Zaklad meseca februarja: Zmajeva Legenda / The Legend of the Dragon by Tjan
Mestno okolje geolovce kar malo poleni. Tako pri iskanju kot pri skrivanju zakladov. Kdo bi se trudil z gnetenjem idej, izbiro skrivališč, izdelavo škatlic in podobnimi nepomembnimi podrobnostmi, če lahko stisneš mikro za en žleb in na hitro z wikipedije skopiraš za lase privlečen opis? Obisk je tako rekoč zagotovljen. Tudi če je škatlica velika samo 9 mm ali postavljena pred kako osnovno šolo. Na srečo je to glede Ljubljane bolj stereotip, vsaj v zadnjega pol leta, saj je med 23 zakladi, ki so bili objavljeni v tem času, kar nekaj takih, za katere je več kot očitno, da je lastnik vanje vložil veliko truda in bi se zlahka znašli v izboru za zaklad meseca.
Tjan je v ta nabor prispeval kar dva. In če smo ob prvem, The Heart of the caches, še nekaj strigli z ušesi in omenjali formalne, morda začetniške pomanjkljivosti, ki sicer ne vplivajo na geolovsko doživetje, pa glede Zmajeve legende ni drugih besed kot pohvale. Izbral je lepo skrivališče, v katerega je skril čisto pravi zaklad in poskrbel, da do njega ne bomo prišli kar tako, vse skupaj začinil s poetičnim namigom in za konec zavil v lastno zgodbo o ljubljanskem zmaju.
Zaklad smo našli kak teden po objavi, na sončen praznični petek nekaj dni pred prvim resnejšim sneženjem te zime. Parkirali smo pred cerkvijo na Rakovniku, kar lahko priporočim kot izhodišče tistim, ki si želijo sprehod po Golovcu še nekoliko podaljšati oziroma narediti nekaj več korakov v hrib (ali poiskati še nekaj izvrstnih zakladov v okolici, kot sta npr. Orientacijski tek ali Fisherjevih 50). Ni se nam posebej mudilo, ko pa smo prišli v bližino skrivališča, je adrenalin seveda naredil svoje. Kje so stražarji? In razpoka? A je mislil tole? Nekaj časa smo se vrteli vsak v svojo smer, potem pa le zagledali, kar je bilo treba videti. To pa je seveda šele začetek začetka, do vpisa v dnevnik smo potrebovali še nekaj vzklikov presenečenja in odobravanja, legendo o zmaju in poznavalski prijem, ki ga je prispeval Fisher63. Kaj od naštetega je res nujno potrebno, boste ugotovili sami, če še niste. Do izhodišča smo se krožno vrnili mimo že omenjenega Orientacijskega teka in, čeprav ni bil Dan števila pi, izlet zaključili v garaži s πco in (nekateri tudi s) πvom.
Zakladu sem prispeval točko priljubljenosti, kot skoraj dve tretjini tistih obiskovalcev, ki imajo to možnost. Glede na točke priljubljenosti in zapise drugih najditeljev seveda ne preseneča, da si je dmrvos zaklad izbral za svoj televizijski nastop v oddaji ŠKL. Vsem, ki zaklada še niste našli, sicer svetujem, da se najprej odpravite na teren in si šele nato ogledate oddajo (ali preberete prispevek), ker je v njej kar nekaj kvarnikov (angl. spoiler), ki razkrivajo za moj okus malo preveč. Presenečenje je najlepše doživeti med stražarji v tišini narave Golovca.