Kjer tišina šepeta – Javorca
Kakšna norija. Tisoče vojakov, daleč od svojih družin, znancev, domačih krajev, pehajočih se v skalne bregove, katerih si morebiti niti predstavljati niso znali. Dokler se niso cesarji odločili igrati vojno. In so bili zaradi nekih nedosegljivih ciljev, povezanih z bogastvom in močjo pripravljeni žrtvovati nekaj kmetov. Nekaj tisoč. Sto tisoč. Milijonov. Samo na nam bližnji Soški fronti je umrlo preko 300.000 vojakov. In tam je, visoko nad strugo Tolminke, zrasla cerkvica. Ki predstavlja enega najbolj jasnih opozoril, že tolikokrat izrečenih, ravno tolikokrat preslišanih. Da se ne gremo več. Orožje, vojne, nesmiselne smrti – ne hvala.
Lesena cerkvica Svetega Duha v Javorci je posvečena padlim avstro-ogrskim branilcem tolminskega bojišča soške fronte v letih 1915 do 1917. Je morebiti najlepši spomenik prve svetovne vojne pri nas in tudi ena od postaj na zgodovinski Poti miru, ki povezuje spomenike in ostaline prve svetovne vojne v Zgornjem Posočju.
Objekt je zasnoval dunajski slikar in scenograf Remigius Geyling (1878–1974), tedaj nadporočnik, organizacijo in vodenje gradnje pa je prevzel poročnik madžarskega rodu Géza Jablonszky. Zgradili so jo avstro-ogrski vojaki, mojstri različnih obrti; iz kamenja obzidje in spodnji del, iz macesnovega lesa pa zgornji del konstrukcije. Nad vhodnimi vrati je napis: Ta spomenik so med vojno zgradili pripadniki 3. gorske brigade, borbene enote 15. korpusa, v čast in spomin na njihove tukaj padle tovariše. Grajeno v času od 1. marca do 1. novembra 1916. Ob vhodnih vratih je napis Ultra cineres hostium ira non superest (Sovraštvo naj ne sega prek pepela umrlih).
Z razgledne terase ob cerkvi se razgrinja pogled na veličastni Rdeči rob, očarljivo verigo tolminsko-bohinjskih gora ter zaobjame valovito mehkobo okoliških hribov. Nad vhodom se dviga zvonik s sončno uro, grbom monarhije in napisom PAX (mir). Zunanjščino krasijo tudi grbi dvajseterice dežel, ki so sestavljale Avstro-Ogrsko. V notranjosti je na hrastovih ploščah, ki simbolizirajo liste spominske knjige, po sistemu vojaške hierarhije vžganih 2564 imen na okoliških bojiščih padlih avstro-ogrskih vojakov, pokopanih na Ločah pri Tolminu.
Več informacij lahko najdete v brošuri Javorca – Spominska cerkev Svetega Duha.
Cerkvica je okrog 8 km oddaljena od vasi Zatolmin. Na Javorci se poleg cerkvice nahaja le še Blekova domačija, ki je bila po potresu v Posočju leta 1998 obnovljena, vendar danes ni naseljena. Dostop do Javorce oziroma cerkvice je po cesti iz Zatolmina, ki se vije po strmih pobočjih nad koriti reke Tolminke in preči številne gorske potoke in manjše slapove. Nedaleč je stalno naseljena domačija Zastenar. Opis dostopa lahko najdemo tudi na priljubljeni strani hribi.net.
Seveda pa nas tudi pri Javorci čaka zaklad. Kar na tako lepi in markantni točki sploh ni nič čudnega.
Thomm: »Zelo lepa in barvita cerkvica. Prvic sva jo opazila na fotografiji na tivolski promenadi in takoj rekla, da jo morava videti v živo in tja postaviti zaklad. Ker pa je od Ljubljane kar dalec, sva odlašala in ga je postavil vincenc1. Zanimiv je tudi plaz na sosednjem hribu. Si težko predstavljam obcutke, ce je bil kdo takrat tam, ko se je utrgal (pred le nekaj leti).«
Lutaprudens: »Kraj, vreden ogleda, pa naj je gor zakladek ali pa ga ne bi bilo. Toliko zgodb ljudi, zajetih v eni sami stavbi. Cudovito in hkrati žalostno. Hvala za zakladek.«
Ja, res je lepa lokacija, in adrenalinska vožnja, če greš z avtom ali kolesom.