Zaklad meseca – Školjčna sipina by maleni_robot
V Sloveniji imamo veliko naravnih znamenitosti, pa seveda tudi nekaj takih, ki so delo človeških rok. Najde pa se tudi kakšna, ki je nekaj vmes. Naravna in nenaravna hkrati. Školjčna sipina v morskem zatoku Polje med Koprom in Ankaranom je točno nekaj takega. Kdor naključno zaide tja in ne prebere opisa z informacijske table, se lahko samo čudi, kako je mogoče, da se je na tem mestu znašla sipina, ki jo tvorijo praktično samo lupine morskih mehkužcev. Težko bi sam od sebe uganil, da stoji na mestu ob izlivu reke Rižane, kjer so med poglabljanjem dna ob drugem pomolu Luke Koper odlagali izkopani mulj. Mulj ne bi bil mulj, če ga sčasoma ne bi spral dež. Kar je ostalo, so apnenčaste lupinice in tu in tam kakšen kamenček. Biologi so v sipini odkrili ostanke 230 različnih vrst morskih mehkužcev. Večinoma gre za polže, ki imajo za razliko od školjk le eno lupino (školjke pa vedno dve), zato bi školjčni sipini – domačini jo imenujejo tudi pokopališče školjk – bolj pravilno rekli polžja sipina. Ampak pustimo domačinom veselje… 😉
O školjčni sipini sem prvič prebral v reviji Življenje in tehnika v začetku 90. let. Zdelo se mi je zelo zanimivo in kot ljubitelju moskega življa vredno ogleda, a sem na to pozabil za dolgo. Spomini so varljivi. Skoraj prepričan sem bil, da smo sipino obiskali na družinskem izletu na začetku naše geolovske kariere in poiskali zaklad, ki je bil skrit v bližini. A je bil arhiviran januarja 2011 nekaj mesecev preden sem se registriral na geolovskem spletišču. Tako da smo sipino očitno obiskali prej in ne z geolovskim namenom.
Se pa toliko bolj spomnim obiska zaklada Školjčna sipina, ki je tokratni zaklad meseca. Ekipa maleni_robot ga je postavila leta 2016 in si je od takrat nabral kar lepo število in delež favoritov. Obiskal sem ga z Vanetom kompaskom in nemškima prijateljema, ekipo Schulze&Schultze. Dobili smo se na predlaganem parkirišču neko vroče julijsko dopoldne. Uganka nam ni delala težav, a se nismo takoj zapodili do škatlice. Sipina je bila bolj zanimiva od takojšnje izpolnitve geolovskega cilja. Kar nekaj časa smo se sprehajali po njej, brskali med polžki in školjkami in vsake toliko pospravili kak posebej lep primerek. Gosta iz Nemčije se nista mogla načuditi tej nenavadni obalni posebnosti. Odlična lokacija za zaklad, ki jo še nekoliko začini naloga za izačun koordinat. Vse, kar je na slikah, je mogoče z nekaj truda videti tudi na sipini. Julijska pripeka nas je kmalu pregnala. Poiskali smo škatlo in se vrnili na parkirišče, kjer je Vaneta čakalo posebno presenečenje. 😱 Obetalo je obisk pri tistemu, ki popravi oziroma zamenja. Še prej pa je bil na vrsti obisk še enega izvrstnega zaklada ekipe maleni_robot v Škocjanskem zatoku.