uspela razrešiti: kako je prišlo do ideje in njenega razvoja, kako se je začela realizacija, kako stvari potekajo zdaj, ko park že nekaj časa živi. Odprto je denimo ostalo vprašanje, koliko časa in energije vložijo v vzdrževanje – lahko rečem le, da precej. Veliko konteksta takrat torej nisva uspela dobiti, sva pa v obisku parka zelo uživala.
Kanal je majhen kraj z veliko zanimivostmi in bogato zgodovino, z adrenalinskim mostom in njegovo skalnato okolico, trškim jedrom, dvema galerijama, fascinantnimi naravnimi danostmi in nenazadnje, skrivnim pravljičnim gozdom, v katerega so umeščene tudi občasne razstave, projekcije in različni dogodki. V gozdu je na neobičajnem mestu tudi knjigobežnica. Gozd pa se bo zdaj zdaj odel še v jesenske barve – zakaj torej ne bi šli v park Pečno prav letos? Predlagam, da se odpravite tudi v Kanal na sladoled ali v kavarno ter povprašate krajane o tem in onem, če boste ob obisku parka sami.