Dan zemlje 2015
Leto bo počasi naokoli, znova se približuje 22. april, ki ga označujemo in na nek način tudi praznujemo kot dan zemlje. Kot vsako leto vikend po tem datumu, se tudi geolovci zemlje spomnimo na čisto poseben način. Z akcijo, ko skušamo iz narave odnesti vse, kar tja ne sodi. Torej smeti in ostalo navlako. Tudi letos bo tako, organizacijo je letos prevzel naš klub. Ob tem se seveda posebej zahvaljujemo dr. gumpiju, ki je za tak dogodek poskrbel zadnje leto oziroma tudi leto pred tem, oziroma geobunklju, ki je s tovrstnimi prizadevanji začel že leta 2010 in jim sledil ob vseslovenski čistilni akciji leta 2012.
Ste bili v zadnjem času kaj na sprehodu? Ste šli poiskati kakšen zaklad? Se ustavili ob robu reke, prehodili stezico skozi gozd, se povzpeli na kakšen hrib? Upali, da bo vso nesnago, ki ste jo ob tem opazili prekril prvi sneg in bo spomladi s toplim soncem in prvim zelenjem izpuhtela? Seveda se motite. Še vedno bodo vrečke, plastenke, pločevinke in vsi ostali odpadki ostali. Zato bo letos Slovenski Geocaching Klub dal poudarek čiščenju naše okolice. Na to bomo opozarjali s prispevki. Vas prosili za pomoč na dogodkih. In seveda še prav posebej in toplo povabili, da se nam pridružite na svetovni CITO vikend, zgolj nekaj dni po rojstnem dnevu naše matere zemlje, na eni največjih čistilnih akcij. Naredimo nekaj za sebe, naše sosede, za vse nas, pa tudi za živali, rastline, za vse živo na tem planetu. In s tem bomo naredili nekaj tudi za naše zanamce. Da bomo res pravi Homo sapiens in ne zgolj, kot je lani zapisal organizator tovrstnega dogodka, Homo neglegentes. Nemarneži.
Tako se bomo lahko vsi geolovci tudi letos, v vikendu 25. in 26. aprila 2015, podali v naravo z namenom, da očistimo okolje naše domovine vsega kar vanj ne sodi in to ne glede na to ali ležijo smeti prav pri kakšnem zakladu ali nekoliko proč. Vzemimo vreč(k)o, zaščitna sredstva (vsaj kakšne močne rokavice), preglejmo grmovja, gozdove, travnike, obrežja rek in jo napolnimo. Pa ne samo eno, lahko tudi več! Prav je, da se naši modri krogli vsaj malenkostno oddolžimo za vso skrb in jo s čistejšim okoljem naredimo bolj prijazno, takšno, kakršna bi morala biti!
Zaradi tega bi si moral vsak posameznik kot vsakdanji cilj postaviti:
- skrbno ravnati z okoljem,
- odlagati odpadke tja kamor sodijo,
- skrbeti za ločevanje odpadkov,
- očistiti naravno okolje tujkov, ki tja ne sodijo …
Še dosti več o tem, kako lahko skrbimo za okolje in zakaj je to pomembno, si lahko preberemo tukaj: Zloženka
Ob tej priložnosti si v Slovenskem geocaching klubu želimo še nečesa. Da obiščete svoje zaklade, preverite, če je z njimi vse v redu in ob tem storite nekaj posebnega. Če so škatlice ovite v takšno ali drugačno vrečko, se vprašajte, če jo zaklad res potrebuje. Velikokrat namreč opažamo, da vrečka ne služi ničemur. Če je strgana, daje kaj klavrni prvi videz obiskovalcu škatlice. Ob tem pa prav nič ne pripomore k vodotesnosti škatlice. Če je cela, glede na izkušnje, velikokrat vodo zadrži v sebi in tako škatlica znotraj vrečke plava v vodi. Prav tako prav veliko ne pomaga pri zaščiti škatlice pred umazanijo. Če ta leži na blatnem terenu, se umažemo že, ko vrečko odstranjujemo in potem posledično z rokami umažemo tudi škatlico. Zato se odločimo. Če zaklad res potrebuje vrečko in je ta cela ter iz posebej močne plastike, preverimo njeno stanje. Drugače pa jo odstranimo in odvrzimo v koš za odpadke, ki je prav tovrstnim odpadkom namenjen. Tako bomo za našo naravo storili še nekaj posebnega, nekaj več.
Seveda pa bomo še posebej veseli, če boste k vpisu pripeli še kašen foto utrinek čistilne akcije in z njim k temu dejanju spodbudili še koga drugega. Tako se bomo vsi skupaj še bolj zavedli, da je ukrepanje vsakega posameznika nujno, z našim prispevkom pa bomo prispevali delček k mozaiku nečesa velikega. Klub, vsi geolovci in predvsem narava kot takšna, vam bomo hvaležni. Predvsem pa naša stara znanka. Čudovita modra krogla sredi vesolja.