Zaklad meseca – Škocjanski zatok by maleni_robot
»Naravni rezervat z imenom Škocjanski zatok je največje polslano močvirje v Sloveniji. Ima izjemen ekološki pomen ter številne živalske, botanične in krajinske lastnosti, ki so neprecenljive vrednosti. Sestavljen je iz dveh delov … sladkovodnega in brakične lagune«. Tako se prične opis lepo pripravljenega zaklada vrste hibridni letterbox, ki ga najdemo v koščku ohranjene narave pri Kopru.
Iskanje te vrste zakladov je simpatična mešanica uporabe satelitske navigacije in navodil, najdenih na terenu. V Sloveniji jih imamo v času tega pisanja vsega skupaj 14, a če pogledate koliko točk priljubljenosti imajo, je jasno, da so najditelji nad njimi običajno zelo navdušeni. Le štirje imajo manj kot 30 % možnih favoritov, večina pa krepko čez 50 %. Nesporno najpriljubljenejši je The Maze ki ima kar 97 % favoritov (60 FP!), za petami pa mu je Škocjanski zatok z 90 %.
Tudi na tem področju so nekateri geolovci našli prostor za pretiravanje. Hud primer te vrste je cela skupina »Leterbox trailov« južno od Zadra na Hrvaškem! Tam lahko v mikro vsebnikih najdete več kot 200 »Letterboxov«, ki z objavljenimi končnimi koordinatami komaj izpolnjujejo pogoje za to vrsto zakladov. Če niste zgolj navdušenci nad neumornim zbiranjem števila smeškov, pa kakšnih posebnih užitkov ob najdbah takih zakladov ne pričakujte.
Škocjanski zatok je pred časom že imel dokaj lepo postavljen tradicionalni zaklad, ki je bil leta 2015 arhiviran. V letošnjem maju ga je nadomestil letterbox lastnikov maleni_robot. Konec julija sta se na počitnicah na Obali mudila naša nemška prijatelja (Schulze&Shultze) in z Igorjem (icabrian) smo se dogovorili, da ju obiščemo. Med potjo smo se ustavili še pri gradu Socerb, kjer je Igor obnovil posvojeni zakladek. S prijateljema smo se srečali pri Ankaranu in se skupaj sprehodili po školjčišču. Seveda smo tam poiskali tudi zakladek Naše morje in sipina. Tudi tega sta zgledno pripravila in postavila lastnika Škocjanskega zatoka, ki je bil naš naslednji cilj.
V nekaj letih, ki so minila od našega prejšnjega obiska, se je tu marsikaj spremenilo – na bolje! Med drugim sta na novo urejena parkirišče in sprejemni center za obiskovalce. Nikar ne poskušajte vdreti v sprejemni center, če je slučajno zaprt (o čemer so že razmišljali posamezni geolovci…), saj je začetna točka letterboxa zunaj, v bližini parkirišča. Sledi prijeten sprehod po peščenih poteh, ob katerih se vrstijo mokrišča: od skoraj suhega predela, kjer se pase manjša čreda avtohtonega goveda, do močvirnatih zaplat, številnih vodnih kanalov ter bolj odprtih voda lagune. Ob poti je postavljenih več novih, zelo lepo zamišljenih in iz lesa izdelanih opazovališč. Ptice lahko opazujete kadarkoli, največ pa jih bo zjutraj, še posebej spomladi in jeseni. Ker vode ne zamrznejo, predstavljajo tudi prezimovališče za mnoge vrste ptic. Če imate pri roki daljnogled ali dober fotoaparat, pa lahko kadarkoli opazujete in v objektiv ujamete zanimive prizore in tudi kakšnega prebivalca od blizu.
Med avtocestami, naselji in prostranim pristaniščem smo se sprehajali po naravnem otočku miru. Z geolovskimi prijatelji je bilo doživetje še toliko prijetnejše, iskanje vmesnih točk in vsebnika na koncu pa zanimivejše. Mi smo se imeli lepo, so si pa ostali člani naše druščine zagotovo zapomnili več od mene – namesto opazovanja ptic in uživanja v blaženem miru, sem se polovico časa ukvarjal s telefoniranjem in iskanjem najhitrejše možnosti za menjavo vetrobranskega stekla na avtu. Ja, tudi to se zgodi med geolovskimi izleti.
Na koncu naj rečem, da je novi zaklad več kot zgleden naslednik arhiviranega. Prepričajte se tudi vi, obiščite ga z družino ali prijatelji. Morda lahko izlet združite z obiskom starega jedra Kopra, okusnim kosilom v lokalni gostilni in domačim sladoledom za zaključek – kot smo storili mi. 😊